Cześć. W nawiązaniu do informacji z tego wpisu kontynuuję w dniu dzisiejszym swój cykl pt. Parki w Warszawie. Poprzedni tydzień skończyłem na zwiedzaniu Parku Zbigniewa Herberta. Ten tydzień rozpocząłem na spokojnie od odwiedzenia na początek znajdującego się na Starym Żoliborzu nieopodal Metra Marymont Parku im. Żołnierzy Żywiciela. Park trochę nietypowy ale o tym poniżej.
Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie.
W tym dniu nie planowałem wstępnie żadnego zwiedzania bo rano bardzo kiepsko się czułem, ale później ból brzucha odpuścił, pogoda była ładna więc przejechałem (liśmy) się autobusem do Metra Marymont na niezobowiązujące zwiedzanie. Park im. Żołnierzy Żywiciela jest nietypowym, bo prywatnym parkiem, należącym do Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Dlatego też jest to park spoza tzw. listy głównej Zarządu Zieleni Warszawy i numeracja na górze będzie się w pewnym momencie musiała rozjechać.
Park im. Żołnierzy Żywiciela swoją nazwę przyjął od jednego z obwodów Żołnierzy Armii Krajowej. W parku tym znajduje się głaz upamiętniający Żołnierzy (akurat w małym remoncie jego okolicy), w parku tym znajduje się także pomnik Matki Karmiącej czy figurka Matki Boskiej. Poza tym nieodłączną częścią Parku im. Żołnierzy Żywiciela są bardzo dobrze zachowane i robiące wrażenie budynki Teatru Komedia. Także dwa wywietrzniki noszą barwy i malunki powstańcze. W parku też były kiedyś budynki Prochowni, czyli składowiska materiałów wybuchowych i amunicji otoczone wałami ale dawno zostały rozebrane.
W Parku im. Żołnierzy Żywiciela znajduje się wiele starych drzew o rozłożystych koronach, część środkowa zajmuje spora polana, siłownia plenerowa, w części bocznej wcinającej się w zabudowę za to mniejsze krzewy i kwiaty. Nie ma żadnego placu zabaw dla dzieci. Park otoczony jest kameralnymi, co najwyżej 3-piętrowymi budynkami więc drzewa górują nad budynkami. Poza tym są to budynki starszej daty więc całość tworzy całkiem spójną całość. Co ciekawe wszystkie ścieżki (poza tymi dzikimi wydeptanymi przez pieszych) są z kostki i lepiej lub gorzej zachowanych płyt chodnikowych. Park przecina także droga dla rowerów. Przeszedłem wszystkie dostępne ścieżki i alejki, córka cały czas spała więc podreptałem na drugą stronę ulicy.
Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 12 wybranych zdjęć a całość – 28 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/8qfaQ5tYwNW8MjFZA).
Spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej.
Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni Warszawy tutaj.
Dodaj komentarz