Obligacje Skarbowe na nowo po kwietniowej podwyżce

Witam. W ostatnich miesiącach inflacja wręcz szaleje, stopy procentowe są mocno podnoszone ale nie nadążają za inflacja, a lokaty bankowe mimo podwyżek nadal nie rekompensują nawet w połowie utraty wartości pieniądza w wyniku inflacji. Dwa lata temu na fali pandemii nastąpiła obniżka oprocentowania Obligacji Skarbowych. Za to kilka dni temu nastąpił wzrost oprocentowania co jest pozytywnym i oczekiwanym ruchem przez oszczędzających. Obligacje Skarbowe chyba są jedynym obecnie produktem, na których szczególnie w przypadku dłuższych terminów się nie traci. Poniżej przedstawiam szczegółową ofertą polskich Obligacji Skarbowych.

Dla tych co nie wiedzą za bardzo czym są Obligacje Skarbowe? Obligacje Skarbu Państwa są papierami dłużnymi, potwierdzającymi udzielenie przez nabywcę pożyczki ich Emitentowi, czyli Skarbowi Państwa, reprezentowanemu przez Ministra Finansów. Emitent zobowiązuje się zwrócić pożyczkę wraz z odsetkami w ściśle określonym terminie. Środki uzyskane z emisji obligacji Skarbu Państwa przeznaczane są na sfinansowanie różnych wydatków publicznych – od ochrony zdrowia, przez budowę dróg i mostów, po oświatę oraz spłatę wcześniej zaciągniętych długów*.

Obligacje Skarbowe – aktualna oferta:
  • Obligacja 3-miesięczne z oprocentowaniem 1,50%.
  • Obligacje dwuletnie o stałym oprocentowaniu 2% z roczną kapitalizacją odsetek.
  • Obligacje trzyletnie z oprocentowaniem 2,10% w pierwszych 6 miesiącach, w kolejnych miesiącach oprocentowanie równe stawce WIBOR 6M (obecnie to 6,10%). Z wypłatą odsetek co pół roku.
  • Obligacje czteroletnie z oprocentowaniem 2,30% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1% (obecnie wskaźnik inflacji to 12,30%). Z wypłatą odsetek co roku.
  • Obligacje dziesięcioletnie z oprocentowaniem 2,70% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,25% (obecnie wskaźnik inflacji to 12,30%). Z roczną kapitalizacją odsetek.
  • 6-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 2,50% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,50% (obecnie wskaźnik inflacji to 12,30%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia.
  • 12-letnie Rodzinne Obligacja Skarbowe z oprocentowaniem 2% w pierwszym roku, w kolejnych latach – wskaźnik inflacji + 1,75% (obecnie wskaźnik inflacji to 12,30%). Roczna kapitalizacja odsetek. Dla beneficjentów Rodzina 500 plus, do wysokości przyznanego świadczenia.

Obligacje Skarbowe na nowo po kwietniowej podwyżce

Oprocentowanie w pierwszy okresach wzrosło o 1%. Dodatkowo wzrosła marża dla wszystkich okresów. Standardowo im dłużej tym wyższe oprocentowanie. Obecnie najkorzystniej (według mnie) wypadają lokaty 4- i 10-letnie „standardowe” Obligacje Skarbowe oraz 6- i 12-letnie Rodzinne. W związku z ostatnimi podwyżkami zyskały także Obligacje Skarbowe oparte o stawkę WIBOR 6M na okres 4 lat. Porównując to lokat bankowych po przełknięciu pierwszego okresu odsetkowego można już się cieszyć oprocentowaniem, na których się nie traci. I sądzę, że polskie banki „cierpiące” na nadpłynność nie będą za bardzo oferowały wyższego oprocentowania lokat. Same są głównym „sponsorem” państwa inwestując w Obligacje Skarbowe bardzo duże kwoty, zmniejszając tym samym podatek bankowych.

Należy pamiętać, że od Obligacji Skarbowych pobierany jest podatek (tzw. Belki – 19%). Do tego należy jeszcze doliczyć ewentualną opłatę za wcześniejsze wycofanie się z inwestycji – 70 gr od jednej Obligacji Skarbowej (100 zł) w przypadku okresów do 6 lat, oraz 2 zł w przypadku 10- i 12-letnich Obligacji Skarbowych. Oprocentowanie naliczane jest za to praktycznie prawie do dnia wycofania środków. Najlepsze oprocentowanie otrzymuje się tylko w przypadku naprawdę długoterminowych obligacji. Ciekawa propozycja to także Indywidualne Konto Emerytalne IKE-Obligacje. Na te konto związane z oszczędzaniem na emeryturę możemy wpłacać pieniądze i nabywać tylko obligacje. Biorąc pod uwagę niechęć do funduszy to naprawdę dobra propozycja.

Więcej informacji można znaleźć na http://www.obligacjeskarbowe.pl/. Obligacja Skarbowe można kupić na stronie internetowej ww.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz w PKO BP i Inteligo.

Informacje jak kupić obligacje: http://warsztatanalityka.pl/jak-kupic-obligacje-skarbowe/.

Wskaźniki inflacji: https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/ceny-handel/wskazniki-cen/


Źródło: http://www.obligacjeskarbowe.pl/.

1 Komentarz

  1. Chociaż zgadzam się, że obligacje 4 i 10 letnie to jedna z lepszych propozycji, to jednak przy inflacji 11% podatek belki z naddatkiem zżera skromną marżę i jeszcze co nieco z tych 11%. Tak więc realnie w kolejnych latach nadal tracimy. Chociaż mniej niż na lokatach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.