Witam. Zbliża się połowa stycznia więc najwyższa pora na przedstawienie aktualnego rankingu lokat długoterminowych na nowy rok. W przypadku lokat na krótsze terminy banki w styczniu radykalnie zmieniły swoją ofertę. W przypadku lokat długoterminowych zaszły tylko niewielkie, choć znaczące zmiany. Nadal za stawkę minimum wpuszczającą do mojego rankingu lokat długoterminowych uważam 3% i nadal można znaleźć bez problemu lokaty na okres 1, 2 czy 3 lat, które ten warunek spełniają, choć jest ich coraz mniej. W przyszłym miesiącu będę musiał obniżyć swoje wymagania. Jak zawsze zapraszam także do zapoznania się z rankingiem lokat krótkoterminowych oraz z rankingiem kont oszczędnościowych.
Najlepsze lokaty na 12 miesięcy:
- Getin Online – Lokata Wznosząca – 3,30%.
- Open Online – E-Lokata Wznosząca – 3,30%.
- Getin Bank – e-Lokata Wznosząca – 3,30%.
- Meritum Bank – Lokata Meritum Zysku – 3,10%.
- Plus Bank – Lokata Mobilna – 3,10%.
- Getin Bank – Lokata Wznosząca – 3%
- Idea Bank – Lokata Stabilna – 3%.
Najlepsze lokaty na 24 miesiące:
- Open Online – E-lokata Dynamiczna – 3,25%.
- Getin Bank – e-Lokata Dynamiczna – 3,25%.
- Plus Bank – Lokata Standardowa – 3,10%.
- Toyota Bank – Lokata – 3,05%.
- Meritum Bank – Lokata Internetowa – 3,05%.
Najlepsze lokaty na 36 miesięcy:
- Santander Consumer Bank – Lokata Direct+ Internet – 3,50%.
- Open Online – E-lokata Dynamiczna – 3,50%.
- Getin Bank – e-Lokata Dynamiczna – 3,50%.
- Plus Bank – Lokata Standardowa – 3,30%.
- Bank Pocztowy – Lokata Coraz Więcej – 3.20%.
- Meritum Bank – Lokata Internetowa – 3,15%.
- BIZ Bank – Lokata WIBOR PLUS – 3,05%.
- Toyota Bank – Lokata – 3,05%.
- Getin Bank – Lokata Dynamiczna – 3,05%.
- Getin Online – Lokata Dynamiczna – 3%.
Najlepsze lokaty na pozostałe okresy:
- Toyota Bank – Lokata Kapitalna na 18 miesięcy – 3,15%.
- Bank Pocztowy – Lokata Rynek+ na 30 miesięcy – 3,51%.
Po raz kolejny atrakcyjność lokat długoterminowych spadła. Obniżone zostało oprocentowanie lokat w Banku Pocztowym oraz w Santander Consumer Banku. Z powodu obniżenia poziomu WIBOR 6M gorzej po raz kolejny wypadły lokaty w BIZ Banku oraz Meritum Banku oparte o ten wskaźnik. Dodałem do zestawienia także dwie lokaty na inne terminy niż 12, 24 czy 36 miesięcy. W przypadku lokat na 12 i 24 miesiące najlepiej wypadają Getin Online oraz Getin Bank, w których to bankach można liczyć na oprocentowanie 3,30% – 3,25%. W przypadku lokat na 36 miesięcy do tych banków dołączył także Santander Consumer Bank a najwyższe oprocentowanie to 3,50%. Na porównywalne oprocentowanie można liczyć także na 30-miesięcznej lokacie Rynek+ w Banku Pocztowym.
* W przypadku lokat długoterminowych banki nie wymagają lokowania nowych środków, jak to często bywa w przypadku lokat krótkoterminowych. Aby zapoznać się ze szczegółami lokat należy kliknąć w ich nazwę, ponieważ zdecydowana większość z nich została już opisana na mojej stronie. Zestawienie staram się w miarę moich możliwości aktualizować na bieżącą.
Rozglądałem się właśnie za jakąś korzystną ofertą lokat długoterminowych, bo właśnie na takiej planowałem ulokować swoje pieniądze. Niestety- tak jak piszesz, lokaty długoterminowe nie są zbyt korzystne jak na razie. Lepiej pomyśleć nad krótszym terminem.
To bezpieczeństwo… kwestia środków. Teraz można zainwestować, ale kto posiada na to kasę? JARTOM ma nawet wolne hale w SSE, ale już np. mieszkania w tym momencie pod względem inwestycji są kompletnie pozbawione opłacalności…