Parki w Warszawie 14/32 – Park Józefa Sowińskiego

Cześć. W nawiązaniu do informacji z tego wpisu kontynuuję w dniu dzisiejszym swój cykl pt. Parki w Warszawie. Poprzedni tydzień obfitował w zwiedzane przeze mnie z córką parki. Po odwiedzeniu Parku Powstańców Warszawy udałem kilkaset metrów dalej aby zwiedzić kolejny, znany mi trochę wcześniej Park Józefa Sowińskiego. To jeden z trzech parków położonych odległych od siebie o jakieś kilkaset metrów więc grzechem byłoby nieodwiedzenie ich za jednym razem.


Wcześniejsze wpisy o parkach można znaleźć tutaj.


Park Józefa Sowińskiego jest mi znany ponieważ w tym parku znajduje się Amfiteatr w którym Wolskie Centrum Kultury organizuje różne imprezy. Cześć jest darmowa, część to imprezy biletowane. A właściwie powinienem napisać były ponieważ obecnie trwa remont amfiteatru. Ale lata temu byłem tutaj na darmowym spektaklu Szalone Nożyczki (polecam z całego serca) i kabaretach. Ale wracając do parku. Cześć południowa powitała mnie po lewej stronie rozbudowanym i nowym placem zabaw, boiskiem do koszykówki oraz podobnym do znajdującego się w Parku Gustawa Orlicz-Dreszera pomnikiem wazy. Prawa część też jest chyba remontowana bo część parku jest szczelnie zakryta.

Jak zwykle zwiedziłem i obszedłem ścieżki począwszy od lewej strony od wejścia. Minąłem fajną bujaną ławkę i udałem się w część zaciemnioną parku. Cześć ścieżek tak naprawdę jest tylko na mapie bo albo zarosły albo kończą się nigdzie. Więc trzymałem się głównych przejść. Po lewej stronie widoczny jest nasyp (wał) pamiętający chyba jeszcze czasy Powstania Warszawskiego. Trochę dalej nawet na ten nasyp prowadzą mocno zużyte już schody. Jak wspomniałem lewa i prawa strona Parku Józefa Sowińskiego jest praktycznie cała zaciemniona, natomiast część środkowa to część odkryta z polaną.

W Parku Józefa Sowińskiego, który powstał przed II Wojną Światową, dominują stare drzewa dające dużo cienia. Szczególnie w części północnej znajduje się wiele, rozłożystych, pięknych, monumentalnych drzew o z wielkimi koronami. Niestety ze względu na remont amfiteatru ta część jest w dużej mierze zagrodzona i niedostępna. Musiałem się trochę wrócić i przejść po części odkrytej, gdzie dominują polany oraz alejka z nowo nasadzonymi drzewami oraz pomnikiem patrona, obrońcy miast w Powstaniu Listopadowym. Trochę dalej znajduje się kamień – pomnik poświęcony zdaje się Powstańcom Warszawskim.

Prawa strona parku patrząc od strony południowej to także całkowicie zacieniona alejka z kolejnymi bujanymi ławkami. Trochę dalej, mniej więcej w środku parku znajduje się także wybudowana w ramach budżetu partycypacyjnego tężnia solankowa trochę innego niż znany mi typ w kształcie koła, do której można po prostu wejść. Niestety nie działa o tej godzinie a chętnie skorzystałbym z tego miejsca i nakarmił mocno marudzącą już córkę. Skorzystałem więc z postawionej obok bujanej ławki. Doszedłem trochę dalej i udałem się do kolejnego parku zupełnie innego już typu.

I tutaj uwaga – to kolejny, trzeci już chyba park spoza poniższej listy, który nie jest administrowany przez Zarząd Zieleni Warszawy. Z tego tytułu liczba zwiedzonych przeze mnie parków w Warszawie będzie z pewnością większa niż w tytule. Mimo to numerację już zostawiam. Nie to, żeby mnie to jakoś mocno martwiło… Pozdrawiam przy okazji wszystkich, którzy chwalą mój pomysł i obserwują jego wykonanie 🙂

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 16 wybranych zdjęć a całość – 29 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/bnx2VR5cmy6X8D487).


Spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni Warszawy tutaj.


 

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.