Parki w Warszawie 84/8x – Park Dolinka Służewska

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. W nawiązaniu do wyjaśnień zawartych w tym wpisie (na dole) kontynuuję swój cykl zwiedzania warszawskich parków i ogrodów. Tym razem opisuję swoją nietypową wizytę w nietypowym warszawskim parku – Parku Dolinka Służewska. To jeden z ostatnich parków w Warszawie który odwiedziłem (i to dwa razy).


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie vel Tata na pełen etat.


Park Dolinka Służewska miałem zwiedzić już wiele tygodni temu na początku mojej przygody pt. parki w Warszawie. Ale jakoś zwiedziłem sąsiednie parki a ten ominąłem. Później doszedłem do wniosku, że pchanie się do Parku Dolinka Służewska z wózkiem to słaby pomysł. Więc postanowiłem, że wyjątkowo ten park zwiedzę samodzielnie – na rowerze. I tak też zrobiłem na początku października (2023). Ale było to trochę nie tak jak trzeba poza tym jednak założenie jest takie, że wszędzie jeżdżę z córką więc pod koniec października udałem się przy okazji zwiedzania zaległych dwóch parków na dogrywkę. I przeszedłem tym razem z córką po nierównych alejkach Parku Dolinka Służewska. Więc sprawozdanie i zdjęcia są tak naprawdę z dwóch wizyt.

Park Dolinka Służewska powstał w latach 70-tych w dolinie Potoku Służewskiego. Ma ona raczej naturalny charakter – próżno tutaj szukać jakichś specjalnych kompozycji czy nawet utwardzonych alejek. Tych ostatnich jest tutaj jak na lekarstwo. W każdym razie Park Dolinka Służewska stworzony powstał wzdłuż potoku oraz wielu stawów i są one jego punktem dominującym. Nad stawami i potokiem prowadzą dwie ścieżki, które niezbyt nadają się do jeżdżenia z córką w wózku. Choć widoki są bardzo ładne a naturalny klimat tego miejsca naprawdę dobrze zachowany. Ale jak już pisałem za pierwszym razem przejechałem od początku do końca rowerem. Darowałem sobie leżącą blisko ulicy głośną drogę dla rowerów oraz węższą ścieżkę po drugiej stronie wody. Pełno tam było wyprowadzających psy a ja nie chciałem się dodatkowo narzucać pieskom. W końcu jeździłem i tak tutaj kilka razy rowerem na różnych wycieczkach rowerowych.

Za pierwszym razem zrobiłem kilka zdjęć i wróciłem stroną bardziej osiedla. To skłoniło mnie aby odwiedzić drugi raz Park Dolinkę Służewską i spenetrować właśnie te rejony. Jak się okazało nie trafiłem w wiele nowych miejsc. Oprócz wspomnianych wielu stawów dominują tutaj rozległe polany, ładne widoki i krajobrazy ze względu na spore odległości, jest pozostałość starych zabudowań (ogrodzona), wkomponowany w Park Dolinka Służewska dom kultury z wybiegiem dla kóz, kilka placów zabaw. Miejscami drzew jest więcej i robi się także bardziej parkowo. Jak już wspomniałem jest co podziwiać. Mi brakowało tak naprawdę ucywilizowania i utwardzenia alejek przez co spacer z córką był lekko podskakujący. Ale byłem i nie żałuję ponowne wizyty.

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 20 wybranych zdjęć a całość – 89 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/ka5SRLgoDdNw4ApT6).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

Trochę o tym parku tutaj.

Wyjaśnienie pomysłu, jak i ile parków zamierzam zwiedzić itp. we wpisie na samym dole tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.