Ponad 1,7 mld zł wypłacone już klientom SK Banku

upadłość SK Banku wypłaty

Pod koniec listopada pisałem o upadłość jednego z większych banków spółdzielczych – SK Banku. Środki gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny wypłacane są od końca listopada poprzez BZ WBK. Ostatnio Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował, że do 14.12.2015 r. zostało już wypłaconych ponad 1,7 mld zł. Wypłaty idą więc w miarę sprawnie choć niektórzy na początku narzekali na spory tłok w placówkach Banku Zachodniego.

Teraz już nie powinno być takich problemów. Do połowy grudnia ponad 20,5 tys. uprawnionych deponentów Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa wypłaciło 1.729,40 mln zł. Po wypłatę swoich pieniędzy zgłosiło się 61,70% uprawnionych, którzy wypłacili 84,90% środków gwarantowanych. Pozostałe ponad 12,8 tys. uprawnionych osób ma jeszcze 42 dni aby odebrać swoje pieniądze (około 300 mln zł). Później wypłata będzie trochę bardziej skomplikowana. Trzeba będzie się zgłosić bezpośrednio do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Będzie na to 5 lat.

Dla przypomnienia: Środki można wypłacić w placówkach BZ WBK do 29.01.2016 r. po okazaniu dowodu tożsamości. Pieniądze można wypłacić w gotówce lub poprzez zlecenie dyspozycji przelewu bankowego. Należy pamiętać, że są one wypłacane w złotych, bez względu na walutę, w jakiej nominowane były depozyty. Kwota gwarantowana to 100.000 euro (423.950 zł). Jeżeli zdecydujemy się na wypłatę gotówkową to należy mieć na uwadze, że kwotę powyżej 25.000 zł należy zaawizować 2 dni robocze wcześniej. I to osobiście.

Wypłaty z Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE) oraz Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) realizowane są w formie wypłaty transferowej. Należy najpierw podpisać umowę z innym bankiem lub towarzystwem ubezpieczeniowym. Ale takich warunków, jak oferował SK Bank raczej nie uzyska już się nigdzie…

4 Komentarze

 1. czy ktoś transferował już środki z IKE SK bank do innego IKE?
  Jak napisał autor powyżej, rozumiem, że najpierw musze założyć IKE w innym banku, ale gdzie / komu mam potem zlecić przelew sródków z IKE SK?
  W BZ WBK czy w BFG?
  Jakie dokumenty sa potrzebne do transferu?

  może autor cos napisze bo myślę, że nie jestem jedynym zagubionym

 2. Wszystko jest dokładnie opisane na stronach BFG.

  Zarząd Komisaryczny powinien w ciągu 30 dni od daty zawieszenia działalności powiadomić pisemnie wszystkich oszczędzających w IKE.

  Po powiadomieniu należy w ciągu 45 dni założyć IKE w innej instytucji finansowej, dostarczyć do SK Banku potwierdzenie podpisania umowy oraz złożyć wniosek o wypłatę środków gwarantowanych (do BZ WBK lub bezpośrednio do BFG). Będzie to wypłata transferowa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.