Lokata Kapitał na Marzenia w PKO BP czyli długoterminowe oszczędzanie

lokata kapitał na marzenia oprocentowanie pko bp program oszczędzania

W ofercie PKO BP od dłuższego czasu znajduje się Lokata Kapitał na Marzenia (wersja depozytowa) czyli długoterminowa lokata z możliwością dopłaty co miesiąc określonej kwoty. Jest to właściwie długoterminowy program oszczędzania, w którym wpłacane pieniądze zasilają lokatę. W ramach promocji nowi klienci otwierający do 14.08.2015 r. Lokatę Kapitał na Marzenia otrzymują oprocentowanie w wysokości 5% do końca roku. Oprocentowanie standardowe równe jest stawce WIBOR 3M – obecnie 1,71%. Lokata Kapitał na Marzenia to ciekawa propozycja ale też i zobowiązanie do regularnego oszczędzania.

Lokata Kapitał na Marzenia otwierana jest na 144 miesięcy czyli aż na 12 lat. Jednak pierwsza kapitalizacja (dopisanie) odsetek następuje po 24 miesiącach, a następne co kolejne 6 miesięcy. Zrywając Lokatę Kapitał na Marzenia w ciągu pierwszych 24 miesięcy nie otrzymamy żadnych odsetek (a raczej 0,01%), później zachowujemy tylko dopisane odsetki po terminach kapitalizacji. Czyli Lokatę Kapitał na Marzenia trzeba traktować jako lokatę na co najmniej 24 miesiące.

Klienci PKO BP mają możliwość założenia aż 5 Lokat Kapitał na Marzenia w pięciu programach oszczędzania zgodnie z poniższą tabelą:

lokata kapitał na marzenia program oszczędzania

W każdym miesiącu oszczędzania można dokonać maksymalnie dwóch dopłat  do Lokaty w wysokości zgodnej z wybranym programem oszczędzania. Czyli wybierając Program 300 na początku należy wpłacić 300 zł, a w kolejnych miesiącach albo raz 300 zł albo dwa razy po 300 zł. Łączna zgromadzona kwota będzie oprocentowana na 5% do końca roku, a później oprocentowanie będzie równe stawce WIBOR 3M (oprocentowanie będzie zmieniać się co kwartał). Dotychczasowi klienci PKO BP mogą otworzyć Lokatę Kapitał na Marzenia na promocyjnym oprocentowaniu tylko w Programie 100. Nowych klientów obowiązuje promocyjne oprocentowanie dla każdego Programu.

Otwarcie Lokaty Kapitał na Marzenia odbywa się w placówkach PKO BP. Otwierając Lokatę należy złożyć bezpłatne zlecenie stałe z konta osobistego, które będzie zasilać Kapitał na Marzenia. Otwarcie lokaty następuje w powiązaniu z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym w PKO BP (nie dotyczy PKO Konta Dziecka, PKO Konta Pierwszego i Konta Inteligo). Dodatkowo wpłacając regularnie co miesiąc wymagane kwoty można otrzymać dodatkową premię odsetkową zgodnie z poniższą tabelą:

lokata kapitał na marzenia pko bp program oszczędzania

Aby otrzymać dodatkową premię odsetkową należy zasilać Lokatę Kapitał na Marzenia wymaganą kwotą. Premia zostanie naliczona za każdy miesiąc, w którym dokonamy wpłaty. Dodatkowa premia odsetkowa sprawia, że oprocentowanie dla Programu 500 wyniesie po okresie promocji nawet 2,15%.

Podsumowując – fajna i ciekawa propozycja na oszczędzanie. Jest tylko pewne ale. Oprocentowanie jest bardzo atrakcyjne ale tylko do końca roku. Jeżeli założymy Lokatę Kapitał na Marzenia do końca roku to stawka 5% będzie obowiązywać tylko przez 5 miesięcy. Później będzie to tylko 1,71% – słabo. A przez 5 miesięcy zdążymy co najwyżej wpłacić 500 zł – 2.500 zł w zależności jaki wariant wybierzemy. Średnie oprocentowanie po 24 miesiącach wyniesie około 2,40%. Oprocentowanie może być wyższe jeżeli co miesiąc będziemy regularnie dopłacać do Lokaty. Oprocentowanie jest sporo wyższe niż się spodziewałem analizując tą propozycję. Ale jeżeli zdecydujemy się po 24 miesiącach nadal utrzymywać Lokatę Kapitał na Marzenia oprocentowanie średnie będzie spadać…

Podsumowując po raz drugi. Dobra propozycja ale trochę zbyt skomplikowana. Tak naprawdę oferta przeznaczona tylko dla tych, którzy mają problemy z samodzielnym odkładaniem pieniędzy. I którzy są za bardzo leniwi, aby odwołać zlecenia stałe z rachunku osobistego 🙂 Ja takich problemów nie mam. Decydując się na Program 100 po 12 latach odłożymy 14.400 zł, a z odsetkami (orientacyjnie) 16.000 zł. Ja wolę konto oszczędnościowe – lepsze oprocentowanie i możliwość wypłaty w każdym terminie bez utraty naliczonych odsetek. O pozostałej ofercie depozytowej PKO BP pisałem wcześniej tutaj.

Lokata kapitał na marzenia pko bp


Na koniec wszystkich zainteresowanych aktualną ofertą najlepszych lokat, oraz tych, którzy trafili tutaj przypadkowo po pewnym czasie zapraszam do przejrzenia najnowszych, zawsze aktualnych rankingów: zestawienia najlepszych lokat, rankingu lokat krótkoterminowych, rankingu lokat długoterminowych, rankingu kont oszczędnościowych oraz rankingu lokat i kont oszczędnościowych w walutach.

16 Komentarze

 1. Witam,

  Straszne naciąganie ludzi za pomocą lokaty kapitał na marzenia!

  Nie wiem jaka prowizje moze dostają pracownicy za otwarcie tej lokaty klientowi ale mojej babci (prawie 80lat) wciśnięta została ta lokata na 12lat!!! Gdzie odwołanie kosztuje 70zl i w dodatku została zapewniona ze nie bedzie żadnych strat i juz po miesiacu była utrata 100zl! Stres niepotrzebny zupełnie starszej osobie!!!

  Wstyd dla reputacji banku!

 2. Domyślam się, że założyła wariant inwestycyjny – trzeba składać reklamację i powołać się na nieadekwatność sprzedanego produktu do potrzeb babci.

  Niestety plany sprzedażowe sprawiają, że pojawiają się takie orły sprzedaży…

 3. witam
  jak mam tez ta lokate kapital na marzenia i zapewniali mnie w banku ze nic nie strace ze zadnych dodatkowych oplat nie ma i ze zadnych oplat nie ma za zerwanie tej lokaty — prosze o odpowierz rzetelna .

 4. Witam serdecznie,
  Ja również mam Lokatę Kapitał na Marzenia, Program 500, wpłacam regularnie od sierpnia 2014 roku. I tu moje pytanie: jaką kwotę odsetek otrzymam po 2 latach? Niestety nie potrafię tego obliczyć, ponieważ jest to lokata progresywna. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam serdecznie.

  • Witam.

   Ciężko odpowiedzieć nie znając warunków. W uproszczeniu (biorąc do obliczeń WIBOR 3M z dzisiaj) wyszło mi około 222,20 zł odsetek i 12.000 zł wpłaconego kapitału. Nie uwzględniłem promocyjnego oprocentowania 5% bo nie wiem czy to Pana obowiązywało.

   Najlepiej rozpisać sobie to w Excel-u:
   (500 zł x (1,67% + 0,50%)) x 0,81 = odsetki 1
   Później (500 + 500 + odsetki 1) x (1,67% + 0,50%)) x 0,81
   I tak dalej…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.