Obligacje Skarbowe styczeń 2024

Witam. Tym razem w samej końcówce roku na mojej stronie publikuję informacje o aktualnej wysokości oprocentowania Obligacji Skarbowych na styczeń 2024 jako mocna alternatywa do lokat bankowych i kont oszczędnościowych. Jak zwykle warunki emisji zostały już przedstawione jakiś czas temu dzięki czemu mogę z wyprzedzeniem opublikować taki artykuł. W grudniu nie zmieniła się główna stopa procentowa NBP – wynosi 5,75% a ostatni znany odczyt inflacji za listopad to 6,60%. Ten ostatni wskaźnik na pewno ulegnie jakimś wahaniom i zostanie niedługo ogłoszony. Co ważne w nowym roku oprocentowanie wszystkich Obligacji Skarbowych oprócz 3-miesięcznych uległo obniżeniu w pierwszych okresach o 0,10%. Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z ofertą.


Aktualna oferta lokat bankowych i kont oszczędnościowych w dwóch artykułach tutaj.


Standardowo – dla tych co nie wiedzą za bardzo czym są Obligacje Skarbowe? Obligacje Skarbu Państwa są papierami dłużnymi, potwierdzającymi udzielenie przez nabywcę pożyczki ich Emitentowi, czyli Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Ministra Finansów. Emitent zobowiązuje się zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie. Środki uzyskane z emisji obligacji Skarbu Państwa przeznaczane są na sfinansowanie różnych wydatków publicznych – od ochrony zdrowia, przez budowę dróg i mostów, po oświatę oraz spłatę wcześniej zaciągniętych długów*.

Obligacje Skarbowe styczeń 2024:
  • Obligacja 3-miesięczne z oprocentowaniem 3%. Odsetki wypłacane po 3 miesiącach.
  • Obligacje roczne z oprocentowaniem 6,15% w pierwszym miesiącu, w następnych – stopa referencyjna NBP (obecnie stopa NBP to 5,75%). Odsetki wypłacane co miesiąc.
  • Obligacje dwuletnie z oprocentowaniem 6,40% w pierwszym miesiącu, w następnych – stopa referencyjna NBP + 0,50% (obecnie stopa NBP to 5,75%). Odsetki wypłacane co miesiąc.
  • Obligacje trzyletnie z oprocentowaniem stałym w wysokości 6,50% przez cały okres. Roczna kapitalizacja odsetek. Odsetki są wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • Obligacje czteroletnie z oprocentowaniem 6,65% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,25% (obecnie wskaźnik inflacji to 6,60%). Z wypłatą odsetek co roku.
  • Obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem 6,90% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,50% (obecnie wskaźnik inflacji to 6,60%). Z roczną kapitalizacją odsetek. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • 6-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 6,85% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,75% (obecnie wskaźnik inflacji to 6,60%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.
  • 12-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 7,15% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 2% (obecnie wskaźnik inflacji to 6,60%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia. Odsetki wypłacane po zakończeniu oszczędzania.

Obligacje Skarbowe to raczej sposób na długoterminowe oszczędzanie z pewnym ale. Oferta Obligacji Skarbowych pomimo niewielkie obniżki tak naprawdę jest o wiele lepsza w porównaniu do lokat z terminem dwa czy trzy lata. Dodatkowo stopy procentowe na razie mają nie być obniżane a inflacja na przyszły rok prognozowana przez NBP ma się zawierać z przedziale 4,40% – 5%. A według niektórych analityków to bardzo optymistyczne prognozy, które NBP ostatnio się notorycznie nie sprawdzały. Dodając do tego marżę w przypadku lokat na dłuższe terminy to nie ma lepszej oferty o równym czy zbliżonym poziomie bezpieczeństwa.

Dodatkowo w przypadku lokat czy kont oszczędnościowych promocyjne oprocentowanie obejmuje najczęściej nowe środki i to na maksymalnie 3 miesiące. A w przypadku lokat bankowych ich zerwanie przed okresem zapadalności powoduje utratę naliczonych odsetek. A w przypadku Obligacji Skarbowych ewentualna opłata za wykupienie przed terminem nie boli tak bardzo, a odsetki doliczane są praktycznie do ostatniego dnia. Poziom bezpieczeństwa jest praktycznie taki sam jak nie większy. No i nie trzeba żonglować środkami po kontach oszczędnościowych aby były one oprocentowane promocyjną, wyższą stawką dla nowych środków, gdzie już nawet mi się zdarzyło przegapić terminy.

Należy pamiętać, że od Obligacji Skarbowych pobierany jest podatek (tzw. Belki – 19%) chociaż do pewnej kwoty można go ominąć. Do tego należy jeszcze doliczyć ewentualną opłatę za wcześniejsze wycofanie się z inwestycji – 50 gr od jednej Obligacji Skarbowej na okres do roku (100 zł), 0,70 gr w przypadku okresów do 4 lat, oraz 2 zł w przypadku 10- i 12-letnich Obligacji Skarbowych. Oprocentowanie naliczane jest za to praktycznie prawie do dnia wycofania środków. Nie dotyczy to Obligacji na 3 miesiące. Ciekawa propozycja to także Indywidualne Konto Emerytalne IKE-Obligacje na którym i ja też zacząłem oszczędzać. Na te konto związane z oszczędzaniem na emeryturę możemy wpłacać pieniądze i nabywać tylko obligacje bez podatku „Belki” do 20.805 zł w 2023 roku, a w 2024 roku to 23.472 zł. Choć nie do końca musi być na emeryturę. Ostatnio pojawiło się także konto IKZE-Obligacje. Biorąc pod uwagę niechęć do funduszy to naprawdę dobra propozycja.


Bardzo dobry wpisy (i wpisy) pojawiły się na temat tych dwóch ostatnich produktów na blogu Marcina Iwucia tutaj. Warto poczytać. Kiedyś miałem ambicje aby prowadzić blog o podobnych charakterze i z podobnymi analizami i wpisami ale sytuacja zawodowo-rodzinna wyklucza u mnie takie możliwości więc mała pozytywna reklama.


Więcej informacji można znaleźć na http://www.obligacjeskarbowe.pl/. Obligacja Skarbowe można kupić na stronie internetowej ww.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz w PKO BP i Inteligo i ostatnio Banku Pekao SA. Sam zakupiłem obligacje poprzez serwis internetowy PKO BP.

Informacje jak kupić obligacje: http://warsztatanalityka.pl/jak-kupic-obligacje-skarbowe/.

O IKZE-Obligacje i IKE-Obligacje długo i fachowo: https://marciniwuc.com/ikze-obligacje-vs-ike-obligacje-kalkulator/

Wskaźniki inflacji: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.