Obniżenie stóp procentowych a oprocentowanie lokat

na czym zarabiają banki

Obniżenie stóp procentowych

Na wczorajszym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej została podjęta decyzja o dosyć mocnym cięciu stóp procentowych. Podstawowa stopa procentowania – stopa referencyjna została obniżona o 0,50% do poziomu 2%. Poza tym stopa lombardowa została obniżona o 1% do poziomu 3%, stopa redyskontowa obniżona została o 0,50% do poziomu 2,25% a stopa depozytowa pozostała na niezmienionym poziomie 1%. Tym samym stopy procentowe w Polsce są na historycznym, najniższym poziomie. A inflacja nadal jest wręcz niezauważalna więc nie musi być to jeszcze koniec obniżek stóp procentowych. Decyzja RPP z pewnością wpłynie na oprocentowanie lokat.

Obniżenie stóp procentowych a  poziom oprocentowania lokat

Dla czytelników mojej strony największe znaczenie ma oczywiście obniżenie stopy referencyjnej o 0,50%. Co to oznacza dla oprocentowania lokat? Można by się spodziewać, że w niedługim czasie oprocentowanie lokat bankowych spadnie o mniej więcej podobną wartość. Obecnie najlepsze lokaty, które opisałem w ostatnim rankingu lokat krótkoterminowych oprocentowane są w granicach 3,50% – 4%. Banki z pewnością obniżą oprocentowanie tych lokat tylko pytanie do jakiego poziomu…?

Trzeba wziąć pod uwagę, że decyzja o obniżeniu stóp procentowych była oczekiwana i część banków już się na nią przygotowała. Przykładowo jeszcze kilka miesięcy temu można było założyć 2-letnią lokatę w Alior Banku na 4%, obecnie oprocentowanie tej lokaty wynosi 3,30%. Podobnie jeśli chodzi o 3-letnią lokatę w Credit Agricole. Widać też to na wskaźniku WIBOR 3M, który w ciągu 3 miesięcy spadł o 0,45%, a przecież stopy procentowe w tym czasie się nie zmieniały. Wydaje mi się, że oprocentowanie krótkoterminowych lokat będzie nadal w miarę duże, bardziej ucierpi oprocentowanie lokat długoterminowych. Z nowymi ofertami banków z pewnością będzie można się zapoznać na mojej stronie.

Obniżenie oprocentowania kredytów

Bardziej w niesmak bankom jest obniżenie stopy lombardowej i to aż 1%! Dlaczego banki nie lubią niskich stóp procentowych pisałem w artykule Stopy procentowe czyli jakich zmian boją się banki…? Obniżenie stopy lombardowej o 1% sprawia, że maksymalne nominalne oprocentowanie kredytów będzie teraz wynosić 12% zamiast 16%. Licząc, że większość kredytów gotówkowych oprocentowana jest na maksymalnym poziomie banki tracą na tym jednym ruchu aż 4% z tych odsetek. Trudno tez będzie wmówić klientom, że 10% to dobre oprocentowanie skoro 12% to maksimum. Banki będą szukały sposobów aby odbić straty, choćby na wyższych prowizjach za udzielenie kredytu czy droższym ubezpieczeniu (na ten temat pisałem w artykule Ulubiony klient – czyli na czym zarabiają banki…?). Zyskają też trochę posiadacze kredytów hipotecznych w złotówkach, choć akurat oprocentowanie tych kredytów spadało stopniowo w ostatnich kilku miesiącach w ślad za spadkiem WIBOR-u.

Podsumowanie

Podsumowując na konsekwencje obniżenia stóp procentowych trzeba trochę poczekać. Obniżka stopy referencyjnej o 0,50% może, ale nie musi oznaczać obniżenia oprocentowania lokat o taką samą wartość. Duże banki z pewnością zdecydują się na obniżki oprocentowania lokat (i tak już słabo oprocentowanych), mniejsze mogą nadal agresywnie pozyskiwać nasze oszczędności.

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.