Cześć. W nawiązaniu do informacji z tego wpisu kontynuuję w dniu dzisiejszym swój cykl pt. Parki w Warszawie. Kolejnym parkiem, który odwiedziłem z córką w poprzednim tygodniu korzystając z dosyć dobre pogody był znajdujący się na Bielanach Park Olszyna. To kolejny unikatowy i jedyny w swoim rodzaju park w Warszawie o czym poniżej.
Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie.
Lista parków jest długa, do niej dochodzą parki nieadministrowane przez Zarząd Zieleni ms. Warszawy więc nie można się obijać bo nie zrealizuje się celu przed końcem lata. Park Olszyna to kolejny park, który powstał w latach siedemdziesiątych w czynie społecznym pobliskich mieszkańców i pracowników nieodległej huty. Punktem charakterystycznym Parku Olszyna jest część leśna, czyli pozostałość lasu olchowego w dawnej dolinie rzeki Rudawki, która kiedyś płynęła przez tę część Warszawy a teraz jest w ogromnej większości schowana pod powierzchnią w rurach i tylko czasami można ją ujrzeć na powierzchni.
I tutaj przystanek. Zawsze mnie zastanawiało, że w Warszawie poza Wisłą nie ma praktycznie mniejszych rzek. Czytając o parkach znalazłem jednak informacje, że kiedyś Warszawa przysłowiowo rzekami stała. Było ich dosyć sporo, przy większości były młyny czy inne budynki. Niestety rozwój Warszawy i wygoda sprawiły, że część rzek została osuszona, a część schowana w rury i płynie po powierzchnią ulic, bloków, sklepów czy innych budynków. A wystarczy pojechać trochę na południe od Warszawy i natrafimy na rzeki, rzeczki i kanały wpadające co raz do Wisły.
Wracając do Parku Olszyna. We fragmencie zachowanego lasu olchowego wyremontowano i wybudowano na nowo kładkę i drewniany taras widokowy w ramach budżetu partycypacyjnego. Miejsce bardzo klimatyczne, z którego można podziwiać tę część zachowanej dzikiej przyrody z kanałami i pozostałością rzeki Rudawki. Do lasku można także wejść od środka ścieżką i przejściem przebiegającym przez kanałek ale to już nie trasa dla taty z wózkiem. Część zewnętrzna to staw w którym królują sobie kaczki.
Poza lasem olchowym, którego panorama z dalszej odległości robi duże wrażenie w Parku Olszyna króluje wielka, rozległa polana, na której odbywają się czasami większe imprezy organizowane przez dzielnicę Bielany. Np. byliśmy ostatnio tutaj na spektaklu Teatru Pijana Sypialnia, wcześniej na różnych koncertach – np. Iry. Miejsce te otoczone małymi wzniesieniami idealne jest na takie imprezy czy na piknik na kocu czy opalanie. Na polanie znajdziemy także znane z Parku Kępa Potocka potrójne kosze do gry postawione na trawie. Po co… Wcześniej znajduje się część zadrzewiona z wydzieloną alejką z ładną kompozycją krzewów.
Tak naprawdę starsze, ładne i rozłożyste drzewami znajdziemy po obu bokach Parku Olszyna. Część środkowa jak już wspomniałem to polana, trochę z prawej znajduje się plac zabaw, za polaną za to znajduje się okazała strefa rekreacyjna z boiskami do gier zespołowych, ścianą wspinaczkową, stołami do gier oraz nawet zapleczem sanitarnym. Tak naprawdę poza laskiem część rekreacyjna dominuje w Parku Olszyna. Przez park biegnie także droga dla rowerów. Za strefą tą znajduje się dalsza część parku ponownie z rozległymi polanami, łąkami kwietnymi, kwiatami, raczej pojedynczymi drzewami. Szczególnie w tej części znajduje się wiele nowych nasadzeń i za kilkadziesiąt lat na pewno park ten będzie wyglądał zupełnie inaczej.
Na skraju Parku Olszyna znajduje się czynne, ogólnodostępne ujęcie wody oligoceńskiej „Przedwiośnie” z 263 metrów. Jest to drugie znane mi takie ujęcie wody (pierwsze na Wawrzyszewie nieopodal Stawów Brustmana, kolejne, nieczynne niestety niedaleko mnie na ulicy Bogusławskiego). Pod te ujęcie można przyjść czy przyjechać i nalać sobie wody do butelek, co też bardzo dużo ludzi robi. W ogóle znalazłem całą taką mapę takich ujęć tutaj. Dalsza część to uporządkowane alejki ze starszymi głównie drzewami. Wszystkie ścieżki i alejki (tylko asfaltowe i z kostki) zwiedziłem z grzeczną córką, wpis robi już się przydługi więc koniec.
Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 18 wybranych zdjęć a całość – 57 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/8yB5rnX5XasQLiu3A).
Spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej.
Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni Warszawy tutaj.
Dodaj komentarz