Parki w Warszawie 82/8x – Mały Park przy Bernardyńskiej

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. W nawiązaniu do wyjaśnień zawartych w tym wpisie (na dole) kontynuuję swój cykl zwiedzania warszawskich parków i ogrodów. Po największym parku w Warszawie – Łazienkach Królewskich – przyszedł czas na zaliczenie kilku pozostających jeszcze niezwiedzonych przeze mnie z córką parków. Na pierwszy ogień przeoczony przeze mnie na mapie – Mały Park przy Bernardyńskiej.


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie vel Tata na pełen etat.


Mały Park przy Bernardyńskiej a może Park przy Bernardyńskiej a może Mały Park. Jaka nazwa jest do końca nie wiadomo. Trudno też ten park dostrzec na mapie. Powstał kilka lat temu w ramach budżetu obywatelskiego. Znajduje się w pobliżu popularnego Jeziorka Czerniakowskiego, tj. chyba jedynego miejsca w Warszawie, gdzie można się legalnie kąpać. Ukryty też pośród nieużytków, działek, terenów zielonych i nowego osiedla mieszkaniowego, całkowicie ogrodzony. Chociaż ogrodzenie jest powiedzmy sobie całkowicie improwizowane i nie przystoi po prostu. Wiem, że cena (tanio) ale sami zobaczcie na zdjęciu…

W każdym razie podobno były tutaj kiedyś sady i działki i widać to. Co prawda Mały Park przy Bernardyńskiej dotknęła już mocno jesień i liście spadały z drzew ale ogólny zarys i charakterystyka jest widoczna. Brak tutaj jest oprócz nielicznych wyjątków wielkich parkowych drzew. Dominuje raczej niski drzewostan typowy dla samosiejek czy teren po sadach. Czy są to drzewka jakieś owocowe nie wiem. Trochę ławek, trochę śmietników, trochę krzewów i ciekawych rozwiązań. Wody z kanału czy potoku wchodzą tutaj chyba pod ziemię aby trafić finalnie do Jeziorka Czerniakowskiego. Uporządkowane alejki, śmieszny plac zabaw jednym pół-urządzeniem i po około 12 minutach swoje kroki skierowaliśmy dalej. Ciekawe jak tutaj będzie za 20-30 lat.

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 13 wybranych zdjęć a całość – 28 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/LAe17niCNpLDNEAD6).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

Trochę profesjonalnie o tym parku tutaj.

Wyjaśnienie pomysłu, jak i ile parków zamierzam zwiedzić itp. we wpisie na samym dole tutaj.


Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.