Parki w Warszawie 60/70 – Park Bródnowski

Cześć. Witam w kolejnym cyklu pt. Parki w Warszawie. W nawiązaniu do wyjaśnień zawartych w tym wpisie (na dole) kontynuuję swój cykl zwiedzania warszawskich parków i ogrodów. W kolejnym słonecznym dniu zeszłego tygodnia odwiedziłem dwa parki w dwóch różnych dzielnicach. Pierwszym parkiem został jeden z dwóch parków na Targówku – Park Bródnowski.


Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie vel Tata na pełen etat.


Park Bródnowski powstał w 1978 roku jako park wypoczynkowy dla mieszkańców powstających tutaj naokoło osiedli mieszkaniowych. Co mnie zaskoczyło to jego wielkość – jest naprawdę spory. Park ma wiele ciekawych rozwiązań i jest właściwie w ciągłej modernizacji. Najłatwiej tutaj dostać się drugą linią metra co ja z córką uczyniłem. Już na wyjściu trafiłem na alejkę zmodernizowaną i zorganizowaną podczas budowy metra z wieloma młodymi drzewami, kwiatami, ławkami gdzie można odpocząć. Ale byłem tutaj przy okazji pikniku rodzinnego tydzień temu więc akurat mnie ona nie zaskoczyła.

Od tej strony właściwie cztery razy przeszedłem kolejnymi alejkami wszerz spacerując wspomnianą alejką, później w kompletnym zacienieniu stosunkowo niewielkich drzew, później w wyniesioną alejką z ładnymi pojedynczymi drzewami i krzewami a kończąc spacerując przez wypływające z poziomu ziemi fontanny oraz ładnie wykonany i odnowiony staw także z czynną fontanną. Należy zauważyć, że w całym Parku Bródnowskim rozrzucone są ciekawe rzeźby wchodzące w skład wystawy pt. Park Rzeźby.

Jako, że odległości w Parku Bródnowskim są dosyć spore to widoki znad stawu są dosyć ładne i ciekawe. Środek Parku Bródnowskiego to z pewnymi wyjątkami pojedyncze drzewa, raczej niższa roślinność, krzewy i kwiaty. Spacerowanie wytyczonymi alejkami wkoło pierwszego i jak się okazało drugiego stawu jest bardzo przyjemne. Na większe zagęszczenie drzew możemy liczyć na obrzeżach Parku Bródnowskiego. Tutaj też napotkamy ciekawą reklamę dzielnicy czyli jedną z rzeźb – ceglany napis „BRÓDNO” na większym wzniesieniu. W tej części ponownie napotkamy na więcej większych i starszych drzew.

Kolejna część środkowa Parku Bródnowskiego to spore polany, pojedyncze klimatyczne drzewa oraz główna alejka przebiegająca przez środek parku. Na obrzeżach jest też plac zabaw, a w części bocznej tzw. Ogród Jordanowski, czyli kompleks boisk sportowych oraz rozległy i bogaty plac zabaw oddzielony i odgrodzony od Parku Bródnowskiego. Gdzieś z boku znajduje się także siłownia plenerowa. Odległości w Parku Bródnowskim są dosyć spore więc zdeptanie wszystkich dostępnych alejek (poza tymi z płyt chodnikowych z odstępami, która moja córka nie cierpi) zajęło mi ponad 2 godziny. Ale było to spacerowanie bardzo przyjemne tym bardziej, że córka spokojnie wytrzymała i spała cały czas. Park Bródnowski jak najbardziej polecam.

Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 22 wybranych zdjęć a całość – 97 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/LM99PRpKWc273mhR8).


Główny spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej jak napisałem w wyjaśnieniu.

Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.

Więcej o Parku Bródnowskim tutaj.

Wyjaśnienie pomysłu, jak i ile parków zamierzam zwiedzić itp. we wpisie na samym dole tutaj.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.