Pożyczka na Szóstkę w Banku BGŻ czyli o pułapkach promocyjnych kredytów

pożyczka na szóstkę

W Banku BGŻ pojawiła się promocyjna Pożyczka na Szóstkę. Bank BGŻ reklamuje swoją ofertę stałym, tanim oprocentowaniem wynoszącym tylko 6% w skali roku. Pożyczkę na Szóstkę można wziąć na okres od 3 do 18 miesięcy na kwotę do 6 tysięcy złotych, bez żadnego ubezpieczenia. Ale czy oprocentowanie jest rzeczywiście takie tanie jak to widać wyżej. No właśnie. Jakby tak było to bym pewnie o tej ofercie na swojej stronie nie wspominał, albo wspominał w zupełnie innym świetle.

Oprocentowanie nominalne wynosi 6% w skali roku. I to jest tylko połowa prawdy ponieważ do oprocentowania należy doliczyć również prowizję w wysokości 6%. I tutaj czar pryska. Po uwzględnieniu prowizji Realna Roczna Stopa Oprocentowania wynosi od 54,29% dla kredytów na 3 miesiącu do 15,02% dla kredytów na 18 miesięcy. Im kredyt zaciągnięty na dłuższy termin tym RRSO jest niższe. W każdym razie oprocentowanie 15,02% to sporo więcej niż reklamowana Pożyczka na Szóstkę.

pożyczka na szóstkę warunki

Jeżeli więc chcemy tani kredyt to gdzie go szukać? Najlepiej w swoim banku, gdzie wpływa nam wynagrodzenie. Ale według mnie kredyt z RRSO wyższym niż 10% to obecnie drogi kredyt. Jakoś banki nie chcą tak chętnie obniżać oprocentowania kredytów, a jak już obniżają to odbijają sobie te straty na prowizjach i opłatach za ubezpieczenie. Rozwiązaniem może być kredyt w postaci karty kredytowej lub limitu kredytowej. W przypadku karty kredytowej maksymalne oprocentowanie to 10% w skali roku + najczęściej opłata roczna za obsługę (od 50 zł do 150 zł w przypadku najpopularniejszych kart). Podobnie jest w przypadku kredytu w postaci limitu kredytowego. Opłata za odnowienie to najczęściej 1% – 2% kwoty limitu. Wychodzi o wiele mniej niż w przypadku standardowego kredytu.

Tak naprawdę pracując w banku nie myślałem, że dożyję takich czasów, gdy kredyt na karcie kredytowej jest tańszy niż w przypadku zwykłego kredytu gotówkowego. Ale też nie myślałem, że będę tworzył własną stronę i pisał o takich rzeczach. Jednak w przypadku kredytu w postaci karty kredytowej czy limitu kredytowego istnieje inna pułapka. W banku na te produkty mówi się wieczny kredyt. Limit te odnawiają się automatycznie i potrzeba zdyscyplinowania aby je ostatecznie spłacić. W przypadku kredytu gotówkowego płacimy konkretną ratę przez konkretny okres. Przy kartach kredytowych czy limitach ciągle istnieje pokusa odnowienia limitu. Ale dla chcącego nic trudnego. Więcej o kredytach pisałem w artykule: Jak zaoszczędzić na kredycie gotówkowym? 

5 Komentarze

  1. Pożyczki możemy wziąć zarówno w banku jak i w firmie pozabankowej. Te ostatnie mają mniejsze wymagania i szybciej możemy dostać potrzebne nam pieniądze. Banki natomiast mają określone etapy, które musi przejść każdy wniosek przed zatwierdzeniem. Firma pozabankowej oferujące pożyczki chwilówki mają znacznie lepsze oferty i niższe oprocentowanie w porównaniu do wcześniejszych lat. Warto brać pod uwagę taką możliwość, szczególnie gdy zależy nam na czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.