Wzór na obliczenie oprocentowania – czyli Eurobank jakie jest oprocentowanie od wpłaconej sumy pieniędzy

wzór na obliczenie oprocentowaniaWitam. Są Święta więc dzisiaj trochę luźniejszy wpis i zarazem odpowiedź na bardzo częste pytanie wpisywane w moją wyszukiwarkę. Eurobank jakie jest oprocentowanie od wpłaconej sumy pieniędzy? Dokładnie takie pytanie ktoś wpisał w wyszukiwarkę na mojej stronie aż 19 razy w ciągu ostatnich 30 dni. Więc jakie jest te oprocentowanie? Odpowiedź jest jasna i tylko jedna – nie wiem. Ale poniżej piszę, jak w prosty sposób się dowiedzieć i obliczyć takie oprocentowanie. Podaję po prostu wzór na obliczenie oprocentowania w znaczeniu otrzymanych odsetek od ulokowanej kwoty.

W Eurobanku oprocentowanie lokat jest dosyć kiepskie. Choć z drugiej strony nie jest aż tak słabe jak w największych bankach z pierwszej trójki: PKO BP, PEKAO S.A. oraz BZ WBK. Oprocentowanie 12-miesięcznej lokaty w tym banku wynosi obecnie 1,90% co daje po roku 153,90 zł odsetek od kwoty 10.000 zł. Jak to obliczyłem?

Odsetki = (10.000 x 1,90%) x 0,81 = 153,90

Dlaczego wynik pomnożyłem przez 0,81. Ponieważ od odsetek należy jeszcze odjąć tzw. podatek belki (19%). W sumie daje to 153,90 zł odsetek w ciągu roku już do ręki. Co jeśli byłaby to lokata na 90 dni? To też proste. Wynik po prostu dzielimy przez liczbę dni w roku i mnożymy przez faktyczną liczbę dni, przez które trwała lokata.

(153,90 / 365) x 90 = 37,95

Ogólny wzór na obliczenie oprocentowania wygląda następującą:

(((kwota lokaty x oprocentowanie) x 0,81) / 365) x liczba dni trwania lokaty

Najpierw liczy się oprocentowanie brutto, później netto, później wysokość odsetek za jeden dzień a na końcu wysokość odsetek za określoną liczbę dni. Niby proste i pewnie 90% czytelników mojej strony z obliczeniem takich odsetek nie ma problemów. Ale na moja stronę trafiają z reguły osoby już uświadomione, porównujące i szukające najlepszej oferty.

W czasie mojej pracy banku uświadomiłem sobie, że wiedza ekonomiczna większości Polaków jest bardzo słaba, albo wręcz żadna. Kredyt na 10% ale RRSO już na 25% – dużo osób nie widziało za bardzo różnicy. Wiele razy musiałem tłumaczyć podstawowe rzeczy – akurat z tym nie miałem problemów. Ale bardzo denerwujące jest to, jak ktoś robi pracownikom awanturę kompletnie nie mając racji, bo przecież ktoś gdzieś tam powiedział. A wystarczyłoby przeczytać albo po prostu spytać…Ale osoba, która kolejny raz wpisze w mojej wyszukiwarce Eurobank jakie jest oprocentowanie od wpłaconej sumy pieniędzy? powinna już sobie poradzić.

5 Komentarze

 1. A jeśli ktoś chce wyliczyć kwotę z odsetek z dokładnością do jednego grosza, musi wziąćpod uwagę dwa dodatkowe czynniki:

  Po pierwsze – czas.
  Jeśli lokata jest na 3 miesiące, to nie oznacza 3/12 roku, czyli 3/12 odsetek po roku. Banki przeliczają wszystko na dni, więc 3 miesiące może oznaczać w najgorszym przypadku 89 dni, a w najlepszym 92 dni, czyli od 89/365 kwoty odsetek rocznych do 92/365. Zawsze przyjmuje się, że rok ma 365 dni – nawet w latach przestępnych.

  Po drugie – zaokrąglenia.
  Nikt nie pracuje z ułamkami groszy. Na każdym etapie kwoty są zaokrąglane zgodnie z zasadami matematycznymi. Jeśli ktoś zarobi 12.345 PLN, to kwotę zaokrągla się do 12.35 i dopiero później nalicza podatek, którego wielkość również się zaokrągla.

  Zatem:
  odsetki = zaokr( zaokr( kwota * oprocentowanie * dni/365 ) * 0,81 )

 2. A już super dokładnie (co do grosza) będzie, jak się wykona osobno obliczenia:

  brutto = zaokr(kwota * oprocentowanie * dni/365)
  podatek = zaokr(brutto * 19%)
  odsetki = brutto – podatek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.