Kolejny SKOK do kasacji czyli zawieszenie i upadłość SKOK Arka

skok arka

W zeszłym miesiącu pisałem na swoim blogu o zawieszeniu i upadłości SKOK Jowisz. Nie minęły 3 tygodnie a Komisja Nadzoru Finansowego zawiesiła działalność kolejnego SKOK-u, tj. SKOK Arka. Zawieszenie działalności oznacza tylko jedno – upadłość SKOK Arka. Zawieszenie działalności oznacza także rozpoczęcie działań przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny związanych z przygotowaniem i przeprowadzeniem wypłat środków gwarantowanych.

Środki gwarantowane będą wypłacane w złotych, bez względu na walutę, w jakiej były nominowane depozyty do równowartości w złotych 100.000 euro, tj. 442.410,00 zł. Informacje, jaki bank będzie dokonywał wypłat środków gwarantowanych Bankowy Fundusz Gwarancyjny podaje do publicznej wiadomości z reguły w przeciągu kilku dni. Wypłata środków gwarantowanych rozpocznie się w ciągu 20 dni roboczych licząc od daty zawieszanie działalność SKOK Arka, tj. od 11.05.2016 r. Z procedurą wypłaty środków gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny można zapoznać się tutaj.

Wypłata środków gwarantowanych odbywać się będzie za pośrednictwem placówek Banku PEKAO S.A. w okresie 20.05 – 15.07.2016 r. Wypłaty można dokonać przelewem lub gotówką w kasie. Jeżeli do wypłaty jest większa kwota to należy ją zaawizować 2 dni robocze wcześniej. Z listą placówek dokonujących wypłat można zapoznać się tutaj.

Z ustaleń zarządcy komisarycznego wynika, że SKOK Arka według stanu na dzień 27 sierpnia 2015 r. wykazywała ujemne fundusze własne w wysokości (-) 21,8 mln zł oraz ujemny współczynnik wypłacalności na poziomie (-) 22,69%, co oznacza głęboką niewypłacalność. Według najnowszej sprawozdawczości na dzień 31 marca 2016 r., SKOK Arka posiadała ujemne fundusze własne w wysokości (-) 26,4 mln zł i wykazywała łączne straty do pokrycia w wysokości (-) 30,7 mln zł. Depozyty członkowskie zgromadzone przez 19,3 tys. członków SKOK Arka wynoszą 98,8 mln zł.

Tyle mówi raport Komisji Nadzoru Finansowego. Liczby jak zwykle w takich przypadkach są przerażające. Na przejęcie SKOK Arka nie zdecydował się żaden bank. Oznacza to, że z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego po raz kolejny wypłynie prawie 100 mln zł. SKOK Arka przed zawieszeniem działalności i w konsekwencji nieuchronnej upadłości posiadała 14 placówek, m.in. w Częstochowie, Kielcach i Radomiu. Teraz klienci muszą poczekać cierpliwie kilkanaście dni aby odzyskać swoje pieniądze. Na stronie internetowej jest już informacja o zawieszeniu działalności SKOK Arka.

skok arka upadłość

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.