Parki w Warszawie 61/70 – Kamionkowskie Błonia Elekcyjne

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. W nawiązaniu do wyjaśnień zawartych w tym wpisie (na dole) kontynuuję swój cykl zwiedzania warszawskich parków i ogrodów. Po odwiedzeniu dosyć dużego i malowniczego Parku Bródnowskiego poszedłem z córką na tramwaj aby podjechać do kolejnego zielonego miejsce w Warszawie, tym razem celem stał się leżący na pograniczu Pragi Południe i Pragi Północ park, skwer czy coś takiego o nazwie Kamionkowskie Błonia Elekcyjne.


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie vel Tata na pełen etat.


Kamionkowskie Błonia Elekcyjne leżą obok odwiedzonego wcześnie jednego z najlepszych parków w Warszawie – Parku Skaryszewskiego. Wtedy zabrakło mi już siły ale tym razem się udało. Historia tego miejsca sięga lat 60-tych kiedy zostało zagospodarowane, wykopany kanał widokowy a po jakimś czasie nazwane skwerem (bulwar) Stanisława Augusta. Późniejsza nazwa to Ośrodek Wypoczynkowo-Sportowy Waszyngtona aby od 2016 roku zyskać obecną nazwę – Kamionkowskie Błonia Elekcyjne. Miejsce to zostało wpisane także do rejestru zabytków.

Kamionkowskie Błonia Elekcyjne to dla mnie taki biedniejszy brat sąsiedniego parku. Wschodnia część jest lepiej zagospodarowana i odnowiona, północna część to mocno zużyte alejki, mostek i głownie duże drzewa rosnące wzdłuż zaniedbanego kanału widokowym. Z kolei zachód to misz masz – starsze drzewa i zdezelowane alejki bliżej ulicy i z kolei piękne widoki i roślinność rosnąca nad kanałkiem. Co prawda chodnik jest mocno zużyty za to ktoś zadbał o ładne kompozycje kwiatów, krzewów oraz drzewa rosnące nad samym kanałem widokowym. To tak naprawdę przedsmak ładnych widoków w Kamionkowskich Błoniach Elekcyjnych.

W środku tzw. wyspy którą otacza kanał widokowy znajduje się siłownia plenerowa oraz boisko do piłki nożnej (co ciekawe akurat grali na nim czarnoskórzy piłkarze) oraz jedna klasyczna alejka oraz dzika ścieżka wkoło kanałku. Tą ostatnią sobie z wiadomych względów darowałem i poszedłem oficjalną alejką, która na końcu przed mostkiem powinna się rozdzielać na dwie aby ominąć schody. Niestety ta odnoga była w remoncie więc noszenie mnie nie ominęło. Ale cieszę się, że jakieś prace tutaj się odbywają i nawierzchnia alejek jest wymieniana. W nagrodę przejechałem mostkiem.

Z koli południowa cześć to plac zabaw ale przynależący do pobliskiego żłobka czy przedszkola więc zamknięty. Ale chwilę dalej jest kolejny plac zabaw ale taki bardziej dla dorosłych z zamysłem jakiś urządzeń do ćwiczeń. Jest też ściana z betonowym podłożem gdzie można chyba potrenować squasha bez konieczności wypożyczania sali. Dalej już rozpoczyna się część wyremontowana w ramach budżetu obywatelskiego więc nawierzchnia jest równa (dla porównania do alejek wyżej nawet się nie zbliżałem bo niektóre były w zaniku) a roślinność zadbana i wyeksponowana dzięki czemu można było podziwiać po raz kolejny widoki. A duże odległości i polany na wyspie sprawiają, że widoczne z oddali wielkie drzewa tworzą niesamowite krajobrazy. Córka już była trochę zmęczona więc po godzinie swoje kroki skierowałem do miejsca startu aby wrócić tramwajem do domu.

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 26 wybranych zdjęć a całość – 77 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/Dkks6DjeryYXKYSF9).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

Wyjaśnienie pomysłu, jak i ile parków zamierzam zwiedzić itp. we wpisie na samym dole tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.