Lokata Inwestycja jak Szwajcarski Zegarek w BPH

Lokata Inwestycja jak szwajcarski zegarek

W ofercie Banku Przemysłowo Handlowego, czyli popularnego BPH pojawiła się 18-miesięczna Lokata Inwestycyjna oparta na indeksie największych szwajcarskich spółek ze 100% gwarancją ochrony kapitału.  Zysk z Lokaty Inwestycyjnej zależny jest od zachowania się indeksu Swiss Market Index (SMI), czyli 20 największych spółek notowanych na giełdach w Szwajcarii. BPH reklamuje swoją Lokatę Inwestycyjną hasłem „Niech twoja inwestycja działa jak szwajcarski zegarek”.

Podstawowe cechy Lokaty Inwestycyjnej:

  • Minimalna kwota lokaty – 3.000 zł.
  • 18-miesięczny termin inwestycji.
  • Oferta ważna do 19.09.2014 r.
  • Okres trwania lokaty: 25.09.2014 r. – 24.03.2016 r.
  • Opłata subskrypcyjna do 1%.
  • 100% gwarancji ochrony kapitału na koniec trwania inwestycji.
  • Prowizja za zerwanie do 7% w zależności od aktualnej wyceny.
  • Od odsetek pobierany jest podatek dochodowy.

Start Lokaty Inwestycyjnej nastąpi 25.09.2014 r. – wtedy też ustalony zostanie tzw. kurs początkowy. W czasie trwania inwestycji zostaną ustalone 3 kursy obserwacji końcowych: w dniach: 25.03.2015 r., 25.09.2015 r., 22.03.2016 r. Zysk z Lokaty Inwestycyj zależy od średniego wzrostu indeksu SMI z trzech kursów obserwacji końcowych w stosunku do kursu początkowego. Lokata Inwestycyjna w BPH zakłada udział w średnim wzroście poziomie indeksu akcji Swiss Market Index w wysokości 45% – 55%. Ostateczny wskaźnik z udziału we wzroście indeksu SMI zostanie ustalony w momencie starcia lokaty inwestycyjnej. Jeśli wzrost ten będzie ujemny oprocentowanie wyniesie 0%.

Bank zachęca nas do inwestycji prezentując historyczny wykres indeksu SMI:

Lokata Inwestycja jak szwajcarski zegarek

Wykres wygląda zachęcającą, ale ma on jedynie charakter informacyjny, a inwestycja nie gwarantuje zysków. Ochrona kapitału na koniec inwestycji wynosi 100%, ale należy pamiętać o opłacie subskrypcyjnej, rzadko spotykanej przy lokatach inwestycyjnych w innych bankach. Obowiązkowe jest także w BPH konto osobiste oraz rachunek maklerski. Propozycja dosyć ciekawa, ale aby uzyskać oprocentowanie 7,5% (5% rocznie) to indeks SMI musiałby wzrosnąć w ciągu 18 miesięcy o 15%, a właściwie 17% bo trzeba odrobić opłatę subskrypcyjną. Czy jest to realne? Każdy powinien ocenić sam. O innych propozycjach lokat strukturyzowanych można poczytać tutaj.

4 Komentarze

  1. Niestety zysk na lokatach jest niewielki, główną ich zaletą jest bezpieczeństwo zainwestowanych środków. Dodatkowo powinniśmy zainwestować większą kwotę wtedy można liczyć przeważnie na lepsze warunki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.