Parki w Warszawie 69/80 – Park Wyględów

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. W nawiązaniu do wyjaśnień zawartych w tym wpisie (na dole) kontynuuję swój cykl zwiedzania warszawskich parków i ogrodów. Jest już październik (2023 r.) a ja opisuję parki, które odwiedziłem w słonecznej końcówce września. Akurat w tym dniu po Parku im. Zdzisława Malickiego udałem się trochę dalej aby swoje stopy i kółka wózka postawić w nieoficjalnym Parku – Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich, dla moich potrzeb w uproszczonej nazwie Parku Wyględów.


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie vel Tata na pełen etat.


Park Wyględów powstał w 1950 roku jako miejsce upamiętnienia i pochówku żołnierzy wyzwalających Warszawę. Akurat z tego co wiem, to garnizon niemiecki opuścił Warszawę przed wkroczeniem wojsk radzieckich i większych walk nie było ale to nie ma chyba większego znaczenia. Spoczywa tutaj ponad 20 tysięcy żołnierzy w zbiorowych mogiłach, znajdują się także dwa monumentalne i robiące niesamowite wrażenie pomniki. Domyślam się, że w czasach słusznie minionych odbywały się tutaj wielkie uroczystości państwowe. Miejsce jest dobrze zaprojektowane i widać, że zadbane chociaż tak trochę nieoficjalne.

Do cmentarza prowadzą dwie boczne alejki z bardzo zadbaną, bogatą i zróżnicowaną roślinnością. Wyszukane z trudem informacje kazały mi się przygotować raczej na miejsce zaniedbane ale okazało się to nieprawdziwe. O ile płyty chodnikowe w alejkach bocznych i na samym cmentarzu już się trochę zestarzały o tyle wszystko pozostałe jest jak najbardziej w porządku. W parku trwały jakieś też jakieś niewielkie prace. Park Wyględów na kształt mniej więcej trójkąta w którym biegnie główna alejka jakby w kształcie okręgu oraz wzdłuż jego boków.

Drzewa zasadzone w Parku Wyględów ponad 70 lat temu urosły już dosyć mocno, są mocno zróżnicowane i robią wrażenie uporządkowanego lasu, chyba ze względu na dosyć duża prezentację gatunków iglastych. Jest też sporo nieoficjalnych udeptanych alejek, które zbliżają i oddalają się do terenów cmentarza od drugiej strony. Nie ma siłowni plenerowej, placu zabaw, fontann czy tym podobnych instalacji. Generalnie panuje całkowite i pełne zaciemnienie – nie ma jakichś polan. Wytyczone alejki równoległe do ulicy mają charakter reprezentacyjny z krzewami i ciekawie dobranymi gatunkami drzew. W Parku Wyględów było dosyć sporo osób a spacerowało mi się bardzo przyjemnie.

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 18 wybranych zdjęć a całość – 51 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/YxkLx2gWRWCBK3nm6).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

Więcej o tym parku tutaj.

Wyjaśnienie pomysłu, jak i ile parków zamierzam zwiedzić itp. we wpisie na samym dole tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.