Obligacje Skarbowe grudzień 2023

Witam. Standardowo już w końcu miesiąca na mojej stronie pojawiają się informacje o aktualnej wysokości oprocentowania Obligacji Skarbowych na grudzień 2023. Warunki na grudzień w porównaniu do listopada nie zmieniły się. Ważne informacje dotyczące oprocentowania Obligacji Skarbowych to: skorygowany odczyt inflacji to 6,60% a główna stopa procentowa to 5,75%. Niedługo zostanie podany wstępny odczyt inflacji za listopad, niedługo też odbędzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, która zadecyduje czy obniżać czy utrzymać obecny poziom stóp procentowych. Zainteresowanych zapraszam do przejrzenia oferty.


Aktualna oferta lokat bankowych i kont oszczędnościowych w dwóch artykułach tutaj.


Standardowo – dla tych co nie wiedzą za bardzo czym są Obligacje Skarbowe? Obligacje Skarbu Państwa są papierami dłużnymi, potwierdzającymi udzielenie przez nabywcę pożyczki ich Emitentowi, czyli Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Ministra Finansów. Emitent zobowiązuje się zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie. Środki uzyskane z emisji obligacji Skarbu Państwa przeznaczane są na sfinansowanie różnych wydatków publicznych – od ochrony zdrowia, przez budowę dróg i mostów, po oświatę oraz spłatę wcześniej zaciągniętych długów*.

Obligacje Skarbowe grudzień 2023:
  • Obligacja 3-miesięczne z oprocentowaniem 3%. Odsetki wypłacane po 3 miesiącach.
  • Obligacje roczne z oprocentowaniem 6,25% w pierwszym miesiącu, w następnych – stopa referencyjna NBP (obecnie stopa NBP to 5,75%). Odsetki wypłacane co miesiąc.
  • Obligacje dwuletnie z oprocentowaniem 6,50% w pierwszym miesiącu, w następnych – stopa referencyjna NBP + 0,50% (obecnie stopa NBP to 5,75%). Odsetki wypłacane co miesiąc.
  • Obligacje trzyletnie z oprocentowaniem stałym w wysokości 6,60% przez cały okres. Roczna kapitalizacja odsetek. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • Obligacje czteroletnie z oprocentowaniem 6,75% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,25% (obecnie wskaźnik inflacji to 6,60%). Z wypłatą odsetek co roku.
  • Obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem 7% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,50% (obecnie wskaźnik inflacji to 6,60%). Z roczną kapitalizacją odsetek. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • 6-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 6,95% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,75% (obecnie wskaźnik inflacji to 6,60%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • 12-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 7,25% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 2% (obecnie wskaźnik inflacji to 6,60%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

Z jednej strony obecna główna stopa procentowa wynosi 5,75% po ostatnich zmianach a ostatni odczyt inflacji to 6,60%. Z jednej strony stopy procentowe powinny się utrzymywać albo lekko spadać. Za to przewidywania jednych analityków mówią, że inflacja wcale nie spadnie tak szybko w naszej ciekawej rzeczywistości, a drudzy, że raczej tak. Mimo tych niepewności nadal według mnie to najbardziej atrakcyjna forma oszczędzania pomijając Obligacje Skarbowe na 3 miesiące. Standardowo Obligacje 4-letnie i wyżej uzależnione jest od inflacji (stopy wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych, przyjmowanej dla 12 miesięcy i ogłaszana przez Prezesa GUS w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego). Nawet jeżeli weźmiemy ostatni odczyt 6,60 to nie mamy żadnej konkurencyjnej oferty w banku.

W przypadku kont oszczędnościowych promocyjne oprocentowanie obejmuje najczęściej nowe środki i to na maksymalnie 3 miesiące a w przypadku lokat bankowych jest podobnie plus ich zerwanie przed okresem zapadalności powoduje utratę naliczonych odsetek. A w przypadku Obligacji Skarbowych ewentualna opłata za wykupienie przed terminem nie boli tak bardzo, a odsetki doliczane są praktycznie do ostatniego dnia. Poziom bezpieczeństwa jest praktycznie taki sam. No i nie trzeba żonglować środkami po kontach oszczędnościowych aby były one oprocentowane promocyjną, wyższą stawką dla nowych środków, gdzie już nawet mi się zdarzyło przegapić terminy.

Należy pamiętać, że od Obligacji Skarbowych pobierany jest podatek (tzw. Belki – 19%). Do tego należy jeszcze doliczyć ewentualną opłatę za wcześniejsze wycofanie się z inwestycji – 50 gr od jednej Obligacji Skarbowej na okres do roku (100 zł), 0,70 gr w przypadku okresów do 4 lat, oraz 2 zł w przypadku 10- i 12-letnich Obligacji Skarbowych. Oprocentowanie naliczane jest za to praktycznie prawie do dnia wycofania środków. Nie dotyczy to Obligacji na 3 miesiące. Ciekawa propozycja to także Indywidualne Konto Emerytalne IKE-Obligacje na którym i ja też zacząłem oszczędzać. Na te konto związane z oszczędzaniem na emeryturę możemy wpłacać pieniądze i nabywać tylko obligacje bez podatku „Belki” do 20.805 zł w roku. Choć nie do końca musi być na emeryturę. Ostatnio pojawiło się także konto IKZE-Obligacje. Biorąc pod uwagę niechęć do funduszy to naprawdę dobra propozycja.


Bardzo dobry wpisy (i wpisy) pojawiły się na temat tych dwóch ostatnich produktów na blogu Marcina Iwucia tutaj. Warto poczytać. Kiedyś miałem ambicje aby prowadzić blog o podobnych charakterze i z podobnymi analizami i wpisami ale sytuacja zawodowo-rodzinna wyklucza u mnie takie możliwości więc mała pozytywna reklama.


Więcej informacji można znaleźć na http://www.obligacjeskarbowe.pl/. Obligacja Skarbowe można kupić na stronie internetowej ww.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz w PKO BP i Inteligo i ostatnio Banku Pekao SA. Sam zakupiłem obligacje poprzez serwis internetowy PKO BP.

Informacje jak kupić obligacje: http://warsztatanalityka.pl/jak-kupic-obligacje-skarbowe/.

O IKZE-Obligacje i IKE-Obligacje długo i fachowo: https://marciniwuc.com/ikze-obligacje-vs-ike-obligacje-kalkulator/

Wskaźniki inflacji: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.