Pewny Procent 32 czyli Lokata Inwestycyjna gorsza od zwykłej lokaty

Pewny Procent 32

W ofercie ING Banku Śląskim ciągle pojawiają się nowe edycje Lokat Inwestycyjnych opartych na kursie walutowym. Z reguły są to Lokaty Inwestycyjne z serii Rosnący Procent lub Pewny Procent, już nie raz opisane na mojej stronie. Obecnie do 24.09.2014 r. można zainwestować swoje środki w 24-miesięczną Inwestycyjną Lokatę Terminową Pewny Procent 32. Potencjalny możliwy do uzyskania zysk wynosi 6%, czyli mniej niż na… standardowych lokatach. A jeszcze trzeba liczyć na spełnienie warunków…

Inwestycyjna Lokata Terminowa Pewny Procent 32 to lokata strukturyzowana ze 100% ochroną zainwestowanego kapitału oparta na kursie EUR. Start lokaty nastąpi w dniu 26.09.2014 r. i wtedy też zostanie ustalony kurs początkowy EUR/PLN oraz poziom bariery, czyli przedział, w którym będzie musiał się zawierać kurs EUR/PLN aby zostało nam naliczone oprocentowanie. Będzie to wartość z przedziału od 3 do 5 groszy na plus i minus kursu początkowego.

Scenariusz Inwestycyjnej Lokaty Terminowej Pewny Procent 32 zakłada 4 pomiary kursu EUR/PLN w dniach: 20.03.2015 r., 23.09.2015 r., 23.03.2016 r., 21.09.2016 r. Za każdy odczyt kursu EUR/PLN w pożądanym przedziale zostanie naliczone oprocentowanie w wysokości 1%. Dodatkowo zysk gwarantowany to 2%. Maksymalne możliwe do uzyskania oprocentowanie wynosi 6%.

Oto przedstawiona przez ING Bank Śląski przykładowa symulacja zysku przy kursie EUR/PLN wynoszącym 4,20 oraz przedziale wynoszącym 8 gr:

Pewny Procent 32

Poprzednie edycje tej lokaty inwestycyjnej były na 18 miesięcy i można było na nich zarobić do 7%-7,20%. Na bieżącej edycji mimo dłuższego terminu potencjalny zysk wynosi 6% w skali dwóch lat, czyli 3% rocznie. Bez problemu znajdziemy zwykłą lokatę, z której uzyskamy w takim samym okresie 7%-8%. I to bez żadnego ryzyka. Szczegóły w ostatnim rankingu lokat długoterminowych. W przypadku Lokaty Pewny Procent 32 musimy liczyć na spełnienie warunków aby uzyskać oprocentowanie gorsze niż na standardowej lokacie.

Jaki jest sens emisji tak skonstruowanej lokaty inwestycyjnej? Nie wiem. Szczególnie, że jednocześnie w ofercie ING Banku Śląskiego znajduje się 12-miesięczna Inwestycyjna Lokata Terminowa Rosnący Procent 4 także oparta na kursie EUR z potencjalnym zyskiem do… 6%. Czyli z oprocentowaniem dwa razy wyższym niż w przypadku Lokaty Pewny Procent 32. Tak naprawdę Inwestycyjna Lokata Terminowa Pewny Procent 32 nie powinna pojawić się w takim wydaniu w ofercie ING Banku Śląskiego. Co prawda nie jest to chwalenie się zyskiem, którego nie było jak to robi Raiffeisen Polbank w przypadku Azymut 25, ale proponowanie klientom lokaty inwestycyjnej na 2 razy dłuższy termin z 2 razy mniejszym oprocentowaniem jest co najmniej problematyczne.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.