Lokata Kapitał na Własny Kąt w PKO BP

lokata kapitał na własny kąt pko bp warunki

W poprzednim roku pisałem o dwóch propozycjach PKO BP na długoterminowe oszczędzanie: Lokacie na Emeryturę oraz Lokacie Kapitał na Marzenia. Na tej drugiej lokacie PKO BP proponowało nawet w pewnym momencie oprocentowanie w wysokości 5%. Do tej dwójki od pewnego czasu dołączyła Lokata Kapitał na Własny Kąt. PKO BP kusi atrakcyjnym oprocentowaniem oraz możliwością skorzystania z kredytu mieszkaniowego na preferencyjnych warunkach. Propozycja i pomysł bardzo na plus, tylko z jak zwykle z wykonaniem już trochę gorzej.

Podsumowując – Lokata Kapitał na Własny Kąt to swego rodzaju program systematycznego oszczędzania, w ramach którego zobowiązujemy się do regularnego wpłacania na nią określonej kwoty. Lokata Kapitał na Własny Kąt działa na takich samych zasadach jak Lokata Kapitał na Marzenia czy Lokata Kapitał na Emeryturę i przeznaczona jest dla klientów PKO BP oszczędzających na mieszkanie. Oprocentowanie Lokaty Kapitał na Własny Kąt składa ze wskaźnika WIBOR 3M oraz ewentualnej premii odsetkowej. Jej okres trwania to 60 miesięcy, przy czym odnawia się ona maksymalnie jeden raz na kolejne 60 miesięcy (ale już bez premii odsetkowej). Po odnowieniu oprocentowanie Lokaty Kapitał na Własny Kąt równe jest stawce WIBOR 3M.

Lokata Kapitał na Własny Kąt – warianty:

lokata kapitał na własny kąt pko bp

Można otworzyć maksymalnie cztery Lokaty Kapitał na Własny Kąt po dwie dla każdego programu oszczędzania. W trakcie trwania okresu umownego Lokaty Kapitał na Własny Kąt nie ma możliwości zmiany programu. W każdym miesiącu oszczędzania można dokonać maksymalnie dwóch dopłat w wysokości zgodnej z wybranym programem oszczędzania. Nie ma możliwości wypłat częściowych w czasie trwania Lokaty Kapitał na Własny Kąt. Oprocentowanie Lokaty Kapitał na Własny Kąt równe jest stawce WIBOR 3M. Aktualizowana jest ona co 3 miesiące – PKO BP prezentuje wyliczenia dla stawki 1,72% choć obecnie to 1,69%. Odsetki dopisywane są co pół roku a za regularne wpłaty na Lokatę Kapitał na Własny Kąt można otrzymać dodatkową premię odsetkową.

lokata kapitał na własny kąt pko bp premia odsetkowa

Premia odsetkowa zostanie naliczona, jeżeli posiadacz Lokaty Kapitał na Własny Kąt na koniec każdego podokresu (6 miesięcy) zgromadzi kwotę równą lub wyższą niż saldo premii odsetkowej. Czyli dla Programu 250 zgromadzimy kwotę 1.500 zł a dla Programu 500 kwotę 3.000 zł. Zerwanie Lokaty Kapitał na Własny Kąt przed terminem zapadalności powoduje utratą naliczonych odsetek od ostatniej kapitalizacji.

Dodatkowo za regularne oszczędzanie można otrzymać dodatkowy bonus. Oszczędzając na Lokacie Kapitał na Własny Kąt przez co najmniej 12 miesięcy otrzymamy zniżkę na prowizję za udzielenie kredytu mieszkaniowego w PLN w PKO BP oraz PKO Banku Hipotecznym. Za każdy pełny 1.000 zł otrzymamy 1% zniżki kwoty prowizji – maksymalnie można obniżyć prowizję o 75% przy zgromadzonych środkach w wysokości min. 75 000 zł (z preferencji kredytowych wyłączone są kredyty mieszkaniowe pozyskiwane przez pośredników). Warunkiem jest zaciągniecie kredytu mieszkaniowego na kwotę co najmniej 150 000 zł. Prawo do uzyskania preferencyjnych warunków w związku z ubieganiem się o kredyt mieszkaniowy przysługuje do 12 miesięcy, licząc od dnia likwidacji Lokaty Kapitał na Własny Kąt.

lokata kapitał na własny kąt pko bp premia odsetkowa oszczędzanie

Aby otworzyć Lokatę Kapitał na Własny Kąt należy posiadać w PKO BP rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (z wyłączeniem PKO Konta Dziecka, PKO Konta Pierwszego, Konta Inteligo oraz ROR Depozyt). Oczywiście pieniądze odkładana na Lokacie Kapitał na Własny Kąt można przeznaczyć na dowolny cel. Choć PKO BP „premiuje” w przypadku tej lokaty oszczędzających na własne cztery kąty.

Lokata Kapitał na Własny Kąt to kolejna ciekawa propozycja na długoterminowe oprocentowanie. Tak naprawdę problem jest jeden – oprocentowanie. Oszczędzając samodzielnie możemy liczyć na oprocentowanie od 0,50% do 1% wyższe niż na propozycji PKO BP. Ale też nie każdy ma takie zaparcie aby regularnie odkładać określoną kwotę pieniędzy. Czasami odkładanie pieniędzy jest ważniejsze niż uzyskany z tego procent. Także proponowana zniżka na prowizję przy kredycie hipotecznym nie ma większego znaczenia. Akurat oferta kredytów hipotecznych w PKO BP jest bardzo dobra ale za kilka lub kilkanaście lat tak być nie musi. Rzadko bierze się kredyt hipoteczny w swoim głównym banku. A jak już to lepiej wziąć dodatkowe produkty, dzięki którym mamy i niższą marżę, i brak prowizji (taką ofertę ma PKO BP).


Zauważyłem inną zależność. Tratując Lokatę Kapitał na Własny Kąt jako lokatę na 6 miesięcy czy konto oszczędnościowe z 6-miesięczną kapitalizacją otrzymamy lepsze oprocentowanie niż na standardowych lokatach i koncie oszczędnościowym w PKO BP. To chyba nie było zamierzone 🙂


Na koniec wszystkich zainteresowanych aktualną ofertą najlepszych lokat, oraz tych, którzy trafili tutaj przypadkowo po pewnym czasie zapraszam do przejrzenia najnowszych, zawsze aktualnych rankingów: zestawienia najlepszych lokat, rankingu lokat krótkoterminowych, rankingu lokat długoterminowych, rankingu kont oszczędnościowych oraz rankingu lokat i kont oszczędnościowych w walutach. Zapraszam także do przejrzenia zestawienia najlepsze promocje bankowe.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.