Parki w Warszawie 37/50 – Park ze Stawami Cietrzewia

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. W nawiązaniu do wyjaśnień zawartych w tym wpisie (na dole) kontynuuję swój cykl zwiedzania warszawskich parków i ogrodów. W tym tygodniu ostro wziąłem się do pracy więc oprócz Parku Kombatantów, Parku ze Stawem Koziorożca oraz Parku Ogrody Kosmosu zwiedziłem znajdujący się po drugiej strony Park ze Stawami Cietrzewia. Dotarłem tam jak to w dzielnicy Włochy bywa kolejnym nierównym chodnikiem ale jak się okazało warto było się poświęcić. A właściwie moja córka w wózku .


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie.


Park ze Stawami Cietrzewia to właściwie podobnie jak Park ze Stawami Koziorożca same dwa stawy. Stawy powstały w wyniku zalania wodą miejsc, gdzie od połowy XIX wieku była wydobywana glina na cegły. Jak się okazuje tak chyba powstała większość stawów w Warszawie. Stawy były na początku pozostawione samemu sobie aby na początku lat 90-tych przejść gruntowną modernizację a następne w latach 2009-12 kolejne zmiany. Efekt końcowy jest dosyć pozytywny i bardzo zadowalający. Zanim jednak zacząłem zwiedzanie najpierw nakarmiłem rozbudzoną córkę, co okazało się strzałem w dziesiątkę bo ponownie zasnęła.

Zwiedzanie zacząłem od strony północnej (torów). W tym miejscu znajduje się studnia Oligoceńska z ujęciem wody z głębokości 260 metrów. Uzupełniłem oczywiście jedną butelkę tą wodą (pije generalnie jak smok więc chętnie korzystam z takich udogodnień). Reszta zwiedzania to już krążenie wkoło stawów. Alejki generalnie wykonane są z kostki, która czasami zamieniam się po prostu w szutrową ścieżkę. Po bokach alejek znajdują się większe (głownie od strony stawów) oraz mniejsze, nowo nasadzone drzewa i krzewy. Na boku pierwszego stawu znajduje się oryginalny plac zabaw skierowany raczej dla dorosłych, dosyć niepraktyczne z mojego punktu widzenia urządzenia do ćwiczeń oraz dosyć spora skała służąca do wspinaczki.

Mniej więcej w środku pierwszego stawu znajduje się mostek łączący oba brzegi. Na pierwszym stawie znajdują się także wyspy oraz fontanna, która w pewnym momencie została po prostu wyłączona. Obeszliśmy pierwszą część pierwszego stawu i chciałem obejść kolejny, już bardziej zarośnięty staw ale udało się tylko wejść na swego rodzaju półwysep zakończony ławką i drzewem. Z tej strony brzegu prowadziła dzika ścieżka, która w pewnym momencie była zbyt blisko ogrodzenia okolicznych domków i za wąska abym mógł się zmieścić z wózkiem. Więc przeszedłem na drugą stronę i doszedłem do końca tego stawu od drugiej strony. Z tej strony znajduje się także plac a raczej dwa place zabaw (niestety w remoncie) oraz nowa toaleta. Mimo pochmurnej pogody i groźnych chmur kontynuowałem zwiedzania ciesząc oko naprawdę ładnymi krajobrazami. Zdjęcia jak zwykle poniżej.

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 14 wybranych zdjęć a całość – 52 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/TyRs7CgnT2CqCm6U8).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

Więcej info o Parku ze Stawami Cietrzewia tutaj.

Wyjaśnienie pomysłu, jak i ile parków zamierzam zwiedzić itp. we wpisie na samym dole tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.