Konto oszczędnościowe – dlaczego warto i trzeba je mieć?

Witam. Dzisiaj postaram się szerzej opisać produkt, o którym już wcześniej wspomniałem, czyli konto oszczędnościowe. Wcześniej wypisałem już kilka zalet tego rozwiązania, dzisiaj spróbuję temat rozszerzyć i podsumować.

Konta oszczędnościowe zaczęły pojawiać się w ofercie banku około 10 lat. Na początku były tylko w niektórych bankach, później stały się tak popularne, że dzisiaj już w każdy bank ma w swoje ofercie taki produkt. Jest ono najczęściej prowadzone bezpłatnie jako dodatkowe do konta osobiste, bądź też w niektórych bankach jest możliwość posiadania tylko konta oszczędnościowego bez potrzeby posiadania konta osobistego. Charakteryzuję się głównie tym, że wypłata środków nie powoduje utraty naliczonego oprocentowania, nie ma też terminu trwania tak jak lokata. Czyli środki są praktycznie w każdym momencie.

Zasadnicze zalety konta oszczędnościowego to:

  • Oprocentowanie o wiele wyższe niż na koncie osobisty, a niewiele niższe niż na lokacie,
  • Brak określonego terminu trwania co sprawia, że środki są zawsze dostępne,
  • Oprocentowanie naliczane za każdy dzień, na którym środki są na koncie,
  • Możliwość wpłacania nawet drobnych sum w każdym momencie,
  • Środki są trudniej dostępne niż na koncie osobistym, dlatego trudniej je wydać.

Niestety konto oszczędnościowe ma też swoje wady, a raczej jedną podstawową wadę:

  • Tylko jedna wypłata bądź przelew w miesiącu jest bezpłatny, każdy następny kosztuję od 5 zł do nawet 20 zł, choć w niektórych bankach wszystkie przelewy na własne konto są bezpłatne.

Podsumowując konto oszczędnościowe jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które oszczędzają lub zamierzają oszczędzać pieniądze. Nawet odkładane 50zł odkładane regularnie co miesiąc na te konto daje rocznie 600zł plus odsetki. Co jest dobrą poduszką finansową w razie nieprzewidzianych wydatków. Osoby, które nie umieją się zmotywować się do oszczędzania mogą po prostu ustanowić stałe zlecenie ze swojego konta osobistego na comiesięczny przelew. Co raz popularniejsze są tez programy „super saver” bądź „msaver”, które polegają bądź to na automatycznym przelewaniu części wynagrodzenia na konto oszczędnościowe, bądź na przelewaniu tzw. końcówek przy płatnościach kartą płatniczą w sklepach.

Dla osób które mają większe pieniądze, a nie wiedzą, kiedy dokładnie będą im potrzebne też jest to idealne rozwiązanie. Jeśli bank w którym mamy swoje konto osobiste ma słabo oprocentowane konto oszczędnościowe, to po prostu powinniśmy je założyć w innym banku gdzie są lepsze warunki. Najlepsze konta oszczędnościowe na rynku dają obecnie ponad 3%. Przegląd najlepszych ofert dla kont oszczędnościowych analogiczny do rankingu najlepszych lokat już niedługo.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.