Parki w Warszawie 23/50 – Park na Książęcem

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. Tym razem w nawiązaniu do wyjaśnień zawartych w tym wpisie na dole kontynuuję swój cykl zwiedzania. Pierwszym parkiem odwiedzonym w tym tygodniu w słonecznym dniu jest Park na Książecem. Jest to jeden ze starszych parków w Warszawie położony w okolicach Muzeum Narodowego, do którego najłatwiej trafić schodząc z Mostu Poniatowskiego.


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie.


Jak wspomniałem do Parku na Książęcem trafiłem celowo ale nie byłem świadomy, że będę musiał znieść wózek z mostu po wielu, wielu, wielu schodkach. Właściwie to jakbym pomyślał to bym się zorientował wcześniej ale tak okazało się, że na mapie jestem w parku, tylko kilka metrów za wysoko. Jak się okazało to nie była jedyna moja dzisiaj przygoda z wózkiem. Park na Książęcem znajduje się po południowej stronie Mostu Poniatowskiego, który właściwie ma tutaj swój początek od zaczynającej się w tym miejscu, dosyć stromej Skarpy Warszawskiej. Park na Książęcem jest tak naprawdę częścią Parku Marszałka Rydza-Śmigłego ale ten jest bardzo rozległy i wygodniej podzielić go na części.

Park na Książęcem jest tak naprawdę byłym ogrodem po wielu przejściach. Na różnych stronach można znaleźć informacje, że płynęła w jednym z wąwozów nieistniejąca już rzeka Żurawka. Na innych stronach jak dobrze pamiętam wspominana była także rzeka Książęca. Teraz to już niestety tylko wspomnienie. W parku tym obecnie znajduje się wiele starych drzew dających praktycznie pełne zacienienie. Idąc alejką o bardzo sfatygowanym podłożu mijając z boku eksponaty muzeum trafiłem do największej atrakcji Parku na Książecem – malowniczego stawu u podnóża skarpy.

Staw z oddali robi nawet spore wrażenie jeżeli przyjrzymy się dokładniej jego panoramie na tle skarpy. W okolicach stawu gdzie jedna z kaczek jakby specjalnie dla mnie ciągle nurkowała znajduje się także (nieczynne niestety) budynek ujęcia wody oligoceńskiej, pomnik Elizy Orzeszkowej (który pierwotnie przegapiłem) oraz tzw. Elizeum czyli dwukondygnacyjny budynek ukryty w skarpie. Niestety budynek ten jest niedostępny i podobno w kiepskim stanie mimo, że ogólnodostępne informacje wskazują na jego dużą unikatowość i wartość historyczną. Z zewnątrz widać tylko zamknięte wejście do tego budynku.

Park na Książęcem wychodzi także wyżej ponad skarpę. Nie chcąc iść obok ulicy postanowiłem skorzystać ze schodów i wtaszczyłem wózek z córką na górę. Praktycznie wszystkie schody w parku są mocno zużyte ale obyło się bez awarii i potknięć chociaż łatwo nie było i dało mi to w kość bardziej niż znoszenie wózka z Mosty Poniatowskiego. Górna odnoga parku to na początku wiele już młodszych drzew i cztery główne alejki. Za to środkowa część to wielka polana, która kończy się… biurowcem. Chyba na wniosek firm z biurowce w tej części ławek raczej się nie uświadczy. Przeszedłem karnie wszystkie alejki ale ta ostatnia miała chodnik pamiętający chyba jeszcze czasy komuny. Może nie było by to problemem gdyby się w pewnym momencie nie skończył jak widać na jednym ze zdjęć.

Ale daliśmy radę chociaż przez to Lila się przebudziła co oznaczało obowiązkowe bliskie karmienie. Zszedłem na część dolną Parku na Książęcem, tutaj odwiedziłem praktycznie wszystkie alejki podziwiając widoki, przypomniałem sobie też, że biegnąca przez środek parku droga dla rowerów była swego czasu moją ulubioną drogą wzdłuż Warszawy a skrajem parku kilka razy wracałem z koncertów na Torwarze. Poza sfatygowaną pierwszą alejką, brakiem chodnika, naznaczonymi czasem schodami na skarpie wszystkie pozostałe alejki były już w bardzo dobrym stanie. Poza mniej lub bardziej pomyślaną posadzoną i zadbaną florą nie było już więcej atrakcji więc udałem się przez ulicę aby odwiedzić sąsiedni park o trochę innym charakterze. W Parku na Książęcem nie ma placu zabaw ani siłowni plenerowej.

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 13 wybranych zdjęć a całość – 43 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/qYmnQmGbbBcXVdZs6).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

O tym konkretnym parku oraz Elizeum więcej tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.