Parki w Warszawie 22/50 – Park Mirowski

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. W nawiązaniu do wyjaśnień zawartych na samym dole w tym wpisie kontynuuję swój cykl zwiedzania warszawskich parków i ogrodów. Następnym parkiem, który udało mi się odwiedzić w poprzednim tygodniu korzystając z bardzo dobrej pogody i wyrozumiałości córki jest Park Mirowski, do którego trafiłem prostu z nieodległego Parku Świętokrzyskiego.


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie.


Park Mirowski znajduje się także w Centrum (Śródmieściu) wzdłuż Osiedla za Żelazną Brama na boku ulicy Jana Pawła II. I obok tego parku przejeżdżałem rowerem co najmniej dziesiątki razy a o jego istnieniu uświadomiłem sobie dopiero wodząc myszką po mapie i szukając kolejnych celów. To jedna z zalety takiego zwiedzania – odkrywa się dosyć nieoczywiste dla nas do tej pory miejsca. Jako, że musiałem trafić tutaj z ulicy Świętokrzyskiej na początku trochę się pogubiłem. Idąc z poprzedniego parku przeszedłem jeszcze przez Plac Grzybowski (również warty zwiedzenia) i po krótki zaplątaniu się pomiędzy blokami i wieżowcami udało mi się trafić początek parku od strony wschodnie.

Na początku parku natrafiłem na pomnik Murów Getta, które przebiegało w tych rejonach. Park Mirowski powstał na gruzach Warszawy po II Wojnie Światowej więc jest tutaj wiele wiekowych, lecz jeszcze nie tak starych drzew jak w niektórych innych, starszych parkach. Właściwie poza odnogami Park Mirowski składa się głównie dwóch głównych oraz dwóch bocznych alejek, które są praktycznie w całości zaciemnione. W części wschodniej znajdują się także dwa rozległe i ciekawe place zabaw (na pewno muszę tutaj przyjść z synem), trochę dalej także siłownia plenerowa oraz urządzenia do podciągania się. Im dalej na zachód w tym gęstość drzew maleje, pojawia się więcej odkrytej przestrzeni aż dochodzimy do dużego placu z kostki. Ale nie ma tutaj klasycznych polan znanych z innych parków.

Na wspomnianym placu oczy cieszą już ciekawe kompozycje kwietne oraz krzewów, nowo zasadzone, niewielkie drzewa oraz pomnik znanego boksera Feliksa Pappy Stamma. Trochę wcześniej, mniej więcej  w środku parku znajduje się pomnik byłego prezydenta Warszawy z początku wieku – Piotra Stanisława Drzewieckiego. Podobno jest jeszcze pomnik syrenki ale jakoś nie zauważyłem. Poza tym jest wiele drzew, ławek i miejsc, gdzie można usiąść i odpocząć. Ja po karmieniu mojej małej córeczki miałem poćwiczyć na urządzeniach ale dostałem informacje, że mogę jechać po syna do żłobka rowerem a takie okazje trzeba wykorzystywać więc pognałem szybko do domu aby zamienić się opieką nad dziećmi.

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 11 wybranych zdjęć a całość – 31 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/B4Uc4CBi1Dt4drhT8).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

Więcej o tym parku w artykule tutaj.

Wyjaśnienie pomysłu, jak i ile parków zamierzam zwiedzić itp. we wpisie na samym dole tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.