Zawieszenie i upadłość Wielkopolskiej SKOK

Upadłość Wielkopolskiej SKOK

Z dniem 03.02.2017 r. Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność Wielkopolskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej oraz wystąpiła z wnioskiem do Sądu o ogłoszenie upadłości Wielkopolskiej SKOK. To oznacza, że upada kolejny SKOK. Upadłość Wielkopolskiej SKOK oznacza także, że przez kilka dni klienci tej kasy nie będą mieli dostępu do swoich pieniędzy. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma 7 dni roboczych na rozpoczęcie wypłaty środków gwarantowanych. Jak pokazały poprzednie wypadki wypłaty odbywają się na szczęście szybko i sprawnie.

Według sprawozdawczości na dzień 31 grudnia 2016 r. Wielkopolska SKOK posiadała fundusze własne w wysokości  – 68 mln 584 tys. zł i wykazywała bieżący wynik finansowy w wysokości  – 71 mln 43 tys. zł oraz niepokrytą stratę z lat ubiegłych w wysokości 16 mln 37 tys. zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez blisko 80,79 tys. członków Wielkopolskiej SKOK wynosiły 301 mln 741 tys. zł. Standardowo w takich przypadkach zawsze publikuję część komunikatu KNF-u, który wszystko praktycznie wyjaśnia. Żaden bank nie zdecydował się na przejęcie Wielkopolskiej SKOK.

Środki gwarantowane będą wypłacane w złotych, bez względu na walutę, w jakiej były nominowane depozyty, do równowartości w złotych 100.000 euro, tj. do kwoty 429.850 zł. W niektórych przypadkach limit jest większy (np. po zbyciu nieruchomości). Informacje, jaki bank będzie dokonywał wypłat środków gwarantowanych Bankowy Fundusz Gwarancyjny podaje do publicznej wiadomości najczęściej już w przeciągu kilku dni. Wypłatami zajmowały się dotychczas największe banki – PKO BP, PEKAO SA oraz BZ WBK. I tak będzie z pewnością tym razem. Z procedurą wypłaty środków gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny można zapoznać się tutaj.

Środki gwarantowane będzie wypłacał PKO BP w dniach 13.02 – 14.04.2017 r. Obsługa wypłat będzie odbywać się w placówkach PKO BP z wyłączeniem agencji. Lista placówek znajduje się tutaj. Należy stawić się z dokumentem tożsamości (lub aktualnym dokumentem rejestrowym – firmy). Można zlecić przelew a wypłatę powyżej 25.000 zł należy zaawizować 2 dni robocze wcześniej (osobiście lub telefonicznie).

Wielkopolska SKOK posiadała 61 placówek głównie z północno-zachodniej Polsce. Strona Wielkopolskiej SKOK jest już zablokowana. Aktywa Wielkopolskiej SKOK stanowią ok 2,17% całego sektora spółdzielczych kas. Związku z jej upadłością kolejne 300 mln zł wypłynie z BFG, a tak naprawdę wypłaci każdy z nas, kto kiedyś miał w którymkolwiek banku konto czy wpłacał jakieś pieniądze. Afera związana ze SKOK-ami pochłania co raz więcej milionów. Przy SKOK-ach afera Amber Gold to tylko aferka. Niestety nie widać szansy, aby ktoś odpowiedział za powstanie tej całej sytuacji. Wiadomo dlaczego…

Upadłość Wielkopolskiej SKOK

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.