Ranking lokat krótkoterminowych kwiecień 2020 – część II po zmianach

Witam. W czasie Świąt Wielkanocnych z okazji większej ilości wolnego czasu postanowiłem zaktualizować moje kwietniowe ranking lokat. Nie każdy wie, że w ciągu ostatniego miesiąca główne stopy procentowe zostały w Polsce obniżone łącznie o 1%. W ślad z tym mocno spadło oprocentowanie lokat w polskich bankach. Postanowiłem więc przygotować nowe zestawienie w kwietniu, w którym znajdują już się propozycje lokat z oprocentowaniem co najmniej 1%. Nie ma co ukrywać – idą ciężkie czasy dla oszczędzających a oprocentowanie prawdopodobnie będzie w najbliższych miesiącach, jak nie latach po prostu szczątkowe. Czasy są niepewne więc oferty lokat proponowane przez zagraniczne oddziały zostały niejako wydzielone z rankingu i są na samym dole zestawienia (nie każdemu się uśmiecha w razie problemów pisać czy jeździć za granicę aby odzyskać swoje oszczędności).

Póki co ofertę powyżej 2% znajdziemy jeszcze na krótki termin w Nest Banku, ale wyznacznikiem rynku jest Getin Bank, Toyota Bank i Idea Bank – a te dwa banki oferują już stawki w granicach 1,70% – 1,90% a wydaje mi się (a raczej jestem pewien), że to jeszcze nie koniec obniżek. Jeszcze przez chwilę można wpłacić nowe środki na kilka kont oszczędnościowych z stawką do 2,60% – szczegóły tutaj. Z pewnością lada chwila Nest Bank obniży oprocentowanie a naniosę w rankingu wtedy odpowiednie korekty. Już teraz w największych bankach oprocentowanie (PKO BP, Pekao SA, Santander, ING Bank Śląski) oprocentowanie lokat krótkoterminowych to od 0,01% do max 0,50%. W dniu jutrzejszym postaram się także przygotować nowe zestawienie lokat długoterminowych. Niedługo też przejrzę i odświeże warunki i oprocentowanie Obligach Skarbowych, które przez dłuższy czas mogą być w miarę bezpieczną i lepszą alternatywą dla lokat bankowych.


Ranking lokat krótkoterminowych kwiecień 2020 – część II po obniżce stóp procentowych

Najlepsze lokaty na 3 miesiące:

Najlepsze lokaty na 4 miesiące:

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy:

Najlepsze lokaty na 9 miesięcy:

Najlepsze lokaty na pozostałe okresy:
Najlepsze lokaty na pozostałe w działających w Polsce Oddziałach zagranicznych Banków:
 • Inbank: Lokaty na 3 miesiące z oprocentowaniem 2,15% oraz na 6 miesięcy z oprocentowaniem 2,25%.
 • BFF Banki Group: Lokaty na 3 miesiące z oprocentowaniem 2% oraz na 6 i 9 miesięcy z oprocentowaniem 2,50%.

K – Wymagane konto osobiste. N – Wymagana wpłata nowych środków.


Daty badania nowych środków:

 1. Idea Bank – 20-ty dzień poprzedniego miesiąca.
 2. Plus Bank – 29.01.2020 r.
 3. Nest Bank – 14.04.2020 r.
 4. mBank – 30.10.2019 r.
 5. Credit Agricole – 29.02.2020 r.
 6. Getin Bank – 08.04.2020 r.
 7. Santander Consumer Bank – 01.03.2020 r.
 8. Bank Millennium – 19.11.2019 r.
 9. Alior Bank – 31.03.2020 r.

*** W rankingu znajdują się lokaty na nowe środki, lecz nie biorę pod uwagę lokat na tzw. start, czyli lokat, które można założyć tylko raz jako nowy klient. Pod uwagę biorę tylko najlepsze lokaty dla danego okresu z oprocentowaniem co najmniej 1% co sprawia, że ranking jest co raz krótszy. Minimalna kwota lokaty musi powyżej 20.000 zł, ponieważ dużo banków proponuje nawet 2,50% – 3% ale tylko do kwoty 10.000 zł. Minimalny okres to 2 miesiące. Ranking staram się w miarę moich możliwości na bieżącą aktualizować (co mi różnie wychodzi).


Zamiany:
 • 13.04 – nie wiem czy to przeoczenie czy … ale pojawiła się 2-miesięczna Lokata na Nowe Środki Plus w Idea Banku.
 • 20.04 – aktualizacja oprocentowania o lokaty w Nest Banku i Idea Banku oraz Alior Banku.

2 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.