Lokata Strukturyzowana Liderzy Technologii w Idea Banku

liderzy technologii

Witam. Kolejny raz na prośbę jednego z moich czytelników prześwietlam ofertę lokaty strukturyzowanej w Idea Banku. Wcześniej swoje pieniądze można było zainwestować w lokatę strukturyzowaną Top Giganci. Obecnie w ofercie Idea Banku znajduje się Lokata Strukturyzowana Liderzy Technologii. Ofertę tą miałem opisać już wcześniej ale niestety Idea Bank nie udostępnia jej na swojej stronie internetowej a do placówki Idea Banku było mi zawsze nie po drodze. Ale od czego ma się swoich czytelników? Nie wiem czemu Idea Bank robi z tej lokaty taką tajemnicę…

Lokata Strukturyzowana Liderzy Technologii – najważniejsze cechy:

 • 1-, 2- lub 3-letni okres inwestycji.
 • Okres subskrypcji do 30.11.2015 r.
 • Start Lokaty – 07.12.2015 r.
 • 100% gwarancji ochrony kapitału na koniec inwestycji.
 • Minimalna kwota inwestycji – 10.000 zł.
 • Brak opłat wstępnych.
 • Środki w czasie subskrypcji oprocentowane są na 3%.
 • Opłata za rezygnację – 3%, 2% lub 1% w zależności o terminu rezygnacji + opłata administracyjna (4% – 7%).
 • Od zysku pobierany jest podatek „belki”.

Lokata Strukturyzowana Liderzy Technologii oparta jest tym razem na kursie akcji 6 spółek: Samsung, LG, Fujifilm, Hitachi, Cisco oraz Intel. Start Lokaty Strukturyzowanej Liderzy Technologii nastąpi 07.12.2015 r. i wtedy zostaną ustalone także kursy zamknięcia wszystkich wymienionych sześciu spółek. Po roku w dniu 07.12.2016 r. będzie tzw. Dzień Ustalenia Odsetek 1. Jeżeli w tym dniu kursy zamknięcia wszystkich spółek będą wyższe lub równe niż 95% ich wartości z dnia startu lokaty to zostanie naliczone oprocentowanie w wysokości 6% i lokata się zakończy.

Jeżeli jednak chociażby jedna ze spółek będzie miała kurs zamknięcia niższy niż 95% kursu początkowego to Lokata Strukturyzowana Liderzy Technologii trwa dalej. W dniu 07.12.2017 r. będzie tzw. Dzień Ustalenia Odsetek 2. Jeżeli w tym dniu kursy zamknięcia wszystkich spółek będą wyższe lub równe niż 97,50% ich wartości z dnia startu lokaty to zostanie naliczone oprocentowanie w wysokości 12% i lokata się zakończy.

Ponownie jeżeli jednak choćby jedna ze spółek będzie miała niższą wycenę to lokata trwa przez kolejny rok. W dniu 07.12.2018 r. będzie tzw. Dzień Zamknięcia Lokaty. Jeżeli w tym dniu kursy zamknięcia wszystkich spółek będą wyższe lub równe jak w dniu startu lokaty to zostanie naliczone oprocentowanie w wysokości 18%. Jeżeli jednak kursy chociażby jednej ze spółek będzie niższy to Lokata Strukturyzowana Liderzy Technologii kończy się i zostaje wypłacony tylko zainwestowany kapitał w całej wysokości ale bez żadnego oprocentowania.

Lokata Strukturyzowana Liderzy Technologii – scenariusze:

 • 6% po roku i koniec lokaty, lub
 • 12% po dwóch latach i koniec lokaty, lub
 • 18% po trzech latach i koniec lokaty lub 0%.

Założenia są takie, że kursy spółek składających się na Liderów Technologii wzrosną lub utrzymają się na takim samym poziomie. W pierwszym roku dopuszcza się spadek do 5%, w drugim do 2,50% a w trzecim wycena nie powinna być niższa niż w dniu startu. Tak jak w przypadku Lokaty Strukturyzowanej Top Giganci najlepszy scenariusz to spadek kursów w pierwszych dwóch latach i mocne odbicie w trzecim roku. Wtedy oprocentowanie wynosiłoby 18% czyli 6% w skali roku – dwa razy więcej niż na standardowych lokatach. Kuszą perspektywa jednak nigdy nie da się przewidzieć przyszłych warunków rynkowych. W najgorszym wypadku będzie trzeba utrzymywać lokatę przez 3 lata – wcześniejsza rezygnacja sporo kosztuje.

W skład Lokaty Strukturyzowanej wchodzą spółki zaliczane do liderów branży technologicznej. O ile takie korporacje są obecnie liderami to już za rok czy dwa nie muszą nimi być. Rynek nowych technologii nie ma litości dla tych, którzy byli liderami ale im się nie udało. Czy ktoś pamięta o takich firmach jak np. Kodak czy IBM? Kiedyś to byli niekwestionowani liderzy w swoich branżach a obecnie…

Wracając do tematu. Kto nie ryzykuje ten nie wygrywa. Kosztem umiarkowanego ryzyka – braku oprocentowania – możemy otrzymać oprocentowanie o dwa razy wyższe niż na lokatach. W sumie oferta Idea Banku jest bardzo ciekawa ale czy inwestować każdy powinien decydować sam. Należy pamiętać, że to inwestycja długoterminowa – należy brać pod uwagę perspektywę 3 lat. Wcześniejsza rezygnacja sporo kosztuje. Pobierana jest prowizja w wysokości 3%, 2% lub 1% zainwestowanej kwoty w zależności czy wycofamy się w pierwszy, drugim czy trzecim roku trwania Lokaty Liderzy Technologii. Wykup jest po bieżącej wycenie. Do tego należy doliczyć opłatę administracyjną w wysokości od 4% do 7%. Wysokość tej opłaty zostanie ostatecznie ustalona w dniu startu lokaty. Jest ona pobierana w dniu startu i zwracana jeżeli dotrzymamy Lokatę do końca.


W przypadku Lokaty Top Giganci w tym miejscu pisałem jak nie prezentować lokat strukturyzowanych. Tym razem nie mam większych zastrzeżeń do wiadomości od doradcy Idea Banku. No może poza jednym:

Lokata strukturyzowana to rodzaj lokaty gdzie większa część kapitału jest lokowana w bezpieczne instrumenty, dzięki czemu ma Pan 100% gwarancji kapitału. Natomiast mniejsza część jest lokowana w instrumenty (tj. akcje) dzięki czemu ma Pan możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnego zysku. 

W większości to prawda. Nie zgadza się tylko (tj. akcje). Można pomyśleć: super – kilka procent zainwestowanych w akcje i taki zysk. W nawiasie powinno być instrumenty pochodne, opcje. Czym są opcje? Temat rzeka. W skrócie opcje dają prawo nabycia lub zbycia instrumentu bazowego (akcji) po z góry określonej cenie. Na opcjach można bardzo dużo zyskać ale także i stracić. Ponad 90% wpłaconej kwoty jest inwestowana w obligacje i lokaty, a pozostała cześć w opcje. Bank pobiera dla siebie prowizję a my musimy liczyć na zrealizowanie określonego scenariusza. Tak działają lokaty strukturyzowane.


Na koniec wszystkich zainteresowanych aktualną ofertą najlepszych lokat, oraz tych, którzy trafili tutaj przypadkowo po pewnym czasie zapraszam do przejrzenia najnowszych, zawsze aktualnych rankingów: zestawienia najlepszych lokat, rankingu lokat krótkoterminowych, rankingu lokat długoterminowych, rankingu kont oszczędnościowych oraz rankingu lokat i kont oszczędnościowych w walutach. Zapraszam także do przejrzenia zestawienia najlepsze promocje bankowe.

9 Komentarze

 1. Moi zdaniem ten produkt jest bez sensu (dla klienta). Jesli warunek zostanie spelniony po pierwszym roku to dostajemy ok. 4.8 % minus oplata administracyjna czyli 4-7%. Gdzie zysk ? W drugim roku ewentualnie dostajemy ok. 9.6% minus oplata administracyjna czyli w najlepszym razie 5.6% (w najgorszym 2.6%) na 2 lata. Jedyny realny zysk w porownaniu z klasyczna lokata jest po 3 latach 14.6% minus oplata administracyjna czyli 7.6-10.6% zatem w najlepszym razie minimalnie lepiej niz na zwyklej lokacie. Ja nie widze plusow tej lokaty.

 2. Dzwoniła do mnie konsultantka z propozycją innej oferty na nastepne 6 lat. Twierdząc, że lokata liderzy technologi nie zakończy sie powodzeniem i po 3 latach można jedynie odebrać swój kapitał

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.