Wstęp, czyli konto, rachunek oszczędnościowy czy lokata?

Witam po raz kolejny. Na początek opiszę podstawowe najbezpieczniejsze produkty bankowe na których można oszczędzać pieniądze i krótko jest scharakteryzuję. A więc zaczynamy.

Podstawowy produkt bankowy to po prostu rachunek osobisty inaczej zwany kontem. Służy raczej do wpłacania i wypłacania pieniędzy i robienia przelewów. Bardzo rzadko jest w ogóle oprocentowany, jeśli już to bardzo nisko. Może służyć do odkładania pieniędzy, jednak ma to dwie zasadnicze wady. Pierwszą już opisałem – oprocentowanie. Druga to taka, że bardzo łatwo jest wydać te pieniądze bo po prostu łatwo po nie sięgnąć.

Drugi produkt to konto oszczędnościowe. Może być różnie nazwane – rachunek oszczędzający, lokacyjny, mocno oprocentowany. Może mieć też inną nazwę marketingową ale charakterystyka jest prawie taka sama. Jest to coś pomiędzy kontem osobistym a lokatą. Konto oszczędnościowe jest najczęściej rachunkiem darmowym z pewnymi ograniczeniami. Wszystkie wpłaty na te konto z reguły są bezpłatne i można je dokonywać w dowolnej chwili. Dużą zaletą jest to, iż można wypłacić część lub całość środków w każdej chwili. Wypłata środków z konta nie powoduje utraty naliczonych odsetek. Jednak taka wypłata jest najczęściej bezpłatna tylko raz w miesiącu kalendarzowym. Odsetki dopisują się co miesiąc. Najlepsze rozwiązanie do regularnego oszczędzania pieniędzy.

Trzeci podstawowy produkt bankowy to lokata. Lokata ma określoną kwotę, na którą została założona, termin trwania i oprocentowanie. Może być odnawialna lub nie. Lokaty powinna być oprocentowana trochę wyżej niż konta oszczędnościowe. Ma za to taką wadę, że zerwanie lokaty przed terminem najczęściej skutkuję utratą obiecanych odsetek. Czyli do zwrotu jest sam kapitał. Lokaty powinno się zakładać z środków, co do których jesteśmy pewni, że w czasie trwania lokaty nie będą nam potrzebne.

Są jeszcze tzw. polisolokaty, lokaty strukturyzowane, fundusze inwestycyjne otwarte i zamknięte, programy regularnego oszczędzania. Reguły ich działa i dlaczego można lub nie można na nich zarobić opiszę innym razem. Tutaj przedstawiłem 3 podstawowe produkty bankowe, które każdy z nas powinien znać. Jeszcze jakiś czas temu najlepiej były oprocentowane konta oszczędnościowe, lecz to się zmieniło. Teraz najwięcej można zarobić na lokatach. Najlepiej umiejętnie lawirować pomiędzy ofertami banku, żeby mieć zawsze pieniądze na jak najwyższym procencie.

Subiektywny przegląd najlepszych lokat na rynku (co będzie esencją tego blogu) zamieszczę już w następnym wpisie. Zapraszam.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.