Obligacje Skarbowe – alternatywa dla lokat bankowych?

obligacje skarbowe

Witam. Tym razem będę pisać nie o lokatach bankowych, ale o Obligacjach Skarbowych. Często właśnie obligacje Skarbu Państwa, są podawane jako dobra alternatywa dla lokat bankowych. Są one bardzo bezpieczne ponieważ w przypadku Obligacji Skarbowych pożyczamy pieniądze naszemu Ministrowi Finansów. Obecnie w ofercie są ich cztery rodzaje: 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie. Ale czy oprocentowanie Obligacji Skarbowych jest na tyle atrakcyjne aby były realną alternatywą dla lokat bankowych? W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć na te pytanie.

Na początek małe wyjaśnienie. Czym są Obligacje Skarbowe? Obligacje Skarbu Państwa są papierami dłużnymi, potwierdzającymi udzielenie przez nabywcę pożyczki ich Emitentowi, czyli Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Ministra Finansów. Emitent zobowiązuje się zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie. Środki uzyskane z emisji obligacji Skarbu Państwa przeznaczane są na sfinansowanie różnych wydatków publicznych – od ochrony zdrowia, przez budowę dróg i mostów, po oświatę oraz spłatę wcześniej zaciągniętych długów*.

Obligacje Skarbowe – aktualna oferta:
 • Obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu 2%.
 • Obligacje trzyletnie z oprocentowaniem 2,10% w pierwszych 6 miesiącach, w kolejnych miesiącach oprocentowanie równe stawce WIBOR 6M (obecnie 1,68%).
 • Obligacje czteroletnie z oprocentowaniem 2,30% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,25%.
 • Obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem 2,50% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,50%.

Jak widać Obligacje Skarbowe dają oprocentowanie w wysokości niewiele przekraczającej 2%. I to tylko na początku. Szczególna pułapka czeka na osoby inwestujące w Obligacje 4- i 10-letnie. Po dosyć atrakcyjnym oprocentowaniu w pierwszym roku oprocentowanie w kolejnych latach uzależnione jest od poziomu inflacji. A ta obecnie jest na poziomie – 1,10%. Więc może się okazać, że na oprocentowaniu Obligacji Skarbowych zarobimy naprawdę niewiele. Choć inflacja na tak niskim poziomie to wyjątek i na pewno niedługo ten stan się skończy. Co nie znaczy, że atrakcyjność Obligacji Skarbowych znaczącą wzrośnie. Oczywiście należy pamiętać także, że od zysków z Obligacji Skarbowych należny jest także podatek od dochodów kapitałowych (Belki).

Podsumowując obecnie Obligacje Skarbowe są zupełnie nieatrakcyjne i nie są żadną alternatywą dla zwykły lokat bankowych. Na najlepszych lokatach długoterminowych można otrzymać oprocentowanie w wysokości 3% – sporo więcej niż w przypadku Obligacji Skarbowych. A lokaty bankowe są gwarantowane do równowartości 100.000 euro przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, czyli tak naprawdę przez Skarb Państwa. Więc bezpieczeństwo jest takie same. A jak ktoś ma większe kwoty to można inwestować swoje pieniądze w inny, bardziej zyskowny sposób – np. w nieruchomości na wynajem. Mi niestety do tego jeszcze bardzo daleko.


* Źródło: http://www.obligacjeskarbowe.pl/index.php?id=cotosa

6 Komentarze

 1. niewykupione obligacje sprzed wojny mozna kupic na kilogramy jak makulature
  i bedzie jak w misiu nie oddamy panskich pieniedzy i co pan nam zrobi?
  jak co? pozycze drugi raz…

 2. Faktycznie – obligacje okazują się bardzo słabą alternatywą dla lokat… Trudno mi powiedzieć, czy to dobrze, czy źle – wiem tylko, że swoje pieniądze będę trzymał na lokacie 😛

 3. Obligacje przedwojenne są tyle warte ile są bo była wojna, która wszystko w Polsce zmiotła a później był inny system. Po prostu państwo polskie dosłownie zbankrutowało.

  To się zdarza – nawet obligacje nie są pozbawione ryzyka…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.