Obligacje Skarbowe po nowemu w tym oparte na stopie procentowej

Witam. Ostatnie dni to wysyp lokat i kont oszczędnościowych z oprocentowanie 4% – 5% a nawet w niektórych przypadkach 6%. Niestety większość tych propozycji przeznaczona jest dla nowych środków, czasami tylko to do pewnej kwoty. Albo są to lokaty na 12, 24 czy 36 miesięcy. A jak każdy się spodziewa, szczyt inflacji i podnoszenie stóp procentowych jeszcze przed nami. Jakby na przeciw tym problemom od czerwca to obrotu zostaną wprowadzone nowe Obligacje Skarbowe jednoroczne i dwuletnie oparte o główną stawkę procentową NBP. To trochę zła wiadomość dla nas wszystkich bo to my wszyscy płacimy odsetki od tych obligacji. Z drugiej strony jako oszczędzający są to bardzo dobre produkty, gwarantujące nam wzrost oprocentowania w przypadku wzrostu (prawie pewnych i niemałych) stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski w przyszłości..

Aktualizacja oferty 08.06.2022 r.


Szczegóły aktualnego oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych w moich rankingach tutaj.


Standardowo – dla tych co nie wiedzą za bardzo czym są Obligacje Skarbowe? Obligacje Skarbu Państwa są papierami dłużnymi, potwierdzającymi udzielenie przez nabywcę pożyczki ich Emitentowi, czyli Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Ministra Finansów. Emitent zobowiązuje się zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie. Środki uzyskane z emisji obligacji Skarbu Państwa przeznaczane są na sfinansowanie różnych wydatków publicznych – od ochrony zdrowia, przez budowę dróg i mostów, po oświatę oraz spłatę wcześniej zaciągniętych długów*.

Obligacje Skarbowe – aktualna oferta na czerwiec:
  • Obligacja 3-miesięczne z oprocentowaniem 3%.
  • Obligacje roczne z oprocentowaniem 5,25% w pierwszym miesiącu, w następnych – stopa referencyjna NBP (obecnie stopa NBP to 5,25%).
  • Obligacje dwuletnie z oprocentowaniem 5,50% w pierwszym miesiącu, w następnych – stopa referencyjna NBP + 0,25% (obecnie stopa NBP to 5,25%).
  • Obligacje trzyletnie z oprocentowaniem 5% w pierwszych 6 miesiącach, w kolejnych miesiącach oprocentowanie równe stawce WIBOR 6M (obecnie to 6,76%). Z wypłatą odsetek co pół roku.
  • Obligacje czteroletnie z oprocentowaniem 5,50% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1% (obecnie wskaźnik inflacji to 12,40%). Z wypłatą odsetek co roku.
  • Obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem 5,75% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,25% (obecnie wskaźnik inflacji to 12,40%). Z roczną kapitalizacją odsetek.
  • 6-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 5,70% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,50% (obecnie wskaźnik inflacji to 12,50%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia.
  • 12-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 6% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,75% (obecnie wskaźnik inflacji to 12,40%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia.

Wzrosło oprocentowanie praktycznie wszystkich oferowanych Obligacji Skarbowych. Ale dla mnie hitem są nowe obligacje jednoroczne i dwuletnie oparte o stopę procentową NBP (obecnie 5,25%). W przypadku wzrostu tej stopy – a to się powinno zdarzyć niechybnie jeszcze nie raz w tym roku – oprocentowanie tych obligacji wzrośnie. Dodatkowo opłata za rezygnację z Obligacji to 0,70 zł dla każdych 100 zł więc nawet uwzględniając tą opłatę nowa oferta wypada bardzo dobrze. Nie ma co ukrywać – tylko garstka banków oferuję stawkę na krótkie terminy w wysokości 5% więc nowa oferta zyskuje jeszcze bardziej na aktywności. Póki co banki oferuję stawki 5,50% czy nawet 6%  ale dla okresów dwu czy trzyletnich. A w tym okresie może się jeszcze wiele zmienić. Poza tym standardowo – im dłużej tym wyższe oprocentowanie a najlepsze to 6- i 12-letnie Rodzinne.

Należy pamiętać, że od Obligacji Skarbowych pobierany jest podatek (tzw. Belki – 19%). Do tego należy jeszcze doliczyć ewentualną opłatę za wcześniejsze wycofanie się z inwestycji – 70 gr od jednej Obligacji Skarbowej (100 zł) w przypadku okresów do 6 lat, oraz 2 zł w przypadku 10- i 12-letnich Obligacji Skarbowych. Oprocentowanie naliczane jest za to praktycznie prawie do dnia wycofania środków. Najlepsze oprocentowanie otrzymuje się tylko w przypadku naprawdę długoterminowych obligacji. Ciekawa propozycja to także Indywidualne Konto Emerytalne IKE-Obligacje. Na te konto związane z oszczędzaniem na emeryturę możemy wpłacać pieniądze i nabywać tylko obligacje. Biorąc pod uwagę niechęć do funduszy to naprawdę dobra propozycja.

Więcej informacji można znaleźć na http://www.obligacjeskarbowe.pl/. Obligacja Skarbowe można kupić na stronie internetowej ww.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz w PKO BP i Inteligo.

Informacje jak kupić obligacje: http://warsztatanalityka.pl/jak-kupic-obligacje-skarbowe/.

Wskaźniki inflacji: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.