Meritum Bank przechodzi do historii czyli o konsolidacji banków słów kilka

lokata extra w Meritum Banku

lokaty w meritum banku

W dniu 26.10.2015 r. nastąpiło połączenie Meritum Banku z Alior Bankiem. Oznacza to, że od końca października wszystkie produkty i systemy stały się wspólne a marka Meritum Bank ostatecznie odeszła do historii. Wszystkie karty VISA zostały zmienione na MasterCarda. Jeżeli ktoś miał do tej pory konto osobiste czy lokatę w Meritum Banku to od wczoraj wszystkie produkty są obsługiwane w systemie Alior Banku, który ponad rok temu kupił Meritum Bank. To kolejna zmiana na rynku bankowym.

O Meritum Banku będę wspominał tylko dobrze. Meritum Bank był jednym z dwóch banków (drugi to Bank Smart) w którym można było posiadać bezwarunkowo bezpłatne konto osobiste. Nawet sam skorzystałem z ubiegłorocznej promocji i przez jakiś czas używałem Prostego Konta Osobistego w Meritum Banku. Wraz z przejęciem przez Alior Bank era darmowości i dobrze oprocentowanych lokat odeszła. Alior Bank już jakiś czas temu najpierw wprowadził opłatę za kartę debetową a ostatnio także za konto osobiste. Oprocentowanie depozytów zostało wcześniej obniżone do tego samego poziomu co w Alior Banku.

Z jednej strony wszyscy mówią o koniecznej konsolidacji rynku bankowego w Polsce. Zniknęło kilka mniejszych banków – np. Allianz Bank. Później Polbank został wchłonięty przez Raiffeisen Bank – powstała (według mnie tymczasowa) marka Raiffeisen Polbank. Ostatnio doszło także do połączenia Banku BGŻ z BNP Paribas Bankiem. A podobno to nie koniec konsolidacji i fuzji banków. Z drugiej strony trochę mi żal ponieważ mniejsza liczba banków to mniejsza konkurencja na rynku. Wszyscy fachowcy trąbią, że podobno tylko najsilniejsze i największe banki przetrwają.

Jak już napisałem mniejsza liczba banków to mniejsza konkurencja na rynku. Choć powstanie takich podmiotów jak T-Mobile Usługi Bankowe czy Orange Finanse pokazuje, że każdy bank może znaleźć swoje miejsce na rynku. Z reguły mniejsze banki bardziej agresywnie walczą o nowych (a także dotychczasowych) klientów oferując specjalne warunki i promocje. I mniejsza liczba banków to takich okazji jest mniej. Mniejsze banki oferują także lepiej oprocentowane depozyty oraz kredyty.

Większe banki nie muszą aż tak aktywnie walczyć o nowych klientów. Rozwijają się z reguły siłą rozpędu. Nie muszą walczyć o depozyty czy kredyty bo dotychczasowi klienci sami o te produkty pytają. Mniejsze banki mogą zrobić duży skok tylko poprzez połączenie z innymi bankami. Połączenia banków sprawia, że na rynku będzie więcej bezrobotnych bankowców. W połączonej centrali nie ma potrzeby utrzymywania wszystkich stanowisk, które z reguły się dublują. Dochodzi też do zamykania mniej rentownych placówek i zwalnia części pracowników. Choć placówek bankowych w Polsce jest chyba aż nadto a pracownicy w placówkach (doradcy) z reguły sami się zwalniają zanim zdąży to zrobić za nich firma.

Wracając do Meritum Banku. O ofercie depozytowej tego banku napisałem 20 artykułów. Opisując lokaty w Meritum Banku zaczynałem swoją przygodę z bankowym blogowaniem. Bo przez pewien okres Meritum Bank oferował najlepiej oprocentowane lokaty. Niestety to już historia – konsolidacja w polskiej bankowości nieustającą następuje. Na sprzedaż jest podobno Raiffeisen Polbank, Bank BPH, BOŚ Bank czy Bank Milllennium. Mówi się o stworzeniu silnego polskiego banku pod auspicjami PZU. Jeżeli do tego dojdzie to kolejnych kilka banków zniknie z polskiej bankowości.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.