Pełnomocnik do rachunku bankowego – prawa i obowiązki

pełnomocnik do rachunku bankowego

pełnomocnik do rachunku bankowego

Na początku maja na mojej stronie pojawił się artykuł współwłaściciel czy pełnomocnik do rachunku bankowego – różnice. Temat nadal cieszy się dużym zainteresowaniem więc postanowiłem napisać jego drugą część, która będzie uzupełnieniem do pierwotnego artykułu. Właściwie tytuł powinien być pozbawiony ostatniego wyrazu, ponieważ pełnomocnik do rachunku bankowego ma tylko prawa a obowiązek tylko jeden. Zainteresowanych tematem zapraszam do dalszej lektury oraz zapoznania się z pierwszą częścią artykułu tutaj.

Obowiązki pełnomocnika do rachunku bankowego

Zacznijmy od obowiązku. Właściwie obowiązkiem przyszłego pełnomocnika jest pojawienie się choć raz w placówce bankowej oraz złożenie wzoru podpisu w obecności pracownika banku. Jeśli już przyszły pełnomocnik jest klientem wybranego banku wtedy sprawa jest z reguły prostsza. Po prostu podajemy dane personalne pełnomocnika a pracownik banku „podpina” pełnomocnika pod nasze konto osobiste, rachunek oszczędnościowy czy lokatę bankową. Pełnomocnictwo można odwołać w każdej chwili, pełnomocnik może także samodzielnie zrzec się pełnomocnictwa. Rzadko się zdarza takie zrzeczenie – w ciągu 6 lat byłem świadkiem dwóch takich sytuacji.

Własność środków na rachunku a pełnomocnik

Pełnomocnik ogólny do rachunku bankowego jest jedynie pełnomocnikiem do umowy rachunku. Środki zgromadzone na rachunku czy lokacie nie są jego własnością, mimo, iż najczęściej może nimi rozporządzać dowolnie i samodzielnie. Rodzi to pewne komplikacje – dużo osób obawia się, że np. pełnomocnik wpadnie w długi to komornik zajmie środki na rachunku, na którym zadłużony widnieje jako pełnomocnik. A to błąd – taka sytuacja nie ma prawa wystąpić. Choć dużo osób wykorzystuje sytuację i korzysta z konta kogoś zaufanego, mimo, że na swoim koncie hula tylko wiatr i komornik…

Śmierć właściciela rachunku a pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo do rachunku bankowego wygasa także z chwilą śmierci właściciela rachunku. Jednak bank nie dostaje takich informacji i dopóki nie otrzyma aktu zgonu klienta o niczym nie wie. Dużo klientów wykorzystuje taką sytuację przelewając środki i likwidując rachunki nie informują banku o śmierci właściciela. Nie jest to poprawne zachowanie z punktu widzenia prawa, ale na pewno szybsze i wygodniejsze dla rodziny (bo pełnomocnikiem do konta jest najczęściej żona, syn lub córka). Inaczej trzeba przedstawić akt zgonu oraz decyzję sądu o nabyciu spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia.

Niemiła niespodzianka od pełnomocnika

Zdarzają się także przypadki, gdy pełnomocnik do rachunku bankowego nie czeka na nic, wykorzystuje sytuację i po kilku dniach zjawia się w placówce przelewając wszystkie środki na swoje konto. Ekstremalnym przypadkiem był przelew córki z rachunku rodziców kwoty ok. 1 mln zł. I pan – ojciec nowej milionerki nie mógł zrozumieć dlaczego tak się stało. Zrozumiał chyba dopiero u prawnika, kiedy przyszedł z prośbą o historię zamkniętego, felernego rachunku oszczędnościowego. A wszystko stało się zgodnie z prawem i pierwotną wolą właścicieli rachunku. Panu pozostał sąd cywilny. Warto więc ograniczyć pełnomocnictwo i nadać pełnomocnictwo rodzajowe – więcej o takich pełnomocnictwach pisałem w pierwszej części artykułu – zainteresowanych zapraszam tutaj.

25 Komentarze

 1. Witam. Moj maz byl upowazniony do konta lecz w skutek spraw rodzinnych wycofalam go z pelnomocnictwa. Czy moge go znow przywrocic bez jego wiedzy? Ps. Nie mowilam mu ze juz nie jest pelnomocnikiem

 2. Dzień dobry, czy pełnomocnik ogólny może mieć ograniczenia?
  Czy można zawrzeć w umowie pełnomocnictwa ogólnego np fakt by nie mógł przelewać środków?
  Jeśli nie, jak się to nam wydaje, bo już nie pamiętamy z żoną jak to podpisywaliśmy, a żona figuruje w systemie jako pełnomocnik ogólny do konta, to dlaczego nie ma takiej opcji przy logowaniu się pełnomocnika w bankowości internetowej, a dostępne do przelewów są jedynie inne konta właściciela konta lub przy przelewie dowolnym należy oświadczyć ,ze obydwa rachunki należą do tej samej osoby? Jeśli można prosić o wyjaśnienie, będziemy wdzięczni.

 3. czy pełnomocnik ogólny w niektórych bankach nazywany stałym może być zleceniodawcą
  przelewu? Czy zleceniodawcą jest zawsze właściciel rachunku a w tytule przelewu należy wpisać
  płatność dot. np, Jana Nowaka a zleceniodawcą będzie Janina Nowak bo jest właścicielem

  • Jestem pelnomocnikiem do konta corki
   Zakladam jej lokaty na jej nazwisko byly zawsze zakładane
   Ostatnio banki połączyły sie i bylam tam zalozyc lokate
   Nie poinformowano mnie i tym razem załozono na mnie lokatę
   Zawsze były na corke a tę zalozono na mnie pozniej jak sie dowiedziałam to dlatego ze przy pilaczeniach bankow potrzebne sa aktualuzacje
   Nawet sie nie zorientowalam do momentu kiedy pechowo dostalam naleznosci komdostalami wlasnie zajeto corce ta lokate na mnie..lokata jest na jej koncie
   Prosze o porade czy komornik ma prawo zajac ta lokate..to nie sa moje pieniadze lecz córki
   Co mam rCoic
   Na tej lokacie jest blokada i nawet moglabym zmienuc ja na cirke z powrotem bo to jej pieniadze ale ta blokada
   To zajecie pezez komornika powiwdzieli ze 7 dni mam
   Co mam ribic

 4. Dzień dobry,
  mam pełnomocnictwo do konta oszczędnościowego mojej cioci. Jest to dalsze pokrewieństwo, ponieważ jest to tak naprawdę siostra mojej babci, a nie mojej mamy. Czy wypłacając środki z rachunku takiej osoby należy mówić o darowiźnie?? z uwagi na dalsze pokrewieństwo byłaby wtedy konieczność zapłacenia podatku od darowizny, stąd moje pytanie. Będę wdzięczna za odpowiedź.

 5. Witam serdecznie. Mam pełnomocnictwo do babci konta ror.Babcia ma fundusz inwestycyjny, na który przelewane zleceniem stałym są środki pieniężne z jej konta,pytanie moje brzmi czy ja jako pełnomocnik mogę ten fundusz zlikwidować?

 6. Jest dwóch współwłaścicieli do konta mojej mamy (mama i jej wnuk), ja jestem pełnomocnikiem .(córka) Czy do odwołania pełnomocnictwa potrzebna jest obecność w banku obojga współwłaścicieli, podobnie jak do ustanowienia pełnomocnictwa?
  Dziękuję za pomoc

 7. Witam moj wujek udzielił mi pelnomocnictwa w ktorym jest wyszczegolnione ze moge reprezentować przed wszystkimi bankami dysponowania środkami pienieznymi zgromadzonymi na rachunkach bankowych dokonywanie przelewów wypłat i wpłat otwierania zamykania rachunków bankowych itp… czy w tej sytuacji mogę sama z pełnomocnictwa udać się do mojego banku w którym mam konto i dopisać wujka do mojego konta bankowego jako wspolwasciciela ?

 8. Jestem pełnomocnikiem do konta u siostry..trzymam tam też swoje środki.. Teraz okazało się, że siostra ma problemy komornicze i jest zajęcie egzekucyjne tyle że komornik zajął moje środki bo jej wynosiły zero.. czy jest szansa na ich odzyskanie? Mogę udowodnić że środki nie były jej własnością..

 9. Do konta mojej mamy były upoważnione dwie osoby. Ja i brat. Brat od czerwca do grudnia 2019 r. przelał na swoje konto w sumie 15000 zł w tytule podawał „wpłata własna” Jak mama się zorientowała oz wyprowadzeniu srodków z jej konta, natychmiast odebrała bratu pełnomocnictwo. Pół roku później mama zmarła. Ja i brat jestesmy spadkobiercami. Mam wydrukowane wszystkie operacje przelewów brata z mamy konta oraz cofnięcie pełnomocnictwa. Moje pytanie: Czy mogę ubiegać się o zwrot połowy wypłaconych środków? Czy też brat jako pełnomocnik mógł przelewać te środki bezkarnie na swoje konto i nic mi do tego?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.