Lokata Inwestycja jak Szwajcarski Zegarek w BPH

Lokata Inwestycja jak szwajcarski zegarek

W ofercie Banku Przemysłowo Handlowego, czyli popularnego BPH pojawiła się 18-miesięczna Lokata Inwestycyjna oparta na indeksie największych szwajcarskich spółek ze 100% gwarancją ochrony kapitału.  Zysk z Lokaty Inwestycyjnej zależny jest od zachowania się indeksu Swiss Market Index (SMI), czyli 20 największych spółek notowanych na giełdach w Szwajcarii. BPH reklamuje swoją Lokatę Inwestycyjną hasłem „Niech twoja inwestycja działa jak szwajcarski zegarek”.

Podstawowe cechy Lokaty Inwestycyjnej:

  • Minimalna kwota lokaty – 3.000 zł.
  • 18-miesięczny termin inwestycji.
  • Oferta ważna do 19.09.2014 r.
  • Okres trwania lokaty: 25.09.2014 r. – 24.03.2016 r.
  • Opłata subskrypcyjna do 1%.
  • 100% gwarancji ochrony kapitału na koniec trwania inwestycji.
  • Prowizja za zerwanie do 7% w zależności od aktualnej wyceny.
  • Od odsetek pobierany jest podatek dochodowy.

Start Lokaty Inwestycyjnej nastąpi 25.09.2014 r. – wtedy też ustalony zostanie tzw. kurs początkowy. W czasie trwania inwestycji zostaną ustalone 3 kursy obserwacji końcowych: w dniach: 25.03.2015 r., 25.09.2015 r., 22.03.2016 r. Zysk z Lokaty Inwestycyj zależy od średniego wzrostu indeksu SMI z trzech kursów obserwacji końcowych w stosunku do kursu początkowego. Lokata Inwestycyjna w BPH zakłada udział w średnim wzroście poziomie indeksu akcji Swiss Market Index w wysokości 45% – 55%. Ostateczny wskaźnik z udziału we wzroście indeksu SMI zostanie ustalony w momencie starcia lokaty inwestycyjnej. Jeśli wzrost ten będzie ujemny oprocentowanie wyniesie 0%.

Bank zachęca nas do inwestycji prezentując historyczny wykres indeksu SMI:

Lokata Inwestycja jak szwajcarski zegarek

Wykres wygląda zachęcającą, ale ma on jedynie charakter informacyjny, a inwestycja nie gwarantuje zysków. Ochrona kapitału na koniec inwestycji wynosi 100%, ale należy pamiętać o opłacie subskrypcyjnej, rzadko spotykanej przy lokatach inwestycyjnych w innych bankach. Obowiązkowe jest także w BPH konto osobiste oraz rachunek maklerski. Propozycja dosyć ciekawa, ale aby uzyskać oprocentowanie 7,5% (5% rocznie) to indeks SMI musiałby wzrosnąć w ciągu 18 miesięcy o 15%, a właściwie 17% bo trzeba odrobić opłatę subskrypcyjną. Czy jest to realne? Każdy powinien ocenić sam. O innych propozycjach lokat strukturyzowanych można poczytać tutaj.

3 Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.