Każda kropla krwi jest cenna – nagrody za oddawanie krwi

Każda kropla krwi jest cenna

Witam. W 2016 roku miałem plan pisać regularnie o Honorowym Oddawaniu Krwi. Kompletnie mi to nie niestety nie wyszło. W poprzednim roku oddawałem krew 4 razy a artykułów o tym na mojej stronie było okrągłe 0. To wstyd i hańba, której pewnie nie pozbędę się do końca życia. Ale jest okazja aby napisać o oddawaniu krwi. W nowym roku wystartowała akcja Każda kropla krwi jest cenna w ramach której za regularne oddawanie krwi można otrzymać nagrody. To swego rodzaju program lojalnościowy dla Krwiodawców. Dla mnie i dla wielu innych osób oddających regularnie krew to świetna wiadomość, a dla nowych potencjalnych dawców to spora zachęta. Jak zwykle prześwietlam warunki.

Za podrzucenie informacji o programie dziękuję koledze Grzegorzowi. Program lojalnościowy Każda kropla krwi jest cenna trwa od 01.01.2017 r. do 31.12.2020 r. lub do odwołania. Warunkiem przystąpienia do programu jest odbiór (przy rejestracji), złożenia i podpisanie karty, deklaracji uczestnika. W skrócie za oddawanie krwi (lub jej składników) dostaje się stemple, które wymienia się na nagrody. I normalnie tutaj bym napisał o małej dyskryminacji mężczyzn, ale akurat w tym konkretnym przypadku preferowanie kobiet jest uzasadnione. Kobiety mogą rzadziej oddawać krew.

Każda kropla krwi jest cenna – zasady przyznawania stempli:
Liczba oddań krwi  pełnej w ciągu roku Mężczyźni Kobiety
Pierwsza donacja w ramach programu (od tego momentu rozpoczyna się 12-miesięczny okres rozliczeniowy) 4 stemple 4 stemple
2 oddanie od daty pierwszej donacji w ciągu 12 miesięcy 4 stemple 6 stempli
3 oddanie od daty pierwszej donacji w ciągu 12 miesięcy 4 stemple 6 stempli
4 oddanie od daty pierwszej donacji w ciągu 12 miesięcy 4 stemple 8 stempli
5 oddanie od daty pierwszej donacji w ciągu 12 miesięcy 4 stemple
6 oddanie od daty pierwszej donacji w ciągu 12 miesięcy 4 stemple
Osocze 1 stempel 1 stempel
Krwinki czerwone 4 stemple 4 stemple
Płytki krwi 4 stemple 4 stemple
Krwinki białe 4 stemple 4 stemple
Przyprowadzenie nowego krwiodawcy 1 stempel 1 stempel

Ten ostatni punkt to chyba jakiś żart bo warunkiem otrzymania 1 stempla jest oddanie w tym samym dniu krwi przed krwiodawcę. A obecnie na początku rejestruje się nowych potencjalnych dawców, bada krew a dopiero za kilkanaście dni mogą oni oddać krew. Według mnie to głupota i zniechęcenie nowych, potencjalnych dawców ale nie ja o tym decyduję. Do takich rzeczy doprowadza szukanie oszczędności wszędzie, niekoniecznie tam gdzie trzeba.

Wracając do tematu. W programie Każda kropla krwi jest cenna stemple ewidencjonowane są (wbijane) w kartę uczestnika. Po nagrodę należy zgłosić się do organizatora, którym są Regionalne Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (każde z osobna). Broszurę wraz z katalogiem nagród dostaje się przy pierwszej rejestracji. Oczywiście nie będą to telewizory i rowery ale i tak bardzo fajne upominki dla krwiodawców.

Każda kropla krwi jest cenna – katalog nagród:
 1. Wizytownik – 6 stempli.
 2. Etui na smartfona – 8 stempli.
 3. Ogrzewacz do rąk – 10 stempli.
 4. Krokomierz – 12 stempli.
 5. Kubek termiczny – 20 stempli.
 6. Koc polarowy – 24 stemple.
 7. Kubek do malowania – 18 stempli.
 8. Zakładki – 4 stemple.
 9. Kubek – 16 stempli.

Każda kropla krwi jest cenna

Ja oczywiście celuję w kubek termiczny i ewentualnie ogrzewacz(e) do rąk. Mam nadzieje także, że program zachęci moich niezdecydowanych znajomych. Póki co wabiłem darmową komunikacją miejską ale słyszę jak zwykle tylko wymówki. Krew (płytki) pójdę oddać prawdopodobnie w przyszłym tygodniu więc wtedy poinformuję jak program wygląda (nowym artykułem lub uaktualnię ten). Na koniec zamieszczam link do strony z regulaminem i broszurą z RCKiK w Warszawie. Zachęcam do wizyty swoim RCKiK.


Regulamin programu lojalnościowego Każda kropla krwi jest pełna + broszura.


Każda kropla krwi jest cenna

9 Komentarze

 1. „A obecnie na początku rejestruje się nowych potencjalnych dawców, bada krew a dopiero za kilkanaście dni mogą oni oddać krew.” – jak rejestrowałem się pierwszy raz, to w tym samym dniu oddałem krew.
  Inicjatywa fajna, chociaż nagrody lipne. W czwartek oddawałem krew i niestety nikt mnie o takiej akcji nie poinformował.
  Zachęcam do oddania krwi.
  Pozdrawiam

 2. Ludzie. Wy nie rozumiecie tego, że krew oddaje się po to, aby uratować życie drugiemu człowiekowi, a nie dla jakichś tam nagród ??? Oczywiście dla nowych krwiodawców jest to nie lada zachęta, ale tu chodzi o samą ideę honorowego krwiodawstwa. Pomyślcie sobie. Gdybyście mieli kiedyś wypadek i potrzebna była by krew do transfuzji , a by jej nie było, to już byście nieżyli. Bo innym nie chciałoby się pójść i podzielić jednym z najcenniejszych życiodajnych płynów. Tu chodzi o ideę mądrego pomagania. Robisz coś dla innych, dając cząstkę siebie. Zastanówcie się nad tym, proszę. Jestem krwiodawcą od 3 lat i ani myślę tego przerywać. Pomyślcie sobie czasami o innych.

  • A TY nie rozumiesz, że sporo tej honorowo oddanej krwi jest przekazywana lub sprzedawana koncernom farmaceutycznym, które na niej zarabiają miliony? I kompletnie nie dzielą się zyskami z tym, którzy honorowo ją oddają.

   • Miliony? Jakieś dane? Czy dowód anegdotyczny?

    System obrotu krwi zorganizowany jest na jej wycenie i dalszej odsprzedaży. Praca pielęgniarek, lekarzy, zestawów, maszyn to spore pieniądze i trzeba te pieniądze zdobyć. Odsprzedawana jest krew, z której robi się leki i inne preparaty medyczne, a która w innym przypadku byłaby wylana (np. przez upłynięcie terminu ważności). Wolę takie rozwiązanie nic marnowanie mojego trudu i pracy innych osób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.