Parki w Warszawie 72/80 – Park Stanisława Dygata

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. W nawiązaniu do wyjaśnień zawartych w tym wpisie (na dole) kontynuuję swój cykl zwiedzania warszawskich parków i ogrodów. Ostatnie dni września były z jednej strony bardzo ładne pogodowo, z drugiej strony owocne w zwiedzane parki. Jednego dnia potrafiłem zwiedzić nawet 5 niewielkich lub średnich parków. I tym razem po Parku Sieleckim i Bernardyńskiej Wodzie udało się kilkaset metrów dalej do kolejnego parku na Mokotowie – Parku Stanisława Dygata.


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie vel Tata na pełen etat.


O historii tego miejsca można znaleźć tyle, że było to zaplecze budowy osiedli mieszkaniowych na Sadybie. Z czasem tereny zielone zostały zagospodarowane a 2021 zostały uporządkowane i oficjalnie powstał Park Stanisława Dygata. Poprzedni Park Sielecki był niewielkim, malowniczym parkiem z jeziorem. Park Stanisława Dygata za to można powiedzieć, że składa się z kilku części. Pierwsza to rozległe polany, na obrzeżach których rosną spore drzewa, niewielka górka, boiska do gry w piłkę nożną. Druga część to teren bardziej zadrzewiony, bo bokach którego znajduje się boisko do koszykówki oraz plac zabaw.

Kolejna część, to tak jakby opuszczony parking oraz znajdujący się za nim budynek i ogrodzony teren, chyba przedszkola. Za tym teren za to znajduje się wielki, ogólnodostępny plac zabaw. Alejki w Parku  Stanisława Dygata są szerokie i przestronne, wzdłuż których rosną okazałe drzewa albo zaczynają się polany czy boiska do piłki nożnej. Trochę dalej, bardziej na południe znajduje się więcej drzew, jest też sporo nasadzeń i różne kompozycje głównie kwiatów. Odległości nie są najmniejsze więc widoki odległych dużych drzew sprawiają pozytywne wrażenie. Przespacerowałem po całym parku prawie 40 minut karmiąc na jednej z ławek córkę i pognałem trochę dalej do ostatniego w tym dniu parku, o którym w następnym wpisie.

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 16 wybranych zdjęć a całość – 36 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/JmnK4NnvBrRMebFz6).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

Więcej o tym parku tutaj.

Wyjaśnienie pomysłu, jak i ile parków zamierzam zwiedzić itp. we wpisie na samym dole tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.