Parki w Warszawie 80/8x – Park Akcji Burza

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. W nawiązaniu do wyjaśnień zawartych w tym wpisie (na dole) kontynuuję swój cykl zwiedzania warszawskich parków i ogrodów. W jednym z ostatnich dni udało mi się udać tym razem do nietypowego parku, bo stworzonego wkoło Kopca Powstania Warszawskiego Parku Akcji Burza.


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie vel Tata na pełen etat.


Park Akcji Burza to park utworzony niedawno wkoło Kopca Powstania Warszawskiego. Kopiec ten powstał z gruzu zwożonego z terenu Warszawy zaraz po wojnie. Przez długi czas była to po prostu górka a w 2004 teren został uporządkowany i powstało miejsce pt. Kopiec Powstania Warszawskiego. Za to dosłownie w ostatnich tygodniach teren został zmodernizowany i uporządkowany i tym samym już oficjalnie Powstał Park Akcji Burza, którego częścią jest Kopiec Powstania Warszawskiego.

Park Akcji Burza ma charakter historyczny a myśl przewodnia jest wieloraka. Z jednej strony znajdziemy tutaj wspomniany Kopiec Powstania Warszawskiego z pomnikiem na samej górze, z drugiej strony rozległy, zmodernizowany plac zabaw w stylu powiedzmy naturalny, z trzeciej strony wąwozy ze ścianami z gruzu oraz pomnik i opisy przypominające o historii tego miejsca, zaś z ostatniej czwartej strony znajduje się tutaj także unikalna kładka w koronach drzew. Chociaż te w koronach to trochę na wyrost. Co ważne w większość miejsc da się wjechać rowerem, także na kładkę (chociaż to półlegalne).

Ja tutaj trafiłem od strony kładki. Wcześniej trafimy raczej na dziki las, który w pewnym momencie jest uporządkowany. Jest boisko sportowe i siłownia plenerowa (nie działająca akurat) oraz uporządkowany teren i alejka, która prowadzi do kładki. Tutaj metalowymi kładkami na wysokości dochodzimy do mniej więcej (chyba) połowy szczytu. Mamy wąwozy i ściany stylizowane na gruz z betonem, małe tarasy widokowe, ciekawą roślinność porastającą stoki. Rosnące drzewa to raczej te wyrośnięte tutaj naturalnie i bez kontroli więc nie zrobiły na mniej jakiegoś wielkiego wrażenia. Jest sporo nasadzeń ale to potrzeba czasu aby było tutaj bardziej parkowo. Na plus to tabliczki opisujące faunę i florę Kopca.

Jest dużo ławek, krzeseł i stolików aby odpocząć. Część Parku Akcji Burza jest także oświetlona co widać. Wijąc się wkoło Kopca dochodzi się do schodów a następnie do sporego tarasu na szczycie Kopca Powstania Warszawskiego z tablicą pamiątkową i pomnikiem oraz widokiem na tą część Warszawy i np. na Parki Morski Oko, Promenada i Szustrów. Zszedłem drugą stronę i zwiedziłem ciekawą wystawę o odbudowie z gruzu Warszawy, zwiedziłem także rozległy plac zabaw. Chciałem też nadrobić jedną alejkę z Kopca co sprawiło, że się musiałem mocno cofnąć i wdrapać na część Kopca. Dzięki czemu trafiłem na kolejną alejkę w wąwozie oraz wróciłem ponownie kładką na wysokościach. Generalnie Park Akcji Burza to nie klasyczny park ale wart odwiedzenia ze względu na jego specyfikację, historię oraz Kopiec Powstania Warszawskiego.

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 25 wybranych zdjęć a całość – 110 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/JkqbLX5qsugNdZ1e6).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

Więcej o Parku Akcji Burza tutaj.

Wyjaśnienie pomysłu, jak i ile parków zamierzam zwiedzić itp. we wpisie na samym dole tutaj.


Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.