Wniosek do programu Rodzina 500+ przez bankowość internetową czyli pomysł na e-administrację i ePUAP

wniosek epuap

Kilka dni temu PKO BP poinformowało, że pracuje nad udostępnieniem możliwości składania wniosków o świadczenia w ramach programu Rodzina 500+ przez bankowość internetową. Funkcjonalność ta ma być gotowa już od momentu startu programu Rodzina 500+, czyli od 01.04.2016 r. Wnioski do programu Rodzina 500+ będą mogli składać wszyscy klienci PKO BP oraz Inteligo posiadający dowolny rachunek wraz z dostępem do bankowości internetowej. To bardzo dobre rozwiązanie promujące tzw. e-administrację, które nie wiedzieć czemu nie było do tej pory brane pod uwagę.

Więcej o składaniu wniosku do programu Rodzina 500+ przez bankowość internetową<<<tutaj>>>

Rodzina 500+ i bankowość internetowa

Program Rodzina 500+ jest dosyć kontrowersyjnym programem, o którym można naprawdę wiele napisać. Co nie zmienia faktu, że ustawa została podpisana i niedługo zacznie obowiązywać. O szczegółach nie piszę ponieważ chyba nie ma osoby, która o tym programie nie słyszała. W ramach dodatkowej funkcjonalności w bankowości internetowej pojawi się nowa zakładka, dzięki której będzie można złożyć wniosek w ramach programu Rodzina 500+. Złożony wniosek trafi do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, a następnie do odpowiedniej gminy, która zajmie się wypłatą pieniędzy. Pieniądze będą mogły zostać skierowane na dowolne konto, niekoniecznie te w PKO BP.

ePUAP – niewykorzystane możliwości

Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje obecnie 6 banków. To dobra droga do rozszerzenia tzw. e-administracji, czyli do załatwiania spraw urzędowych przez internet. Do tego celu została stworzona platforma ePUAP – elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej  ogólnopolska platforma teleinformatyczna służąca do komunikacji z jednostkami administracji publicznej. Dzięki ePUAP można niektóre sprawy załatwiać przez internet. Niestety najpierw trzeba zarejestrować się na odpowiedniej stronie a później dodatkowo złożyć wniosek o tzw. Profil Zaufany. Następnie trzeba w ciągu 14 dni potwierdzić Profil Zaufany czyli udać się z dowodem tożsamości do odpowiedniego Urzędu Miasta, Urzędu Skarbowego czy ZUS.

I to jest największa wada ePUAP. Sam kiedyś taki wniosek złożyłem ale żeby potwierdzić Profil Zaufany musiałbym udać się do Urzędu Skarbowego czy ZUS-u w ciągu 14 dni. Oczywiście mimo chęci stało się to dla mnie nierealne. Z ePUAP korzysta obecnie ponad 1 mln osób. To bardzo mało jak na 38 milionów obywateli. Największą wadą jest uwierzytelnienie tzw. Profilu Zaufanego. A skoro banki już raz nas dosyć solidnie zweryfikowały to czemu tego nie wykorzystać. Tak się dzieje na całym świecie i doskonale się to sprawdza.

ePUAP czyli e-administracja

Dzięki upowszechnieniu ePUAP wiele spraw można by załatwić przesyłając wniosek przez internet. Nie trzeba by było tracić czasu na stanie w kolejkach w celu złożenia czasami wręcz jednego papierka. Zakładając konto w banku jesteśmy każdorazowo bardzo dokładnie weryfikowani. I ta weryfikacja naszej tożsamości byłaby traktowana na równi z weryfikacją przez urzędnika „w okienku”. Sam preferuje załatwianie wszelkich spraw przez internet i mam nadzieje, że możliwość składania wniosku do programu Rodzina 500+ to tylko pierwszy krok do prawdziwej e-administracji i rozruszania platformy ePUAP. Bo zapowiedzi było już bardzo wiele, projekty są odkładane i zawieszane a większość rzeczy, które można by załatwić przez internet nadal trzeba załatwiać w urzędach. Już popularność składania PIT-ów przez internet pokazuje, że o zapotrzebowanie na takie usługi nie ma się co martwić.

5 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.