Karta przedpłacona czyli bankowa karta prepaid

karta przedpłacona

Witam. Długo zbierałem się do tego tematu. Aż tak długo, że oferty kart przedpłaconych zniknęły z większości polskich banków. Ale dzisiaj na prośbę jednego z moich czytelników poruszam temat kart przedpłaconych w bankach. O kartach przedpłaconych czyli bankowych kartach prepaid nie ma dużo informacji. Może się wydawać, że w czasach (prawie) darmowych kont bankowych oraz karty kredytowych bankowa karta przedpłacona nie ma racji bytu. Ale nie do końca. Karta przedpłacona przydaje się w konkretnych sytuacjach. Najbardziej typowe sytuacje to wysyłanie dziecka na kolonie/wyjazdy lub po prostu przekazywanie kart przedpłaconych w ramach prezentów. Dzisiaj analizuję kilka bankowych propozycji kart przedpłaconych. Nie ma już ich dużo…

Karta przedpłacona (z ang. prepaid card lub stored-valued card) – rodzaj karty płatniczej, umożliwiającej dokonywanie płatności z wykorzystaniem środków dostępnych na przypisanym do karty rachunku płatniczym. Transakcje autoryzowane są do wysokości salda na rachunku, który należy zasilić przed użyciem karty. Rachunek ma charakter techniczny, tj. – utworzony jest jedynie w celu prowadzenia rozliczeń realizowanych za pomocą karty. Oznacza to, że na takim rachunku nie można wykonywać innych operacji bankowych jak na przykład wykonywać płatności z rachunku, zakładać lokaty czy rozliczać kredyt.*

Tyle definicja z Wikipedii. Dosyć dobra więc nie tworzyłem swojej – to nie praca magisterska. Należałoby tylko dopisać, że z kart przedpłaconych można korzystać mając co najmniej 13 lat. Generalnie banki po nowych regulacjach w zeszłym roku ograniczyły ofertę kart przedpłaconych. Komisji Nadzoru Finansowego nie podoba się anonimowość kart przedpłaconych. Obecnie znalazłem raptem kilka takich ofert, które opisuję poniżej. A właściwie znalazłem 4 sensowne propozycje w dwóch bankach oraz firmie Monedo, bo czwarta to raczej ciekawostka. Karty przedpłacone mają jeszcze w swojej ofercie Banki Spółdzielcze (np. ES Bank). Częściej można trafić na kartę przedpłaconą przy okazji rozdawania tzw. bonów na święta. Czyli już niedługo.


Karta Maestro przedpłacona w ING Banku Ślaskim. W przypadku karty przedpłaconej w ING Banku Ślaskim nie ma obowiązku posiadania konta osobistego. Aby ją otrzymać należy udać się do placówki ING Banku Śląskiego. Kartę przedpłaconą dostaniemy od ręki. Istnieje możliwość wyrobienia karty z własnym imieniem i nazwiskiem oraz indywidualnym wizerunkiem (za łączną kwotę 20 zł).

Karta Maestro przedpłacona w ING Banku Ślaski:
 • 15 zł za wydanie.
 • 0 zł za użytkowanie.
 • 0 zł za wypłatę gotówki w bankomatach ING oraz Planet Cash.
 • 0 zł za wypłatę gotówki w ramach Cashback.
 • 0 zł za zasilenie karty poprzez wpłatomaty ING.
 • Okres ważności – 2 lub 3 lata.

karta przedpłacona


Karta wirtualna ING Visa ING Banku Ślaskim. To z kolei karta wirtualna – nie posiada ona fizycznej formy. Służy jedynie do płacenia w internecie oraz przez telefon. To propozycja dla tych, którzy obawiają się podawania danych z karty przy płatnościach zdalnych. Jest ona darmowa dla posiadaczy Konta Direct w wieku 18 – 26 lat.

Karta wirtualna ING Visa:
 • 20 zł za wydanie.
 • 0 zł za użytkowanie.
 • 9 zł za wpłatę gotówki w kasie ING.
 • Okres ważności – 5 lat.

karta przedpłacona


Millennium MasterCard Prepaid w Banku Millennium. Karta przedpłacona w Banku Millennium dostępna jest po podpisaniu umowy, ale warunek to także posiadania konta osobistego. Na karcie przedpłaconej widnieje imię i nazwisko użytkownika. Można zamówić maksymalnie do 5 kart przedpłaconych do jednego rachunku. Posiadacz karty przedpłaconej w Banku Millennium otrzymuje się ograniczony dostęp do bankowości internetowej. Za pomocą Millennium MasterCard Prepaid zapłacimy także przez internet.

Millennium MasterCard Prepaid w Banku Millennium:
 • 15 zł za wydanie.
 • Maksymalnie do 5 kart dla jednego rachunku.
 • 0 zł za użytkowanie pod warunkiem wykonania jednej transakcji bezgotówkowej miesięcznie (inaczej 2 zł).
 • 0 zł za wypłatę gotówki w bankomatach Banku Millennium, 1 zł w BZ WBK oraz Planet Cash.
 • 3,99 zł za Pakiet Bezpieczeństwa (opcjonalnie).

karta przedpłacona


Karta przedpłacona Viabuy Prepaid MasterCard. Szukając kart przedpłaconych znalazłem także ciekawą kartę Viabuy oferowaną przez VIABUY. Do każdej karty VIABUY Prepaid MasterCard otrzymuje się bezpłatnie 9-cyfrowy numer konta karty z dostępem online, pozwalający na korzystanie z takich funkcji konta, jak w przypadku konta osobistego. Z rachunku karty można robić także zwykłe przelewy bankowe. Karta Viabuy Prepaid MasterCard bezpłatna jest przez pierwsze 3 lata. Później opłata roczna to „zaledwie” 125 zł. Ale jest jednorazowa opłata za wydanie. Karta nie do końca podlega polskim regulacjom.

Karta Viabuy Prepaid MasterCard:
 • 0 zł przez pierwsze 3 lata ale aż 375 zł jednorazowo za wydanie!
 • 125 zł w kolejnych latach.
 • 0 zł już za użytkowanie.
 • 20 zł za wypłatę w bankomacie.
 • 0 zł za przelewy krajowe i SEPA.

I jeszcze jedna rzecz ze strony VIABUY: Kolejną zaletą jest skuteczna ochrona przed wierzycielami, zajęciem konta lub ryzykiem zajęcia konta. Dzięki rozdzieleniu karty VIABUY Prepaid MasterCard od zajętego konta i objęciu konta karty brytyjskim systemem nadzoru finansowego, środki na Twojej karcie VIABUY Prepaid MasterCard podlegają optymalnej ochronie. Więcej o informacji o karcie Viabuy można znaleźć tutaj:

karta przedpłacona


Karta przedpłacona Monedo Pay MasterCard . To jeszcze jedna firma „bawiaca się” w bankowe karty przedpłacone. Oferuje karty przedpłacone w 3 wersjach: Stanadard, Premium oraz Elite. Wirtualna Karta Monedo (wersja Stanard) służy tylko do płatności online a maksymalne zasilenie roczne to tylko 400 zł. Wystarczy założyć konto online. W przypadku Przedpłaconej Fizycznej Karty MasterCard Monedo w wersji Premium otrzymujemy już fizycznie kartę z możliwością płacenia w sklepach i wypłat w bankomacie (7 zł) a maksymalne zasilenie karty wynosi już 4.000 zł. Po przejściu dodatkowej weryfikacji tożsamości możemy zmienić status w Monedo na Elite. Wtedy maksymalne zasilenie roczne wynosi 64.000 zł, a rachunek karty staje się podobny do konta bankowego. Nie ma opłat za wydanie a jedyne co się rzuca w oczy to opłata za anulowanie karty. Więcej o kartach Monedo można poczytać tutaj.

Karta przedpłacona Monedo Pay:
 • 0 zł za wydanie.
 • 40 zł za anulowanie.
 • 7 zł za wypłatę w bankomacie.
 • Wersja Stanard, Premium oraz Elite.

karta przedpłacona karta-pre-paid


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karta_przedp%C5%82acona

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.