Twoja SKOK – upadłość kolejnego SKOK-u

twoja skok

W dniu 12.05.2017 r. Komisja Nadzoru Finansowego postanowiła zawiesić działalność Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Twoja w Kędzierzynie-Koźlu oraz wystąpiła do Sądu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości Twoja SKOK. W ciągu ostatnich dwóch lat to już kolejna upadłość SKOK-u. Klienci Twoja SKOK powinni uzbroić się teraz w cierpliwość i poczekać na komunikat Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o możliwości wypłaty środków Gwarantowanych. BFG ma 7 dni roboczych na rozpoczęcie wypłaty środków gwarantowanych. Akurat ten proces zawsze przebiega bardzo szybko i sprawnie a możliwość wypłaty swoich pieniędzy pojawia się już po kilu dniach.

Wypłaty środków gwarantowanych deponentom Twojej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej dokonywane będą za pośrednictwem Banku Zachodniego WBK Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu (dalej: „BZ WBK S.A.”) w okresie od 22 maja 2017 r. do 21 lipca 2017 r. Obsługa wypłat środków gwarantowanych odbywać się będzie w oddziałach BZ WBK S.A., wskazanych na stronie internetowej www.bzwbk.pl. Wypłatę kwoty 25.000 zł należy zaawizować 2 dni robocze wcześniej.

Według sprawozdawczości na dzień 31 marca 2017 r., Twoja SKOK posiadała fundusze własne w wysokości (-) 52 647 tys. zł i wykazywała bieżącą stratę w wysokości 2 729 tys. zł oraz niepokrytą stratę z lat ubiegłych w wysokości 76 269 tys. zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez 51,6 tys. członków Twojej SKOK wynosiły 170 310 tys. zł. Standardowo w takich przypadkach wklejam część komunikatu Komisji Nadzoru Finansowego. Możliwość przejęcia Twojej SKOK analizował jeden bank ale po przyjrzeniu się sytuacji zrezygnował. I nic dziwnego.

Środki gwarantowane będą wypłacane w złotych, bez względu na walutę, w jakiej były nominowane depozyty, do równowartości w złotych 100.000 euro, tj. do kwoty 422.000 zł. W niektórych przypadkach limit może być większy (np. po zbyciu nieruchomości). Informacje, jaki bank będzie dokonywał wypłat środków gwarantowanych Bankowy Fundusz Gwarancyjny podaje do publicznej wiadomości najczęściej już w przeciągu kilku dni. Wypłatami zajmowały się dotychczas 3 największe banki – PKO BP, PEKAO SA oraz BZ WBK. I tak będzie na pewno tym razem. Z procedurą wypłaty środków gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny można zapoznać się tutaj.

Twoja SKOK posiadał 40 placówek, głównie w południowej, środkowej i wschodniej Polsce. Powstała w 1998 r. i do tego czasu uzbierała już ponad 50 tys. klientów. Upadłość Twojej SKOK sprawi, że banki (czyli tak naprawdę my) wypłacimy depozytariuszom Twojej SKOK 170 mln zł. Tą kwotę można doliczyć do kolejnych milionów, a raczej miliardów, której wypłynęły z BFG dzięki tzw. aferze SKOK (przy której Amber Gold to mała aferka). Szkoda, że za całą sytuację pewnie nikt nie odpowie a takie rzeczy będą się działy dalej. Wiadomo dlaczego…

Strona internetowa Twoja SKOK nadal działa, choć jest już na niej informacja Komisji Nadzoru Finansowego. Choć opcja logowania jest jeszcze dostępna. Nie wiadomo jaka była oferta lokat w Twojej SKOK ponieważ ta Kasa nie wpadła na pomysł aby opublikować te informacje na swojej stronie. Takie informacje miał być zaprezentowane „już wkrótce”. Cóż – nie udało się.

twoja skok

8 Komentarze

  1. Na stronie tskok.kubiczekm.com są informacje o postępowaniu upadłościowym. Są formularze, które trzeba wysłać do sądu w celu odzyskania np. udziałów. Niestety, kasa kusiła lokatami wymagającymi zakupu wielu udziałów nieobjętych przez fundusz gwarancyjny. Nie mam pojęcia, czy uda się je odzyskać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.