Upadłość SK Banku – co dalej?

upadłość SK Banku wypłaty

W sobotę, czyli w dniu 21.11.2015 r. Komisja Nadzoru Finansowego zdecydowała się zawiesić działalności oraz złożyć do odpowiedniego sądu wniosek o ogłoszenie upadłości Spółdzielczego Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie. Oznacza to tylko jedno – upadłość SK Banku (taką nazwę handlową miał ten bank). Od wczoraj klienci tego banku nie mogą już swobodnie dysponować swoimi pieniędzmi i muszą trochę poczekać na ich wypłatę.

Wypłatami zajmie się BZ BWK – szczegóły tutaj.

Zawieszenie działalności SK Banku oraz zgłoszenie wniosku o upadłość SK Banku oznacza rozpoczęcie działań przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny związanych z przygotowaniem wypłat środków gwarantowanych. Bankowy Fundusz Gwarancyjny ma 20 dni na rozpoczęcie wypłat środków gwarantowanych począwszy od dnia złożenia wniosku o upadłość SK Banku do sądu. Środki gwarantowane będą wypłacane w złotych, bez względu na walutę, w jakiej były nominowane depozyty do równowartości w złotych 100.000 euro (423.950,00 zł). Do tej pory takimi wypłatami zajmował się PKO BP i wypłaty szły sprawnie. Więcej o całej procedurze wypłat środków gwarantowanych przez BFG pisałem tutaj.

Zasady wypłaty środków gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny

SK Bank był jednym z największych banków spółdzielczych. Problemy z SK Bankiem zaczęły się już wcześniej. Kilka miesięcy temu było głośno o przetrzymywaniu pieniędzy przez SK Bank z zakończonych lokat. Były też opóźnienia w realizacji przelewów zewnętrznych. Wtedy też rozpoczął się powolny, ale sukcesywny odpływ pieniędzy z tego banku. Według różnych informacji saldo depozytów w SK Banku wynosiło co najmniej 2 mld zł i tyle też odpłynie w BFG. Najgorzej mają Ci, którzy ulokowali więcej niż kwota gwarantowana przez BFG.

SK Bank oferował dobrze oprocentowane lokaty. Niestety nieostrożna działalność doprowadziła do niewypłacalności i w konsekwencji jedynym wyjściem jest upadłość SK Banku. Ponad połowa udzielonych kredytów została spisana na straty. Dwa banki zapoznały się ze stanem finansowym ale nie zdecydowały się na przejęcie SK Banku. Sprawi to, że z BFG wyparuje kolejne 2 mld zł – rezerwy BFG powinny być szybko uzupełnione.

Póki co klienci SK Banku powinni się uzbroić w cierpliwość i czekać na kolejne komunikaty Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Większość klientów SK Banku o zawieszeniu działalności dowiedziała się przy kasie/bankomacie lub z mediów. Wchodząc na stronę SK Banku można tylko przeczytać krótki komunikat o zawieszeniu działalności. Choć nie wszystkie strony zostały zablokowane.

upadłość SK Banku

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.