Lokata Stabliny Funt w BGŻ Optima czyli lokata strukturyzowana w praktyce

 

W poprzednim poście opisałem w teorii zasady działania lokaty strukturyzowanej, zwanej też lokatą inwestycyjną. Zainteresowanych zapraszam tutaj. A dzisiaj chciałbym opisać konkretną propozycję lokaty strukturyzowanej, jaką jest Lokata Stabilny Funt w BGŻ Optima. Lokata Stabilny Funt  to lokata inwestycyjna na 18 miesięcy z maksymalnym zyskiem wynoszącym do 7,02% ze 100% gwarancją zwrotu kapitału.

A na czym ta lokata polega w praktyce?

Lokata Stabilny Funt oparta jest na kursie brytyjskiego funta do polskiej złotówki. Polega na tym, ze 24 kwietnia odczytany zostanie średni kurs GBP/PLN Narodowego Banku Polskiego (tzw. kurs początkowy), później co ok. miesiąc dokonywane będą średnie odczyty kursu GBP/PLN (tzw. kursy obserwacji). Jeśli we wszystkich 18 odczytach kursy obserwacji zawierać się będą w przedziale + – 15 groszy względem kursu początkowego zostanie naliczone maksymalne oprocentowanie, czyli 7,02%. 

Odsetki naliczane są wg wzoru:

(n/18) x 7,02%

Gdzie n jest liczbą miesięcznych obserwacji, w których kurs GBP/PLN zawierał się w przedziale -15, + 15 groszy w stosunku do odczytu początkowego. Przykładowo jeśli tylko w 10 miesiącach kurs  obserwacji znajdzie się w pożądanym przedziale, to dostaniemy jedynie (10/18) x 7,02%, czyli 3,9%.

Najważniejsze cechy tej lokaty to:

  • Minimalna kwota inwestycji to 4.000 zł.
  • 18 miesięczny okres inwestycji.
  • Brak prowizji za zerwanie lokaty.
  • 100% gwarancji ochrony kapitału.
  • Od odsetek pobierany jest podatek dochodowy.

Lokatę można założyć do 22 kwietnia. Odsetki od lokaty zostaną wypłacone 23 października 2015 roku. W przypadku zerwania lokaty dostajemy tylko kapitał bez odsetek. Maksymalne możliwe do uzyskania oprocentowanie 7,02% jest podane w skali 18 miesięcy. Realne oprocentowanie w skali roku to 4,68% i jest niewiele większe niż na zwykłych standardowych lokatach. Tak jak we wszystkich lokatach inwestycyjnych nie mamy gwarancji oprocentowania. Po 18 miesiącach możemy zarobić 4,68% w skali roku, ale możemy też mniej lub w najgorszym wypadku nie zarobić nic. Wszystko zależne jest od kształtowania się kursu brytyjskiego funta względem polskiej złotówki. Lokata daje nam możliwość zarobienia trochę więcej niż na lokatach standardowych, ale nie gwarantuje nam zysku. Szczegóły lokaty na stronie banku, czyli tutaj.

Inne przykłady lokat strukturyzowanych opartych na kursie walutowym to:

  • Lokata Euro na 6 oraz Lokata Rok z Dolarem II w Raiffeisen Polbanku, szczegóły tutaj.
  • Lokata strukturyzowana EUR/PLN w BZ WBK, szczegóły tutaj.
  • Lokata Terminowa Pewny Procent 24, OnLine 3 oraz Solidny Zysk 4 w ING Banku Śląskim, szczegóły tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.