Parki w Warszawie 74-75-76/80 – Park Morskie Oko, Park Promenada, Park Szustrów

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. W nawiązaniu do wyjaśnień zawartych w tym wpisie (na dole) kontynuuję swój cykl zwiedzania warszawskich parków i ogrodów. Ostatnim parkiem zwiedzonym w jeden z ostatnich dni słonecznego września został park, a właściwie kompleks parkowy składający się z trzech parków – Parku Morskie Oko, Parku Promenada oraz Parku Szustrów.


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie vel Tata na pełen etat.


Według jednych informacji jest to jeden wielki Park Morskie Oko. Z kolei inne źródła i tabliczki na miejscu mówią, że mamy do czynienia z trzema oddzielnymi Parkami – Parkiem Morskie Oko, Parkiem Promenada i Parkiem Szustrów. I tak ja też traktuje ten teren i te parki. Właściwie były to ostatnie parki znajdujące się na skarpie warszawskiej, dosyć rozległe więc zbierałem się trochę aby odwiedzić te miejsce. Poza parki znajdujące się na skarpie są dosyć nieprzyjemne dla taty z wózkiem więc.. a okazało się, że akurat te parki mają bardzo mało ograniczeń i podjazdy pod skarpę zostały bardzo dobrze przemyślane.

Park w tym miejscu powstał już podobno w końcu XVIII wieku. Kiedyś był tutaj zespół pałacowy ale doszło do wielu zmian i obecny stan został ukształtowany po wojnie. Więcej o ciekawe historii tego miejsca można poczytać w odnośnikach poniżej. Dotarłem tutaj metrem i tramwajem właściwie pod sam Park Morskie Oko. Początek zwiedzania to właśnie Park Morskie Oko, gdzie praktycznie na wstępie poza ukrytym w roślinności placem zabaw trafiamy oraz odkrytą siłownią plenerową od razu na staw Morskie Oko.

Jest on w takim mniej więcej obniżeniu więc widoki na niego są bardzo ładne. Drzewa rosnące na brzegach stawu tworzą bardzo ładne krajobrazy. Nad stawem pomimo wczesnej godziny przebywało dosyć sporo osób. Za stawem jest sporo zróżnicowanej roślinności, drzew, także odkryte polany. Idąc dalej w dół dochodzi się do kolejnego, mniejszego i już nie tak ładnego stawu. Wkoło niego nazbierałem całą reklamówkę kasztanów dla syna, które od prawie dwóch tygodni są dla niego hitem zabawy. Trochę dalej znajduje się także kolejny, większy plac zabaw oraz ścianka do wspinania. Należy wspomnieć, że podobno w latach 60-tych większość drzew została wycięta na opał. Więc obecna roślinność mimo zabytkowego charakteru tego miejsca pochodzi właśnie z tych lat.

Stosunkowo wąskim przesmykiem opuszcza się Park Morskie Oko aby znaleźć się w Parku Promenada, w którym także centralnym punktem jest staw Promenada z działającą na środku fontanną. Na początku mamy trochę rozległy polan, także na brzegach skarp, idąc w głąb natrafimy na gęste alejki starych drzew. Niektóre są bardzo wiekowe i bardzo wysokie więc robi to wrażenie. Alejek jest dosyć sporo więc przejście i zaliczenie ich wszystkich zabrało mi dosyć sporo czasu. Tak jak poprzednio niesamowite widoki tworzy staw i rosnące na jego brzegach drzewa.

Znajdziemy tutaj więcej kompozycji różnych krzewów i kwiatów. Przejdziemy także przez mostek oddzielający jeden brzeg stawu od drugiego. Krążąc od jednego końca Parku Promenada do drugiego płynnie przechodzi się do bardziej odkrytych terenów, skarpy i dosyć łagodny podjazdem przechodzi się do Parku Szustrów. Tutaj zachował się zabytkowy budynek-mała wieża oraz zabytkowy Pałac Szustrów, w którym obecnie znajduje się chyba teatr. Tereny parkowe to głównie alejki drzew, krzewów i kwiatów przez pałacem.

Na samy początku Parku Szustrów znajduje się ciekawy pomnik Jana Matejki. Drzewa tutaj są równie wiekowe oraz okazałe jak w Parku Promenada. Nie ma już stawu czy fontanny ale plac zabaw nieopodal pałacu też jest. Po zaliczeniu kilku niewielkich alejek jedną odnogą alejki wróciłem już górą skarpy w kierunku Parku Morskie Oko. Tutaj miałem ładne widoki na pozostałe części parkowe. Minąłem pomnik Żołnierzy Pułku Baszta oraz na pobliskiej ławce z widokiem na staw Morskie Oko nakarmiłem rozbudzoną przez kilkoma minutami córkę. Jak zwykle przespała całą wizytę niezainteresowana zwiedzaniem. Poniżej bogata dokumentacja zdjęciowa obejmująca Park Morskie Oko, Park Promenada oraz Park Szustrów.

ako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 30 wybranych zdjęć a całość – 133 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/adFB5XsVx925CNTXA).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

Więcej o terenach i historii tego kompleksu tutaj i tutaj.

Wyjaśnienie pomysłu, jak i ile parków zamierzam zwiedzić itp. we wpisie na samym dole tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.