Krótkoterminowe lokaty z podwyższonym oprocentowaniem w Getin Banku, Nest Banku i Idea Banku

Kilka dni temu Narodowy Bank Polski postanowił obniżyć główną stopę procentową – stopę referencyjną o 0,50% – do poziomu 1%, a stopę lombardową – ważną dla oprocentowania kredytów – o 1% – do poziomu 1,50%. Można było się spodziewać tego, że banki zareagują niczym stacje paliw z podwyżkami cen ropy na światowym rynku i od razu obniżą oprocentowanie. Tak się jednak do końca nie stało – oprocentowanie obniżane jest w bankach, w których i tak było bardzo niskie i nikogo rozsądnego nie interesowało oraz na lokatach długoterminowych. Za to w małych bankach, które potrzebują gotówki do udzielania kredytów i zachowania odpowiednich współczynników kapitałowych krótkoterminowe lokaty poszły do góry. I dzisiaj właśnie opisuję ofertę takich lokat w Getin Banku i Nest Banku oraz Idea Banku.


Banki, które potrzebują naszych oszczędności to standardowo żonglujący oprocentowaniem Idea Bank, Getin Bank oraz Nest Bank. Na pierwszy rzut idzie ciągle zmieniająca się oferta Idea Banku w ramach której można otworzyć krótkoterminowe, głównie 3-miesięczne lokaty z oprocentowaniem 2,10% dla wszystkich i do 2,90% dla nowych środków z kontem osobistymObecnie oprocentowanie tej lokaty to 3% – 3,20%. Jak to bywa w Idea Banku oferta może się zmienić, a raczej zmieniać praktycznie codziennie.

Lokaty w Idea Banku:
  • Lokata NR 1 dostępna dla wszystkich z oprocentowaniem 2,10% na okres 1, 2 i 3 miesięcy oraz 2,20% dla 12 i 24 miesięcy.
  • Lokata na Nowe Środki Plus dla nowych środków z kontem osobistym z oprocentowaniem 2,90% 3,20% na 2 miesiące, 2,70% 3% na 3 miesiące i 2,10%  na 6 i 12 miesięcy.

Krótkoterminowe lokaty z podwyższonym oprocentowaniem w Getin Banku, Nest Banku i Idea Banku

Lokata NR 1 dostępna jest dla wszystkich nawet bez konieczności posiadania konta osobistego w Idea Banku – można ją założyć online a na jej opłacenie mamy kilka dni. Lokata na Nowe Środki Plus wymaga posiadania konta osobistego oraz wpłaty nowych środków – nadwyżki ponad stan posiadania obliczonej na dzień 20-ty poprzedniego miesiąca przed wpłatą nowych środków. Przy jej zakładaniu dostajemy informacje o saldzie nowych środków. Lokaty można zakładać do 1 mln zł ale jak zwykle polecam nie przekraczać granicy BFG – 100.000 euro.


Kolejna propozycja to 3-miesięczna Lokata na Nowe Środki na 2,30% w Getin Banku. Tutaj nastąpiła podwyżka w dniu wczorajszym aż o 0,50%. Getin Bank na pewno odczuł w ostatnich dniach niepewność na rynku i tak jak Idea Bank musiał zareagować. Można otworzyć do 3 lokat z takim oprocentowaniem maksymalnie do 400.000 zł. Lokata na Nowe Środki (XIX edycja) dostępna jest dla wszystkich – nie trzeba – choć warto – szczegóły tutaj – posiadać konta osobistego w Getin Banku. Lokatę można założyć całkowicie online a na opłacenie wniosku jest także kilka dni. Ważny warunek to posiadania wyrażonych zgód marketingowych. Nowe środki to nadwyżka ponad stan posiadania obliczony na dzień 18.03.2020 r. Oferta ważna jest do 09.04.2020 r. ale jak pokazują ostatnie dni może się to zmienić do tego czasu. Dla okresu 6 i 12 miesięcy to tylko 1,40%.

Pojawiła się także 2-miesięczna Lokata na Nowe Środki z oprocentowaniem 2,70% – szczegóły tutaj.

Krótkoterminowe lokaty z podwyższonym oprocentowaniem w Getin Banku, Nest Banku i Idea Banku


Kolejny bank który zareagował i zmodyfikował swoją ofertę to Nest Bank. Jeszcze kilka dni temu najlepszą propozycją była 7-miesięczna Nest Lokata Lojalna z oprocentowaniem 2,40%. Teraz takiego okresu już nie ma za to pojawiły się propozycje na 2,30% – 2,40% na lokatach 2- i 3-miesięcznych. Nest Bank premiuje swoich stałych i zaangażowanych klientów, którzy przelewają do tego banku wynagrodzenie (lub emerytury/renty/stypendium/Rodzina 500 plus) w wysokości co najmniej 1.000 zł oferując Nest Lokaty Lojalne. Dla klientów z kontem osobistym i wpłacających nowe środki są o 0,10% niżej oprocentowanie Nest Lokaty Nowe Środki. Te same lokaty na nowe środki bez konta osobistego oprocentowane są już o kolejne 0,20% niżej oprocentowane. Nowe Środki to nadwyżka ponad stan posiadania obliczony na dzień 17.03.2020 r.

Lokaty w Nest Banku:
  • Nest Lokata Lojalna na 3 miesiące z oprocentowaniem 2,40%.
  • Nest Lokata Nowe Środki z kontem osobistym na 2 i 3 miesiące z oprocentowaniem 2,30%.
  • Nest Lokata Nowe Środki bez konta osobistego na 2 i 3 miesiące z oprocentowaniem 2,10%.

Krótkoterminowe lokaty z podwyższonym oprocentowaniem w Getin Banku, Nest Banku i Idea Banku


We wszystkich tych bankach, no może poza ofertą Idea Banku, spadło za to oprocentowanie lokat długoterminowych. Szczegóły aktualnego oprocentowania można znaleźć w moich rankingach lokat krótkoterminowych i lokat długoterminowych (w dniu dzisiejszym zaktualizowanych). Oprocentowania nie zmieniło się w małym, niszowym Toyota Banku – obecnie najlepsza propozycja krótkoterminowego tego banku to 180-dniowa Lokata Sprint z oprocentowaniem 2,20%. W każdym razie będzie trzeba obserwować sytuację na bieżącą bo z pewnością w tych bankach oprocentowanie jeszcze nie raz się zmieni. Bo w czasach niepewnych pieniądze są wycofywane w pierwszej kolejności z mniejszych banków z mniejszą bazą depozytową.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.