Obligacja Skarbowe maj 2024

Witam. Ministerstwo Finansów poinformowało w ostatnich dniach, że oferta Obligacji Skarbowych na maj 2024 dla klientów detalicznych zostanie utrzymana na dotychczasowym poziomie. Więc pora na przedstawienie (lub przypomnienie) obecnej oferty Obligacji Skarbowych jako doskonała alternatywa dla lokat bankowych, szczególnie jeżeli chodzi o dłuższe okresy oszczędzania. Dodatkowa ważna informacja jest taka, że ostatni odczyt inflacji, która jest bardzo ważny w przypadku Obligacji Skarbowych indeksowanych tą stawką wyniósł 2%. Więc oprocentowanie niektórych Obligacji Skarbowych kupowanych w kwietniu i maju może być już o wiele mniej atrakcyjne. Zainteresowanych zapraszam do przejrzenia zestawienia i zapoznania się z warunkami obecnej emisji Obligacji Skarbowych.


Aktualna oferta lokat bankowych i kont oszczędnościowych w dwóch artykułach tutaj.


Standardowo – dla tych co nie wiedzą za bardzo czym są Obligacje Skarbowe? Obligacje Skarbu Państwa są papierami dłużnymi, potwierdzającymi udzielenie przez nabywcę pożyczki ich Emitentowi, czyli Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Ministra Finansów. Emitent zobowiązuje się zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie. Środki uzyskane z emisji obligacji Skarbu Państwa przeznaczane są na sfinansowanie różnych wydatków publicznych – od ochrony zdrowia, przez budowę dróg i mostów, po oświatę oraz spłatę wcześniej zaciągniętych długów*.

Obligacje Skarbowe maj 2024:
  • Obligacja 3-miesięczne z oprocentowaniem 3%. Odsetki wypłacane po 3 miesiącach.
  • Obligacje roczne z oprocentowaniem 6,05% w pierwszym miesiącu, w następnych – stopa referencyjna NBP (obecnie stopa NBP to 5,75%). Odsetki wypłacane co miesiąc.
  • Obligacje dwuletnie z oprocentowaniem 6,30% w pierwszym miesiącu, w następnych – stopa referencyjna NBP + 0,50% (obecnie stopa NBP to 5,75%). Odsetki wypłacane co miesiąc.
  • Obligacje trzyletnie z oprocentowaniem stałym w wysokości 6,40% przez cały okres. Roczna kapitalizacja odsetek. Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • Obligacje czteroletnie z oprocentowaniem 6,55% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,25% (obecnie wskaźnik inflacji to 2%). Z wypłatą odsetek co roku.
  • Obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem 6,80% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,50% (obecnie wskaźnik inflacji to 2%). Z roczną kapitalizacją odsetek. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • 6-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 6,75% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,75% (obecnie wskaźnik inflacji to 2%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 800 plus, do wysokości przyznanego świadczenia. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • 12-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 7,05% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 2% (obecnie wskaźnik inflacji to 2%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 800 plus, do wysokości przyznanego świadczenia. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

Obligacje Skarbowe to generalnie sposób na oszczędzanie na długie okresy (choć tak naprawdę nie do końca). Samo oprocentowanie na rok, dwa i więcej lat bije oprocentowanie lokat. Oprocentowanie Obligacja Skarbowych na 4 i więcej lat uzależnione jest po roku od stopy inflacji. A ta spadła ostatnio do dawno niewidzianych wielkości – ostatni odczyt to 2%. Ma co prawda odbijać ale sprawia to, że oprocentowania np. dziesięcioletnich Obligacji Skarbowych na kolejny roczny okres ma wynosić 4,05% lub nawet 3,25%. To bardzo mało. Dodatkowo marża rok temu wynosiła 1,25% teraz to 1,50%. Sprawia to, że niektórym opłaca się sprzedać Obligacje Skarbowe ponosząc nawet dodatkowe koszty ale zakupić nowe i korzystać z lepszego oprocentowania i wyższej marży. Długoterminowo powinno się wyjść na plus.

I ja tak zrobiłem i wrzucam teraz oszczędności na 3-letnie Obligacje Skarbowe ze stałym oprocentowaniem 6,40%. Czy wyjdę na plus, czy będzie mi się w perspektywie wielu lat to opłacać. Nie wiem. Jak znam życie to w perspektywie 20 lat różnica będzie niezauważalna. Każdy powinien przemyśleć takie ruchy sam. Tak naprawdę ważniejsze jest według mnie samo odkładanie niż różnice w oprocentowaniu. Z Obligacjami Rodzinnymi mniej się to opłaca, bo tam jest wyższa marża i dodatkowo stracimy wykorzystany na nie limit, bo nawet po sprzedaży on już się nie odnawia. W kolejnych miesiącach inflacja ma iść trochę do góry, ale jaki będzie ogólnie poziom to już wróżenie z fusów. Za rok ze względu na niską bazę w marcu-kwietniu może być ona na podwyższonym poziomie.

Należy pamiętać, że od Obligacji Skarbowych pobierany jest podatek (tzw. Belki – 19%) chociaż do pewnej kwoty można go ominąć. Do tego należy jeszcze doliczyć ewentualną opłatę za wcześniejsze wycofanie się z inwestycji – 50 gr od jednej Obligacji Skarbowej na okres do roku (100 zł), 0,70 gr w przypadku okresów do 4 lat, oraz 2 zł w przypadku 10- i 12-letnich Obligacji Skarbowych. Oprocentowanie naliczane jest za to praktycznie prawie do dnia wycofania środków. Nie dotyczy to Obligacji na 3 miesiące. Ciekawa propozycja to także Indywidualne Konto Emerytalne IKE-Obligacje na którym i ja też zacząłem oszczędzać. Na te konto związane z oszczędzaniem na emeryturę możemy wpłacać pieniądze i nabywać tylko obligacje bez podatku „Belki” do 23.472 zł w 2024 roku. Choć nie do końca musi być tak naprawdę na emeryturę. Ostatnio pojawiło się także konto IKZE-Obligacje. Biorąc pod uwagę (moją) niechęć do funduszy to naprawdę dobra propozycja.


Bardzo dobry wpisy (i wpisy) pojawiły się na temat tych dwóch ostatnich produktów na blogu Marcina Iwucia tutaj. Warto poczytać. Kiedyś miałem ambicje aby prowadzić blog o podobnych charakterze i z podobnymi analizami i wpisami ale sytuacja zawodowo-rodzinna wyklucza u mnie takie możliwości więc mała pozytywna reklama.


Więcej informacji można znaleźć na http://www.obligacjeskarbowe.pl/. Obligacja Skarbowe można kupić na stronie internetowej ww.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz w PKO BP i Inteligo i ostatnio Banku Pekao SA. Sam zakupiłem obligacje poprzez serwis internetowy PKO BP.

Informacje jak kupić obligacje: http://warsztatanalityka.pl/jak-kupic-obligacje-skarbowe/.

O IKZE-Obligacje i IKE-Obligacje długo i fachowo: https://marciniwuc.com/ikze-obligacje-vs-ike-obligacje-kalkulator/

Wskaźniki inflacji: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.