Obligacje Skarbowe – wyższe oprocentowanie ale tylko na bardzo długie terminy

Obligacje Skarbowe

Witam. Na rynku lokat bankowych panuje marazm, brak jest ciekawych propozycji i po prostu sensownego oprocentowania. Więc korzystam z okazji i powracam do tematu Obligacji Skarbowych. O Obligacjach Skarbowych pisałem już kilka razy. Ale to było w czasach, gdy panowała niska inflacja, a wręcz deflacja. Obecnie inflacja w Polsce wynosi 1,90% (rok do roku) i dzięki temu niektóre Obligacje Skarbowe wypadają o wiele lepiej, niż standardowe lokaty bankowe. Więc pora na przegląd dostępnych obecnie Obligacji Skarbowych, jako alternatywy do zwykłych lokat bankowych.

Małe przypomnienie. Czym są Obligacje Skarbowe? Obligacje Skarbu Państwa są papierami dłużnymi, potwierdzającymi udzielenie przez nabywcę pożyczki ich Emitentowi, czyli Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Ministra Finansów. Emitent zobowiązuje się zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie. Środki uzyskane z emisji obligacji Skarbu Państwa przeznaczane są na sfinansowanie różnych wydatków publicznych – od ochrony zdrowia, przez budowę dróg i mostów, po oświatę oraz spłatę wcześniej zaciągniętych długów*.

Obligacje Skarbowe – aktualna oferta:
  • Obligacja 3-miesięczne z oprocentowaniem 1,50%.
  • Obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu 2,10% z roczną kapitalizacją odsetek.
  • Obligacje trzyletnie z oprocentowaniem 2,20% w pierwszych 6 miesiącach, w kolejnych miesiącach oprocentowanie równe stawce WIBOR 6M (obecnie 1,81%). Z wypłatą odsetek co pół roku.
  • Obligacje czteroletnie z oprocentowaniem 2,40% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,25% (obecnie 3,15%). Z wypłatą odsetek co roku.
  • Obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem 2,70% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,50% (obecnie 3,40%). Z roczną kapitalizacją odsetek.
  • 6-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 2,80% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,75% (obecnie 3,65%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia.
  • 12-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 3,20% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 2% (obecnie 3,90%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia.

Obligacje Skarbowe

Jak widać Obligacje Skarbowe dla krótkich terminów – 3-miesięcznych – nie mają sensu – bez problemu znajdziemy lepszą lokatę krótkoterminową. Następny dostępny termin to 2 i 3 lata. I tutaj oprocentowanie jest mniejsze niż na solidnych lokatach 2- i 3-letnich. O wiele wyższe oprocentowanie otrzymuje w przypadku Obligacji Skarbowych na 4 i 10 lat (standardowych), a już w ogóle najlepiej prezentują się 6- i 12-letnie Rodzinne Obligacje Skarbowe. Mają tylko tą jedną wadę, że mogą z nich skorzystać tylko beneficjenci programu Rodzina 500 plus do wysokości przyznanego świadczenia. No i okres od 4 do 12 lat to dla wielu „lokaciarzy” termin nie do zaakceptowania.

Należy także pamiętać , że od zysków z Obligacji Skarbowych należny jest także podatek od dochodów kapitałowych (Belki). Dodatkowo w przypadku Obligacji Skarbowych wcześniejsze wycofanie się z inwestycji kosztuje 70 gr od jednej Obligacji Skarbowej (100 zł) w przypadku okresów do 6 lat, oraz 2 zł w przypadku 10- i 12-letnich Obligacji Skarbowych. Oprocentowanie naliczane jest za to praktycznie do dnia wycofania środków.  Wiec nie można skorzystać z pierwszego, wysokiego oprocentowanie i się wycofać bo zyski będą o wiele mniejsze niż oprocentowanie, ale za to po kilku latach opłata ta nie będzie aż tak boleć.. W przypadku wzrostu inflacji oprocentowanie długoterminowych Obligacji Skarbowych rośnie, ale w przypadku jej spadku będzie ono spadać. Co nie znaczy, że nie jest to bardzo dobry pomysł na długoterminowe oszczędzanie. Więcej informacji można znaleźć na http://www.obligacjeskarbowe.pl/. Obligacja Skarbowe można kupić na stronie internetowej oraz w PKO BP.


Źródło: http://www.obligacjeskarbowe.pl/. 

6 Komentarze

  1. cyt . „Plus oczywiście nieskapitalizowane lub niewypłacone odsetki”- moim zdaniem z załącznika nr 3 do listu emisyjnego wynika co innego.

  2. Czy prowadzenie rachunku rejestrowego do obsługi obligacji w Domu maklerskim PKO jest w 100% bezpłatne ? Czy są jakieś ukryte koszta obsługi takich obligacji?

  3. W prospekcie na stronie pisze że Obligacja jest zapisywana na rachunku rejestrowym. Przy zakupie w przez internet nie wiem jak jest otwierany. Planuje kupić normalnie w banku jeśli już. Ale informacji nie znalazłem , a pan w oddziele PKO BP nie był w temacie 🙁 Wiedział mniej niż ja na temat obligacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.