Ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży w szkole

ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży

Witam. Dzisiaj napiszę o „gorącym” ostatnio temacie: Ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży w szkole. Przez media przetacza się dyskusja, czy warto, czy jest obowiązkowe i co to w ogóle jest. Niektóre szkoły wykorzystują niewiedzę rodziców i narzucają jako obowiązkowe takie ubezpieczenie, z reguły u zaufanego agenta ubezpieczeniowego. A ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży w szkole nie jest obowiązkowe – jest dobrowolne Problem jest też w tym, że większość rodziców nawet nie wie, co się kryje pod magicznym skrótem NNW…

Ubezpieczenie NNW – co to właściwie jest?

Ubezpieczenie NNW czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Niestety w Polsce świadomość ubezpieczeniowa jest bardzo niska, a sama wiedza o ubezpieczeniach jeszcze mniejsza. Wiele osób nawet nie potrafi zdefiniować pojęcia nieszczęśliwego wypadku. A nieszczęśliwy wypadek to nie to samo co choroba. Podaję więc definicję przedstawioną na stronie Rzecznika Ubezpieczonych: Nieszczęśliwy wypadek definiuje się najczęściej jako nagłe (gwałtowne) zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną (mającą swoje źródło poza organizmem ludzkim) w następstwie którego ubezpieczony, niezależnie od swej woli, doznał uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub zmarł*.

Czyli aby doszło do tzw. zdarzenia ubezpieczeniowego powinno dojść do nagłego zdarzenia wywołanego przyczyną zewnętrzną. Odpadają wszelkie choroby – nawet rak czy zawał serca nie jest traktowany jako nieszczęśliwy wypadek. Oczywiście w zakresie ubezpieczenia NNW taki zakres może się znaleźć ale jako rozszerzenie. Ale to dotyczy bardziej dorosłych niż ubezpieczenia NNW dzieci i młodzieży w szkole.

Ubezpieczenie NNW – nie od wszystkiego

Uściślając ubezpieczenie NNW to nie jest ubezpieczenie od wszystkiego tylko ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków na zasadach określonych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (w skrócie OWU). Zawsze warto się z tymi OWU zapoznać, albo chociażby w Kartą produktu – czyli najważniejszymi warunkami ubezpieczenia zebranymi na jednej czy dwóch stronach. Warto zapoznać się z warunkami ubezpieczenia ponieważ później wszelkie wytłumaczenia typu „nie wiedziałem” nic nie dadzą.

Najlepiej, żeby ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży w szkole obowiązywało nie tylko w szkole, ale też w drodze do/ze szkoły, a najlepiej po prostu 24 godziny na dobę, bez względu na miejsce wypadku. Inna sprawa to suma ubezpieczenia – z reguły im wyższa tym wyższe potencjalne odszkodowanie. No właśnie nie do końca. W ramach ubezpieczenia może być zamknięty katalog zdarzeń (zawarty w OWU) i tylko w ramach tych zdarzeń wypłacane będzie odszkodowanie. Inny sposób to ustalanie odszkodowania na podstawie trwałego uszczerbku na zdrowiu. Wtedy lekarz orzecznik ustala procentowy uszczerbek na zdrowiu, który przemnożony przez sumę ubezpieczenia daje odszkodowanie. Poza tym suma ubezpieczenia wpływa najbardziej na koszt samego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie NNW – co powinno się znaleźć?

Który system ustalania świadczenia jest lepszy – nie wiadomo. Najlepiej po prostu, aby do żadnego nieszczęśliwego zdarzenia nie doszło i nikt z nas nie musiał korzystać z ubezpieczenia NNW. I każdemu tego życzę. A co powinno się znaleźć w Ubezpieczeniu NNW dzieci i młodzieży w szkole? Na pewno samo ubezpieczenie NNW. Poza tym jak dla mnie dobre by było ubezpieczenie kosztów leczenia. Czyli jeżeli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku i poniesiemy w związku z tym pewne koszty leczenia to dobrze, jeżeli ubezpieczyciel pokrył takie koszty. Dobrze, aby w pakiecie było też pokrycie kosztów rehabilitacji. Dobrze, aby w zakresie znalazł się pakiet assistance medyczny – np. konsultacje medyczne i wizyta domowa pielęgniarki czy lekarza po nieszczęśliwym wypadku. Ubezpieczenie NNW nie może być traktowane jako coś, na czym możemy się wzbogacić, ale raczej jako możliwość pokrycia kosztów zlikwidowania następstw nieszczęśliwego wypadku.

Nieszczęśliwy wypadek – co zrobić?

A co jeżeli do nieszczęśliwego wypadku dojdzie? Należy kompletować dokumentację medyczną. Należy też zwrócić się do ubezpieczyciela. Z reguły po telefonicznym zgłoszeniu otrzymamy Formularz z prośbą o uzupełnienie i odesłanie z dokumentacją medyczną. Jeżeli ubezpieczony nie ma 18 lat to za niego podpisuje się opiekun prawny (należy dołączyć do zgłoszenia dokument potwierdzający – np. akt urodzenia dziecka). Ubezpieczyciel na podjęcie decyzji ma czas do 30 dni od daty otrzymania kompletu dokumentów. W przypadku najgorszego zdarzenia – śmierci w skutek nieszczęśliwego wypadku o wypłatę świadczenia powinni się zgłosić spadkobiercy (albo osoby uposażone, jeżeli były wskazane).

Ubezpieczenie NNW – nie kupuj w ciemno

Podsumowując jeżeli decydujemy się na ubezpieczenie NNW dzieci i młodzieży w szkole warto dokładnie zapoznać się z warunkami ubezpieczenia (OWU). Nie trzeba decydować się na ofertę przedstawioną w szkole. Warto porównywać oferty i ceny i wybrać najlepsze rozwiązanie. Nie należy kupować nic w ciemno bo jedynym efektem będzie rozczarowanie. Nic nie szkodzi też na przeszkodzie aby polisę ubezpieczeniową podpisać samodzielnie z agentem ubezpieczeniowym. Należy też pytać i wyjaśniać wszelkie wątpliwości. Żeby nie było sytuacji, że do jakiegoś zdarzenia dojdzie, a ubezpieczenie okaże się wtedy bezwartościowe mimo poniesionych kosztów.


Źródło: http://rzu.gov.pl/pytania-i-odpowiedzi/ubezpieczenia-nastepstw-nieszczesliwych-wypadkow-nnw/Czym_jest_ubezpieczenie_NNW__wszyscy_mi_mowia_ze_jest_niewiele_warte___1631


Zainteresowanych podobną tematyką zapraszam to przeczytania moich wcześniejszych artykułów:

3 Komentarze

  1. Przez pewien czas co roku szkoła moje synka zmieniała ubezpieczycieli. Teraz od 2 lat korzystamy z grupowych ubezpieczeń Compensa. Mamy pełne ubezpieczenie 24/7 nawet w wakacje i od sportów ekstremalnych.

  2. U nas akurat była inna firma, teraz jest Compensa po tym jak rodzice się zainteresowali i sami wybrali razem z dyrekcja najbardziej atrakcyjny pakiet pod względem ochrony.

  3. Wiele osób rezygnuje z ubezpieczenia dziecka w szkole i płaci indywidualne ubezpieczenie na życie. Warto wybrać najlepszą ofertę, dzięki której mamy zabezpieczenie na większą ilość sytuacji. Ubezpieczenie w szkole niestety ubezpieczenia na bardzo niewielką kwotę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.