Ranking lokat krótkoterminowych luty 2016

Ranking lokat krótkoterminowych luty 2016

Witam. Jest sam początek lutego więc publikuję najnowszy ranking lokat krótkoterminowych. Ranking z rewolucyjnymi zmianami. Dla oszczędzających w bankach jest to bardzo ważna data – od pierwszego lutego obowiązuje podatek bankowy. Większość banków zareagowało na to w jedyny możliwy sposób – obniżyło oprocentowanie swoich lokat. Ale jest jeszcze kilka propozycji wychodzących niejako na przeciwko obecnej sytuacji. Najlepszą lokatą krótkoterminową jest obecnie (mimo obniżenia oprocentowania) 6-miesięczna Lokata Superprocentująca z oprocentowaniem 2,80% w BOŚ Banku. Standardowo zapraszam do przejrzenia rankingu jak też do zapoznania się z pozostałymi moimi rankingami: kont oszczędnościowych oraz z lokat długoterminowych. Zapraszam również do przejrzenia zestawienia najlepszych lokat, czyli lokat z oprocentowaniem powyżej 3%, ale które można założyć z reguły tylko raz jako nowy klient. Przypominam, że ranking jest na bieżącą aktualizowany.


Ranking lokat krótkoterminowych luty 2016


Ranking lokat na 3 miesiące:


Ranking lokat na 4 miesiące:


Ranking lokat na 6 miesięcy:


Ranking lokat na 9 miesięcy:


Ranking lokat na pozostałe okresy:

K – Wymagane konto osobiste. N – Wymagana wpłata nowych środków.


Aby ranking nie składał się z kilkunastu lokat oraz kilku banków postanowiłem od lutego obniżyć minimalną stawkę wpuszczająca do rankingu na 2%. W kierunku tej stawki będzie zmierzać oprocentowanie lokat. Wbrew pozorom w rankingu nie pojawiły się nowe banki. Nadal najlepsze lokaty krótkoterminowe oferują te same banki. Najlepsze oprocentowanie można dostać w  BOŚ Banku, Toyota Banku oraz Getin Banku. W Toyota Banku nowi klienci (i częściowo dotychczasowi) mogą otrzymać także do 110 zł premii – szczegóły promocji tutaj. Na mniejsze kwoty (do 12.000 zł) można otworzyć Internetowe Konto Godne Polecenia także z premią 100 zł – szczegóły tutaj. W każdym razie oprocentowanie lokat z pewnością będzie nadal spadać – ranking będą na bieżącą aktualizował.


*** W rankingu znajdują się lokaty na nowe środki, lecz nie biorę pod uwagę lokat na tzw. start, czyli lokat, które można założyć tylko raz jako nowy klient. Pod uwagę biorę tylko najlepsze lokaty dla danego okresu z oprocentowaniem co najmniej 2%. Minimalna kwota lokaty musi wynosić 20.000 zł, ponieważ dużo banków proponuje 3,50% – 4% ale tylko do kwoty 10.000 zł. Ranking staram się w miarę moich możliwości na bieżącą aktualizować. Aby poznać szczegóły lokat należy kliknąć w nazwę lokaty, ponieważ wszystkie lokaty zostały już opisane na mojej stronie.


Zmiany:

 • 01.02 – Uaktualnienie – wyprostowanie – oferty Lokaty na Nowe Środki w Getin Banku (jeszcze rano Getin Bank nie mógł się zdecydować).
 • 02.02  – Pojawiła się Lokata Nowe Środki w Eurobanku.
 • 04.02 – Obniżenie oprocentowania lokat w BIZ Banku.
 • 04.02 – Nowe Lokaty Cloud w Idea Banku.
 • 11.02 – Pojawiła się Lokata na Walentynki w Idea Banku.
 • 12.02 – Skończyła się oferta Lokaty Deklasującej IV.
 • 13.02 – Zmiana oprocentowania lokat w Idea Banku.
 • 17.02 – Zmiana oprocentowania lokat w Alior Banku.
 • 17.02 – Zmiana oprocentowania lokat w BZ WBK.
 • 18.02 – Pojawiła się Lokata Tylko Teraz w Idea Banku.
 • 25.02 – Zmiana oprocentowania lokat w Plus Banku.

9 Komentarze

 1. „Od dzisiaj każdy bank musi płacić od pieniędzy leżących na zwykłych lokatach bankowych oraz kontach oszczędnościowych podatek w wysokości 0,44% rocznie”.
  Coś mi tu nie pasuje. Przecież ustawa opodatkowuje aktywa bankowe, czyli kredyty.

  • Zauważ – przykład: najlepsza lokata w rankingu 6mies.
   Getin Bank – lokata Na Nowe Środki – do końca stycznia było 2.80%. Dziś (1 luty) już tylko 2.6%.
   Wyliczenie proste: podatek 0.44% – obniżka odsetek 0.2%

   • Przepraszam ale wyliczenie błędne.

    Do końca stycznia było 2,60% teraz jest 2,80%. Jakby nie podatek byłoby pewnie więcej. Getin potrzebuje po prostu trochę pieniędzy na akcję kredytową…choć tak naprawdę zmienił się okres.

   • To nie ma sensu. Jeżeli aktywa bankowe to kredyty, czyli to na czym bank zarabia, to lokaty muszą być pasywami, bo to są zobowiązania banku wobec jego klientów.
    Aktywa, to coś na czym się zarabia, czyli w przypadku banku to kredyty udzielane klientom. Pasywa to coś co służy do zdobywania środków i dla normalnej firmy jest to kredyt, ale bank wykorzystuje do tego celu lokaty. Z punktu widzenia banku lokata jest kredytem który trzeba będzie zwrócić klientowi, czyli „wierzycielowi”.
    Obligacje państwowe są aktywami, ponieważ bank na nich zarabia.
    Podsumowując, nie sama nazwa „lokata” definiuje czy są to aktywa czy pasywa. Dla zwykłej firmy lokata to aktywa, podczas gdy dla banku to pasywa.

    • Rzeczywiście za bardzo to pomieszałem. Usunąłem ten nieprzemyślany zapis z artykułu. Dzięki za zwrócenie uwagi.

     Choć z drugiej strony jeżeli banki „muszą” doliczyć do udzielonych kredytów koszty wprowadzonego podatku żeby utrzymać dochodowość to normalne, że ten koszt uwzględniają w oprocentowaniu oferowanych lokat. W porównaniu do października oprocentowanie lokat spadło średnio o ok. 0,30%.

     Ale najgorzej jest przy produktach kredytowych o niskiej marży – kredytach hipotecznych czy inwestycyjnych. Tam koszt wzrasta proporcjonalnie do narzuconego podatku…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.