Cześć. W nawiązaniu do informacji z tego wpisu kontynuuję w dniu dzisiejszym swój cykl pt. Parki w Warszawie. Po unikatowym przyrodniczo Parkiem Olszyna kolejnym zielonym miejscem do którego udałem się z wózkiem był Ogród Krasińskich. To jeden z parków – ogrodów, który zna większość mieszkańców Warszawy.
Wszystkie wpisy o parkach można znaleźć tutaj w moim cyklu Parki w Warszawie.
Ogród Krasińskich to jeden z parków, czy raczej ogrodów, który powstał w siedemnastym wieku. Siłą rzeczy przechodził przez ten czas wiele zmian i przeobrażeń. Ogród mi znany bo po przyjeździe do Warszawy w 2011 roku pracowałem nieopodal na ulicy Miodowej w placówce nieistniejącego już Polbanku. A w Ogrodzie Krasińskich czekała czasami na mnie moja przyszła matka naszych dzieci, w tym Lili z którą teraz odwiedzam wszystkie warte uwagi parki w Warszawie. Z Ogrodu Krasińskich jest tylko kawałek do Metra Ratusz Arsenał.
W przypadku Ogrodu Krasińskich pamiętam głośną awanturę o jego renowację w latach 2012-2014 i wycięcie wielu drzew. Zarządcy postanowili przywrócić mu pierwotny charakter. Po długiej nieobecności w Ogrodzie nastawiałem się więc raczej na typ ogrodu a nie parku. Jednak się pomyliłem. Ogród Krasińskich jak najbardziej przypomina i ma charakter parku a tylko jego środkowa część to bardziej ogród z ładnie zaaranżowanymi i posadzonymi kwiatami. Pozostałe boczne części i większość Ogrodu to typowy park z wieloma wiekowymi drzewami.
Ogród Krasińskich jest ogrodzony i znajduje się w historycznej części Warszawy. W jego okolicach i wewnątrz znajdziemy wiele zabytków. Szczególne wrażenie robi znajdujący się przed zachowaną jedyną historyczną bramą do Ogrodu monumentalny pomnik Bohaterów o Monte Cassino oraz zachowany fragment historycznej ulicy wraz z torami tramwajowymi. Jak wszyscy wiedzą albo i nie wiedzą ta część Warszawy została po prostu w ogromnej części starta z pył podczas II wojny światowej i zbudowana na nowo. Skorzystał na tym Ogród Krasińskich, który zagospodarował tereny po byłych kamienicach i zwiększył swoją powierzchnię.
No ale jeżeli o sam park chodzi. Praktycznie wszystkie oprócz jednej alejki po odnowieniu są szutrowe więc nie polecam wizyty w klapkach czy sandałach. Park ten ma charakter ogrodu więc drzewa w większości są tutaj rzadziej posadzone, szczególnie w środkowej części. Fajna to jest odmiana po klasycznych zacienionych parkach. Już na wstępie oko cieszy kompozycja kwiatów z rzadko posadzonymi drzewami, gdzie w tle widać ładnie zaaranżowany staw. Ale postanowiłem zwiedzić najpierw boki, które mają charakter bardziej leśny. W jednym z boków znajdują się nawet prowadzące w dół po schodkach toalety ale to nie taty z wózkiem.
Idąc dalej trafiłem na kolejny pomnik, małe wzniesienia, działającą fontannę otoczoną ławkami, spory placu zabaw i doszedłem do remontowanego, czy raczej odświeżanego Pałacu Krasińskich. W części wschodniej bo bokach oraz w części centralnej znajdują się ładnie zaaranżowane ogrody, które z pojedynczymi i oddalonymi drzewami, jak tez kolejną klasyczną tym razem fontanną tworzą miłą dla oka panoramę. Za to rejony boczne Ogrodu Krasińskich to wiele alejek znajdujących się w cieniu starych i wysokich drzew. Oprócz polan z ławkami do opalania i siłowni plenerowej natrafiłem także na historyczne poidełko sprzed wojny ale nie działało.
W okolicach wspomnianego stawu, który standardowo obszedłem z każdej strony w części zachodniej znajduje się też całkiem okazały, drugi taki znany mi po Parku Skaryszewskim wodospad. Robi dobre wrażenie i widać, że jest atrakcją turystyczną bo co raz ktoś robił sobie przy nim zdjęcia. W okolicach stawu (gdzie dwójka osób łowiła w okolicach pomnika ryby) znajduje się także drugi, mniejszy plac zabaw. Tak naprawdę w Ogrodzie Krasińskich znajduje się wszystko po trochu, co można spotkać w innych warszawskich parkach. Zwiedziłem jak zwykle wszystkie alejki, nakarmiłem głodną córkę i odszedłem na pobliską stację metra.
Jako, że skończyło mi się miejsce na serwerze przez pomysł Parki w Warszawie poniżej ponad 22 wybranych zdjęć a całość – 76 zdjęć z wizyty – jeżeli kogoś interesuje i ktoś to czyta w galerii google tutaj (https://photos.app.goo.gl/cqiL9DFTMNcH8p7n7).
Spis parków tutaj. Wychodzę poza tę listę więc parków i ogrodów będzie więcej.
Więcej o warszawskich parkach administrowanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy tutaj.
O tym konkretnym parku więcej tutaj.
Dodaj komentarz