Semestr z Dolarem II oraz Solidny Duet III w Raiffeisen Polbanku

semestr-z-dolarem

Raiffeisen Polbank to bank, który stale ma szeroką ofertę lokat strukturyzowanych. Obecnie w ofercie Raiffeisen Polbank znajdują się dwie lokaty strukturyzowane: Semestr z Dolarem II oraz Solidny Duet III. Obie propozycje oparte są na kursie walutowym, czyli nasz zysk zależny jest od zachowania się kursu polskiej złotówki względem amerykańskiego dolara oraz kursu euro względem franka szwajcarskiego. Lokaty można założyć do 29.05.2014 r.


Lokata Semestr z Dolarem II

Lokata Semestr z Dolarem II to 6-miesięczna lokata inwestycyjna oparta na kursie USD/PLN z możliwym do osiągnięcia zyskiem wynoszącym 7% w skali roku, przy pełnej ochronie zainwestowanego kapitału. Scenariusz lokaty Semestr z Dolarem II zakłada stabilizację kursu USD/PLN.

Start lokaty nastąpi 30.05.2014 r. i w tym momencie zostanie wyznaczony kurs początkowy oraz tzw. zakres, czyli przedział, w którym będzie mógł się znajdować kurs USD/PLN. Ustalono, że będzie to + 20 groszy oraz – 7 groszy względem kursu początkowego. Pod uwagę brany będzie jedynie jeden odczyt w dniu 25.11.2014 r. Jeśli kurs kupna i sprzedaży USD/PLN będzie zawierał się w wyznaczonym przedziale zostanie naliczony kupon w wysokości 3,5% (7% w skali roku). Jeśli kurs będzie poza wyznaczonym przedziale dostaniemy jedynie zainwestowany kapitał. Zakończenie i wypłata ewentualnych zysków nastąpi 28.11.2014 r.

Od zysków z lokaty pobierany jest podatek „belki”. Minimalna kwota lokaty to 5.000 zł. Środki w momencie subskrypcji oprocentowane są na 2,6%. Pod uwagę brany jest kurs USD/PLN agencji REUTERS. Prowizja za wcześniejsze zerwanie lokaty wynosi 2% i maleje proporcjonalnie do 0 z każdym dniem trwania lokaty. Wyznaczony przedział wahań wydaję się dosyć szeroki i prawdopodobny, choć jak zawsze w przypadku lokat inwestycyjnych nie mamy gwarancji zysków.


Lokata Solidny Duet III

Lokata Solidny Duet III to 12-miesięczna lokata inwestycyjna oparta tym razem na kursie EUR/CHF z możliwym do osiągnięcia maksymalnym zyskiem 10,05% przy pełnej ochronie zainwestowanego kapitału. Scenariusz lokata Solidny Duet III zakłada wzrost kursu EUR/CHF.

W dniu startu lokaty (30.05.2014 r.) zostanie wyznaczony kurs wyjściowy pomniejszony 0,75 centyma. Obecnie kurs ten wynosi ok. 1,22. Za każdy 1 centym powyżej kursu wyjściowego zostanie naliczone nam oprocentowanie w wysokości 1,50%. Jednak jeśli wzrost kursu EUR/CHF będzie wyższy niż 6,70 centyma względem kursu wyjściowego w dowolnym momencie trwania lokaty to nie zostanie naliczone nam żadne oprocentowanie.

Obserwowany kurs EUR/CHF można dla wyjaśnienia porównać do kursu CHF/PLN. Obecnie wynosi on 3,42. Czyli kurs wyjściowy ustalony zostałby na 3,4125, a maksymalny kurs wahań 3,4795. Oczywiście jest duże uproszczenie ale doskonale obrazuje dozwolony przedział wahania kursu walutowego.

Obserwacja kursu nastąpi 28.05.2014 r., a środki i ewentualne oprocentowanie zostanie wypłacone 01.06.2015 r. Od zysków z lokaty pobierany jest podatek „belki”. Minimalna kwota lokaty to 5.000 zł. Środki w momencie subskrypcji oprocentowane są na 2,6%. Pod uwagę brany jest kurs EUR/CHF agencji REUTERS. Prowizja za wcześniejsze zerwanie lokaty wynosi 3,85% i maleje proporcjonalnie do 0 z każdym dniem trwania lokaty. Koncepcja Lokaty Solidny Duet III jest o wiele bardziej skomplikowana niż Lokaty Semestr z Dolarem II. Decydując się na tą lokatę strukturyzowaną musimy liczyć na umiarkowane osłabienie kursu szwajcarskiego franka. Dosyć ryzykowny zakład. Więcej o obu lokatach inwestycyjnych możemy poczytać na stronie internetowej Raiffeisen Polbanku, czyli tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.