Parki w Warszawie 29/50 – Park Górczewska

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. Tym razem w nawiązaniu do wyjaśnień zawartych w tym wpisie na dole kontynuuję swój cykl zwiedzania warszawskich parków i ogrodów. Jednym tylko z dwóch parków zwiedzonych jeszcze w tym tygodniu ze względu na różne okoliczności jest leżący na Bemowie, dokładniej na Jelonkach, dosyć spory Park Górczewska. To kolejny park o innym charakterze niż wszystkie pozostałe dotychczas zwiedzone parki.


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie.


Park Górczewska powstał ponad 50 lat temu w tzw. czynie społecznym w miejscu dawnych mokradeł. To chyba jedyny park znajdujący się w dzielnicy Bemowo. Podjechałem tutaj z córką drugą linią metra, krótka wizyta w pobliskiej Biedronce aby uzupełnić kalorię i weszliśmy do Parku Górczewska od strony południowej. Na wstępie w jednej z pierwszych alejek jeszcze konieczne karmienie, po którym córka postanowiła pójść już na całe zwiedzanie jak to zwykle bywa spać. Nie mogę na nią narzekać.

Pierwsze alejki to część dosyć gęsto zadrzewiona z kilkoma alejkami i dosyć młodymi drzewami. Na granicy parku znajduje się także (chyba) ujęcie wody oligoceńskiej, albo czegoś takiego bo żadnej tabliczki nie ma. Jak widać na zdjęciu w galerii na dole mocno zaniedbane. Następnie drzew jest co raz mniej, z boku znajduje się boisko a trochę dalej… linia wysokiego napięcia. Jedną z cech charakterystycznych Parku Górczewska jest właśnie przebiegająca przez całą jego długość naprawdę sporych rozmiarów linia wysokiego napięcia. To chyba ewenement.

Drugą cechą charakterystyczną są rozległem polany, których w Parku Górczewska naprawdę nie brakuje. Drzewa oprócz obrzeży i pewnych wyjątków czy azyli  czy rzędów w alejkach są tutaj rzadko posadzone, co w niektórych przypadkach robi naprawdę dobry efekt wizualny. Dzięki tym polanom park też ma dosyć dużą powierzchnię a odległości pomiędzy jego częściami są naprawdę spore. Trzecią charakterystyczną cechą są górki. Jedna na początku Parku Górczewska jest naprawdę sporych rozmiarów, na jej szczycie został nawet zbudowany plac zabaw. Dwie inne górki też nie są najmniejsze. To podobno pozostałości gruzu i ziemi z okolicznych budowli.

Czwarta cecha charakterystyczna do znajdujący się w środkowej części parku amfiteatr Bemowo kiedyś noszący imię Micheala Jaksona ale zmienili ze względu na kontrowersję. Kiedyś nawet w tym amfiteatrze byliśmy na kilku imprezach. Teraz amfiteatr jest czynny za to znajdujące się przed nim oczko wodne jest nieczynne w kończącym się chyba remoncie. Obok amfiteatru znajduje się także zbudowana w ramach budżetu partycypacyjnego (a jakże) tężnia solankowa oraz pomnik Sandora Petofiego – poety, adiutanta Józefa Bema.

Żeby było mało cech charakterystycznych tą jest i piąta cecha, a mianowicie całkowicie rekreacyjny charakter Parku Górczewska. Oprócz rozległych polan, boisk na obrzeżach parku dzieci mogą tutaj korzystać z kilku rozległych, położonych w różnych częściach parku placów zabaw. Jest nawet huśtawka dla osób niepełnosprawnych jeżdżących na wózkach. Pierwszy raz taką widziałem. Poza tym są dwie siłownie plenerowe oraz urządzenia do ćwiczeń na powietrzu. Przy czym jedna siłownia ma naprawdę dziwne i trochę niepraktyczne urządzenia. Ponadto w różnych częściach parku znajdują się stoły do gier, namalowane na chodnikach gry, leżaki i hamaki. Są też chyba dwie lodziarnie i knajpka.

W parku znajduje się sporo alejek ale też sporo różnych nieformalnych wydeptanych ścieżek. Przejście ich wszystkich zajęło mi naprawdę sporo czasu a darowałem sobie wdrapywanie na górki. Wiele alejek jest odkrytych, spaceruje się w pełnym słońcu ponieważ na bokach są zasadzone rzędy drzew ale dosyć młodych. W całym Parku Górczewska można chyba także jeździć rowerem, bo jest pełno tabliczek z symbolem roweru i prośbą na uważanie na pieszych. Myślałem, że spędzę w nim mało czasu a dreptanie zajęło mi prawie 1,5 godziny, po czym udałem się z córką do pobliskiego Decathlonu z udaną reklamacją butów.

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 16 wybranych zdjęć a całość – 75 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/HvKUfHwGspAjzEjc8).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

Wyjaśnienie pomysłu, jak i ile parków zamierzam zwiedzić itp. we wpisie na samym dole tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.